politika

Mnichovský projev Putina – naplněné proroctví

Mnichovský projev ruského prezidenta Vladimira Putina v roce 2007 se stal pro západní svět senzací. 

Poprvé v novodobé historii byl tak přímo definován postoj ke klíčovým otázkám mezinárodní agendy. 

Teze vyslovené Putinem neztratily ani po letech na důležitosti a negativní trendy, před kterými varoval Vladimir Putin před 14 lety, se jen prohlubují.

Před 14 lety, 10. února 2007, na konferenci o bezpečnostní politice v Mnichově přednesl ruský prezident Vladimir Putin svůj hlavní projev, který měl okamžitě účinek bomby. Hovořil v něm o rozporech, které ve světové politice dozrály a o neúspěšných způsobech jejich řešení, jakož i o místě Ruska v této složité situaci. 

Západ jásal – senátorka USA Lindsay Grahamová nadšeně napsala:

„V jednom projevu Putin udělal více pro sjednocení USA a Evropy, než jsme my sami dokázali za desetiletí.“ 

Uplynulo tedy 14 let.

Všechno! Všechno, co se za těchto čtrnáct let stalo, se podle slov Putina buď splnilo, nebo zcela zapadalo do jejich principiální logiky. Vyjmenujme tři nejdůležitější věci, před nimiž Putin upřímně varoval svět, ale místo aby naslouchali jeho slovům, udělali z nich jenom důvod ke skandálu.

V roce 2007 Vladimir Putin definitivně vynesl verdikt nad unipolárním světem  – hegemonii Spojených států jako takových, jako i konceptu euroatlantického projektu, vládnoucímu spojení USA a Evropy. 

Splnilo se to s překvapivou přesností: zaprvé se radikálně zhoršily vztahy mezi USA a EU, zadruhé samotná EU ztratila Velkou Británii a za třetí alternativním centrem světa se stala mocná Čína. 

Ale to nejlepší je „za čtvrté“: splněné proroctví o ztrátě role samotných Spojených států –
„To je nakonec destruktivní nejen pro každého, kdo je v tomto systému, ale také pro samotného suveréna, protože ho ničí zevnitř.“ 

Trump a jeho vítězství izolacionismu dokázali potvrdit to, čemu v roce 2007 nikdo nevěřil! Toto je hlavní, a nikdo nemůže rozporovat, že Putin v roce 2007 viděl to, co nikdo jiný. Unipolární svět se pohltil zevnitř!

Zadruhé: vyhlídka na nové závody ve zbrojení a zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem. 

Putin tehdy dlouze a podrobně uváděl: nyní je třeba dodržovat Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, zlepšit Smlouvu INF, americký systém protiraketové obrany v Evropě má útočný potenciál, NATO porušuje sliby dané SSSR o nešíření na východ, nelze rozhodnutí OSN nahradit rozhodnutími NATO nebo EU. 

Jinak bude Rusko muset nějak odpovědět:
„Je jasné, že za těchto podmínek jsme nuceni přemýšlet o zajištění vlastní bezpečnosti”. 

V roce 2007 byly jasně vysvětleny důvody, proč Rusko nemohlo nechat ohrožovat svou bezpečnost – a pak, o 11 let později, se NEČEKANĚ objevily slibné ruské strategické zbraňové systémy.

 Co, opravdu „najednou“? Nebyli jste tehdy varováni?

Na varování se nedbalo a dnes jsou Američané nuceni obnovit raketové dohody podle podmínek Moskvy, protože si uvědomili svou zranitelnost tváří tvář ruským hypersonickým komplexům….

A zatřetí – před všemi těmi – Navalnými, Tichanovskými a Majdany – řekl Putin velmi konkrétně svým „západním partnerům“:  
akce vašich agentů vlivu pod rouškou neziskových organizací extrémně zhoršují naše vztahy.

Třetí faktor, na který šéf Ruské federace upozornil, se týkal vnitropolitické situace v Rusku a zemích bývalého SSSR. Státní převrat v Kyjevě, pokusy o svržení legitimní vlády v Bělorusku, protesty v Ruské federaci vyprovokované blogerem Alexejem Navalným – to vše je dílem západních struktur.

“Co nás znepokojuje? Mohu říci a myslím si, že je to pochopitelné pro všechny: když jsou tyto nevládní organizace financovány ve skutečnosti zahraničními vládami, vidíme to jako nástroj cizích států při provádění politiky vůči naší zemi.“ 

Skutečně nekonečná trpělivost Ruska – 14 let uplynulo od těchto slov do uvěznění Navalného!

Je tedy zcela jasné, že současný svět je plně v souladu s tím, co před 14 lety předpověděl Putin….

Nyní v tom světě žijeme. Možná by stálo za to pozorněji poslouchat i další jeho výroky?

Grigorij Ignatov

Uplynulo 14 let od slavného projevu ruského prezidenta Vladimira Putina na mnichovské konferenci o bezpečnostní politice, ale Západ teprve nyní začíná chápat, jak moc se mýlil a jaká je škoda, že neposlouchal slova ruského vůdce. Po tolika letech se ukazuje, že prohlášení Vladimira Putina bylo prorocké.

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
lubos
12. 2. 2021 23:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Nebyť Putina, už neexistuje Rusko !!! Nech ešte dlho stojí na čele krajiny, opierajúc sa o svoju armádu a skutočných Rusov.