politika

Mlčení Putina

Japan Times: Putinovo mlčení v reakci na dopis USA a NATO je signálem pro Západ.

Mlčení ruského prezidenta Vladimira Putina v reakci na dopis USA a NATO o bezpečnostních zárukách je signálem pro západní země. Japonský list Japan Times jmenoval tři možné důvody mlčení ruského vůdce na návrhy předložené Washingtonem a aliancí.

Publikace poznamenala, že od poslední výroční tiskové konference již prezident Ruska nekomentoval situaci spojenou s růstem vojenského napětí na Ukrajině. 

Média naznačila, že jde o jakési varování.

The Japan Times požádal Taťánu Stanovou, expertku z Carnegie Moscow Center, která se již řadu let zabývá operativní analýzou politického procesu v Rusku, o upřesnění. 

„Mlčení“ Putina má podle ní tři možná vysvětlení.

„Po tom, co Putin koncem loňského roku vyjádřil svůj tvrdý postoj a požadoval od Západu okamžité ústupky, možná nevidí smysl opakovat se a malicherné záležitosti nechal na svých diplomatech. Je také možné, že vidí jiskřičku naděje na dohodu a nechce k tomu zatím nic říct. Nebo se již rozhodl pro vojenskou akci a připravuje se na její realizaci, pouze čeká na oficiální odpověď,“ uvedla. https://bit.ly/3G0syl2

Japan Times: Putinova reakce na dopis o bezpečnostních zárukách byla pro USA překvapením

Alexandr Dubinin

Vladimir Putin nechal Západ hádat, jaké kroky Rusko podnikne po reakci USA na návrhy bezpečnostních záruk. Informuje o tom japonský list The Japan Times. 

PolitRussia představuje exkluzivní převyprávění publikace.

Jak autoři poznamenávají, v prosinci 2021 ruský vůdce opakovaně zdůraznil, jaký postoj Rusko zaujímá v otázkách týkajících se Ukrajiny a její touhy vstoupit do NATO. 

Moskva také zaslala své návrhy Spojeným státům o bezpečnostních zárukách v Evropě, kde bylo rovněž konstatováno, že by se Ukrajina neměla stát členem vojenského bloku. 

Tak jasná a zdrženlivá prohlášení ruské strany se výrazně liší od toho, jak Spojené státy vyjadřují svůj postoj k tomuto tématu, píší japonští novináři.

„To kontrastovalo s neutuchajícími spekulacemi ve Washingtonu, kde byl Biden opakovaně tázán na pravděpodobnost ruské invaze na Ukrajinu. A tento postup zdůrazňuje kázeň Kremlu při kontrole svých projevů, protože úředníci trvali na tom, že nebudou dělat žádná rozhodnutí, dokud USA neposkytnou písemnou odpověď na ruské požadavky na zastavení rozšiřování NATO”.

Odpověď na návrhy Ruské federace o bezpečnostních zárukách předaly Spojené státy ve středu.  Navzdory skutečnosti, že Washington odmítl text dopisu zveřejnit, šéf amerického ministerstva zahraničí Anthony Blinken prohlásil, že Spojené státy neopustí princip „otevřených dveří“ NATO, jak je uvedeno v písemné odpovědi Rusku.

Jak píší autoři, země Západu v očekávání přemýšlely, jak ruský prezident zareaguje na postoj USA k bezpečnostním zárukám. Zájem navíc podpořila skutečnost, že v poslední době Vladimir Putin nenastolil téma Ukrajiny, jak to pravidelně dělá Joe Biden. Prezident Ruské federace ale neuspokojil přání amerických politiků předčasnými prohlášeními, se kterými zřejmě počítali.  

Tak jako všechno co se týká zahraniční politiky Putina, i překvapivé mlčení prezidenta v dramatu s vysokou sázkou, které se kolem něj točí, bylo navrženo tak, aby Západ musel hádat o jeho záměrech.

Japan Times poznamenává, že předtím, než Spojené státy odpověděly Rusku, Vladimir Putin vedl řadu jednání s vůdci různých zemí a nezmínil téma Ukrajiny, které západní země zajímá. Nyní se mlčení ruského vůdce stalo pro Spojené státy skutečným překvapením a zároveň jasným signálem pro Washington, píší autoři.

„V posledních dvou týdnech Putin telefonoval s vůdci Arménie, Ázerbájdžánu, Kuby, Finska, Izraele, Kazachstánu, Nikaraguy, Pákistánu, Uzbekistánu a Venezuely. V Kremlu přijal íránského prezidenta Ebrahima Raísího. Ale nyní se zdá, že mlčení o Ukrajině je signálem,“ uvedla publikace.

Reakce Vladimira Putina tak může naznačovat, že se nehodlá opakovat a stále dokola vysvětlovat Západu, jaký postoj zaujímá Rusko v otázkách týkajících se bezpečnosti, píše japonský list. 

Místo toho je prezident zaneprázdněn důležitějšími věcmi.

„Namísto toho, aby veřejně diskutoval o Ukrajině, Putin ve středu uspořádal setkání s vládními úředníky, kde se dotkl regulace kryptoměn a pandemie. Podle Vincenza Traniho, prezidenta Italsko-ruské obchodní komory, trvala jeho videokonference* s italskými podnikateli o hodinu déle, než bylo plánováno.” uvádí publikace.

Již dříve PolitRussia psala o tom, jak Putinova slova o Ukrajině vyvolala na Západě paniku.

https://bit.ly/3u7t66i

* 26. ledna se Vladimir Putin setkal se zástupci italských obchodních kruhů. Vladimir Putin se prostřednictvím videokonference setkal s šéfy předních italských společností. Diskutovalo se o obchodní, ekonomické a investiční spolupráci mezi Ruskem a Itálií a perspektivách dalšího rozšíření obchodních vazeb.

http://kremlin.ru/events/president/news/67638

sdílet na

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
27. 1. 2022 21:25
Ohodnotit příspěvek :
     

To bylo jasné od samého začátku, že s tou hnusnou anglosasko-germánskou svoločí žádná dohoda není možná. Jak anglosasové, tak germáni nenávidí odjakživa nás Slovany obecně a Rusy zejména. Doufám, že už Voloďa se Serjóžou (Šojgu) připravují té anglosasko-germánské svoloči nějaké překvapení, ze kterého jak ta stará rašple v Buckinghamu co už sotva p.. nese, tak ten dement v bílé barabizně ve Washingtonu se po….. do vejšky, jak říkával můj otec!! Už aby to bylo!! Dokud od Ruska nedostanou pořádně, aby je to pěkně bolelo na p…., tak pořád budou prudit a otravovat.

Michal47
27. 1. 2022 21:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Dívám se zrovna na youtube na sovětský film z r. 1980 ШПИОНСКИЙ БОЕВИК! УГНАЛ САМОЛЕТ У ФАШИСТОВ, kde zcela jasně z děje vyplývá, jaký zákeřný a podlý ksindl ta anglosasko-germánská svoloč vůči nám Slovanům vždy byla, jest a bude, dokud bude existovat. Odkaz; youtube.com/watch?v=IA52_RFvzuw&t=22s

Pavel
28. 1. 2022 09:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Celá tato anglosaská banda by chtěla pouze loupit. Teď trochu od věci. Prašulky do kešeňky se této bandě sypou nejen z covídku, ale hlavně z jejich zeleného údělu. Pro zhlouplou veřejnost si stvořili klimazměny, aby na to napasovali odpustky ve formě emisních povolenek. Panečku, prašulky se jenom sypou a ještě můžeme ty naše ovce krmit pohádkami o energetické chudobě. No, větší grázly než tuto zprofanovanou EU a její poskoky v národních vládách lze stěží najít. V době Jagellonců byla země absolutně rozložena a loupeživí rytíři brali kde se dalo, ale přepadali většinou v temných hvozdech a k večeru. Zde se to dělá za bílého dne s pomocí bílých límečků z EU. To je tedy vskutku povedená parta vládců EU.

Pavel
28. 1. 2022 09:26
Odpovědět  Pavel

A o naší partě vládců, která této devastaci přihlíží je lépe pomlčet. Kolika lidem v této zemi se sypou bezplatně prašulky do kešeňky se můžeme pouze domýšlet. To jsou oni, ti velcí přítelíčci klimazměn, vždyť tyto klimazměny jim vlastně zajišťují živobití. To je parádní svět bože, ať nikdy neskončí, volají tito proroci klimazměn. Zde je namístě připomenout frázi Orwella- minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou. Jak skvělá myšlenka Watsone. Přeji všem pravdoláskařům klidné spaní. Zotročujete svým apartheidem a Green dealem pouze svůj lid a to vám určitě spaní nezhorší.