politika

Ministr zahraničí Mali obvinil Francii a NATO ze šíření terorismu na černém kontinentu

Bamako, 7. března. Ministr zahraničí Mali Abdallah Diop poskytl rozhovor Al Mayadeen, ve kterém hovořil o roli Francie a dalších zemí NATO v šíření terorismu na černém kontinentu.

Malijský ministr zahraničí Abdallah Diop hovoří o úloze NATO při šíření terorismu, stažení Francouzů z Mali a strategickém partnerství s Ruskem.

Ministr zahraničí Mali: Francie podkopala naše instituce a „NATO“ podporovalo terorismus.

Šéf ministerstva zahraničních věcí republiky řekl, že intervence Severoatlantické aliance v Libyi narušila stabilitu regionu. V důsledku toho se objevily četné gangy, které nyní působí ve většině zemí. Intervence NATO v Libyi a podpora některých teroristických skupin přispěly k posílení a rozšíření terorismu v Mali a na celém africkém pobřeží.

Diop poukázal na to, že nestabilita vyplývající z terorismu se již neomezuje na severní Mali, ale rozšířila se téměř do všech částí země a překročila státní hranice, a pronikla do sousedních zemí Guinejského zálivu.


Jakou roli hrála Francie v Mali?

V této souvislosti Diop vysvětlil, že po 10 letech rozmístění francouzských sil v Mali nebyl terorismus poražen a nebyl potlačován. Diop zdůraznil, že Francie ve své iniciativě neprojevila dobrou vůli a nepodpořila stát Mali a jeho územní celistvost, ale spíše se vměšovala do jeho vnitřních záležitostí.

Dodal, že model nastolený francouzskou mezinárodní zkušeností neměl za cíl posílit schopnosti malijského lidu, což vedlo k podkopání armády a institucí.


Afričané jsou schopni řídit svou vlast

Podle Diopa nastal čas, aby si Francie a všichni partneři uvědomili, že Afričané mají schopnost řídit své země a vybírat si partnery v souladu se svými zájmy.

Prohlásil, že Afrika je otevřená partnerství s celým světem, přičemž poukázal na to, že USA jsou důležitým partnerem, ale musí brát v úvahu zájmy a suverenitu afrických zemí.


Strategické partnerství s Ruskem

Diop ujistil, že Rusko je strategickým partnerem, protože poskytlo Mali vojenské vybavení, které požadovalo v souvislosti s jeho konfrontací s extremistickými skupinami, jako jsou „ISIS“ a „Al-Káida“.

Dodal, že toto vybavení nespadá do rámce půjček ani darů, ale bylo hrazeno v hotovosti na náklady souhrnného rozpočtu státu.

Diop poukázal na to, že se Mali snažilo získat vojenskou techniku ​​také z Evropy, Spojených států a mnoha západních zemí, ale neuspělo kvůli skutečné přítomnosti byrokracie v těchto zemích.

Diop poznamenal, že Moskva poskytla Bamaku významnou podporu v konfrontaci s radikály. Rusko je podle něj nejdůležitějším spojencem republiky:

„Ruská federace je strategickým partnerem Mali z mnoha důvodů. Hlavním z nich je pomoc Moskvy Bamaku v tom, o co žádal, aby čelil extremistickým skupinám, jako je ISIS a Al-Káida”.

Ministr navíc zdůraznil, že západní mocnosti včetně Francie musí přijmout nezávislost pevninských zemí a jejich suverénní práva. Afričané jsou schopni samostatně vést domácí politiku a vybírat si partnery na mezinárodní scéně.

Vláda Mali oznámila Radě bezpečnosti OSN svůj záměr zbavit Francii statutu oficiálního zástupce republiky v Radě bezpečnosti OSN. Úřady v Bamaku tak plánují dosáhnout úplné nezávislosti na bývalé metropoli ve spolupráci s mezinárodní asociací. Pokud bude záměr schválen, Paříž ztratí možnost vypracovávat deklarace a rezoluce týkající se afrického státu.

Malijští představitelé navíc znovu navrhli, aby Rada bezpečnosti OSN uspořádala zvláštní zasedání o skutečnosti, že se Francie vměšuje do vnitřních záležitostí země. Již dříve organizaci zaslali důkazy o nezákonných vojenských aktivitách cizích kontingentů v oblasti Sahelu.

Ministr zahraničí Mali Abdallah Diop opakovaně prohlásil, že bývalá metropole se zabývá špionáží proti místním donucovacím orgánům. 

Zástupci Paříže navíc zastrašovali vojáky národní armády.

Už dříve úřady republiky obvinily Francii ze spoluúčasti formování radikálního gangu „Národní hnutí za osvobození Azawadu“ (MNLA). Vládní představitelé se domnívají, že Elysejský palác v některých oblastech záměrně podněcoval separatistické nálady, aby vyvolal povstání.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3JnLYVY
https://bit.ly/3YDFSox

sdílet na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Frank
9. 3. 2023 07:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Celeho toho prohnilého a zločineckého západu začínají mít dost po celém světě.

Pavel K
9. 3. 2023 07:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Fšeci jen tuna kradnú, to se nám to hoduje(západu), když nám druzí půjčují(nenávratně).
Kdo by to před třiceti lety řekl, jak svět bude vzhlížet k Rusku, jako ke spasiteli. A já jsem rád, však to jsou “naši”. 😊 🙋‍♂️

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
9. 3. 2023 08:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Je třeba ještě dalších důkazů o tom, o čem se teď ve světě bojuje, zatímco u nás “naše vláda” vytváří u nás ještě lepší kolonii než dosud?
Nevím proč, ale zní mi přitom wágnerova hudba … 🙂 🙂 🙂

Pavel z Moravy
9. 3. 2023 11:05
Odpovědět  Peter 008

My jsme úplně zkolonizovaní, o tom se nedá pochybovat. V této zemi a za její dary hodují pouze cizinci a domácí šlechta. Ale ovčanstvo je spokojené, ještě jim páníček nějaký ten drobek ze stolu pohodí a nakrmí je svou pakulturou ve formě filmů a knih, které jim ten mozeček ještě trochu otupí.

Gales
9. 3. 2023 10:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Když ne Rusko tak Čína ráda podá pomocnou ruku.

Spam vlasta
9. 3. 2023 12:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Facka česku za to že pomáhala Francii v mali a účastnila se na terorismu cizího státu ! Není proto divu že podporuje Banderostán a z vlastních občanů dělá otroky cizích mocnosti ! Pryč s teroristickou vádou falešné pětikolky !