Ministerstvo zahraničí USA: společné hlídky ruských a čínských vzdušných sil naznačují, že jejich přátelství nezná hranic

Spojené státy považují společné letecké hlídky Ruska a Číny nad Pacifikem za ukázku toho, že partnerství obou zemí nemá hranice. Na pravidelném brífinku pro novináře to v úterý uvedl šéf tiskové služby amerického ministerstva zahraničí Ned Price.

„ČLR a Rusko provedly 24. května společné vojenské hlídky se svými strategickými bombardéry. Hlídka, jak tomu rozumíme, prošla nad Japonským mořem a dále Východočínským a Filipínským mořem. Tato cvičení byla zjevně naplánována oběma stranami dříve. Řešení Pekingu spolupracovat s Moskvou tímto způsobem, na pozadí pokračující ruské invaze na Ukrajinu a nebezpečné rétoriky Kremlu o jaderných zbraních, ukazuje, že, cituji … partnerství [Ruska a Číny] nemá hranic, partnerství o kterém mluvili ve společném komuniké je naživu a zdrávo.“ – cituje TASS prohlášení diplomata.

V komentáři ke společným hlídkám Price také ujistil o připravenosti USA chránit spojence v regionu.  Hovořil o dokončené cestě amerického prezidenta Joea Bidena do Korejské republiky a Japonska, která „demonstruje výrazný kontrast s tím, co je pozorováno z Ruska a Číny“. 

„To demonstruje náš závazek ke svobodnému a otevřenému Indo-pacifickému regionu. To bylo v centru návštěvy prezidenta [Bidena] v Japonsku a Korejské republice. Slyšeli jste od prezidenta a tamních vysokých představitelů více o našem dlouhodobém závazku k bezpečnosti spojenců, včetně Japonska a Korejské republiky. Neustále říkáme, že pokusy zastrašit spojence a partnery USA pouze posílí naše kolektivní odhodlání. Samozřejmě o otázkách obrany a odstrašování velmi úzce diskutujeme a velmi úzce spolupracujeme s Japonskem a Korejskou republikou,“ dodal Price.

Ministerstvo obrany Ruské federace již dříve oznámilo, že letecká skupina nosičů strategických raket Tu-95MS ruských leteckých sil a strategických bombardérů Hong-6K letectva Lidové osvobozenecké armády Číny prováděla vzdušné hlídky nad vodami Japonského a Východočínského moře. Ministerstvo zdůraznilo, že letouny obou zemí postupovaly přísně v souladu s ustanoveními mezinárodního práva, nedocházelo k narušování vzdušného prostoru cizích států a hlídkování probíhalo v rámci plnění ustanovení plánu vojenské spolupráce na rok 2022 a nebylo namířeno proti třetím zemím.

Ministerstvo obrany Čínské lidové republiky také oznámilo společné patrolování vzdušných sil Číny a Ruské federace nad vodami Japonského a Východočínského moře. Jak upřesnilo vojenské oddělení, tato opatření „měla strategický charakter“. Podle rozšířeného prohlášení se jednalo o „pravidelnou hlídku“ v souladu s plánem bilaterální armádní spolupráce na rok 2022.

https://bit.ly/3arMPWJ

4.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
janle57
25. 5. 2022 22:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Mickey Mousové a jejich podržtašky v Asii si musí být na 100% jistí,že Čína a Rusko v případném
vojenském konfliktu budou stát proti nim a jejich převaha v této části světa je pro každého
víc než jasná a do toho ještě může promluvit severokorejský rakeťák Kim,který má Japonsko,
Jižní Koreu a US hot dogy obvzvlášť silně v oblibě.

VAL
25. 5. 2022 22:46
Odpovědět  janle57

Už jim do japonskýho móře zkusmo posílá raketový pozdravy.

black
26. 5. 2022 07:53
Odpovědět  janle57

? ?

VAL
25. 5. 2022 22:44
Ohodnotit příspěvek :
     

"...Neustále říkáme, že pokusy zastrašit spojence a partnery USA pouze posílí naše kolektivní odhodlání. Samozřejmě o otázkách obrany a odstrašování velmi úzce diskutujeme a velmi úzce spolupracujeme s Japonskem a Korejskou republikou..." "Tohle že řekli?"

"Da, Vladinmíre Vladimíroviči." Pokračování zde. Bohužel, je to nepřeložitelné:* youtube.com/watch?v=CgCN6XhAVXk

Ladislav
26. 5. 2022 06:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Velmi správně, bravo Rusko a Číno!

Gales
26. 5. 2022 11:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Asi amíci chystali nějakou provokaci,tak je rusové a číňani umravnili.Na ty zmetky platí pouze hrubá síla.