politika

Ministerstvo zahraničí Ruské federace varovalo země účastnící se smlouvy o otevřeném nebi před přenosem dat do Spojených států

Moskva bude tvrdě reagovat, pokud země, které zůstanou ve Smlouvě o otevřeném nebi, budou předávat údaje Spojeným státům po jejich odstoupení od dohody, a také když omezí ruské lety nad americkými zařízeními v Evropě, uvedla tisková služba ruského ministerstva zahraničí.

“Není to tak dávno, co jsme se dozvěděli, že Washington hraje bezohlednou tajnou hru a požaduje, aby spojenci podepsali dokumenty, podle nichž budou přenášet údaje ze svých pozorovacích letů nad Ruskem do Spojených států. (USA) požadují, aby Evropané odmítli Rusku provádět pozorovací lety nad americkými vojenskými zařízeními v Evropě. Jedná se o hrubé porušení smlouvy. Pokud zbývající zúčastněné státy budou následovat vedení Spojených států, naše tvrdá protiopatření na sebe nenechají dlouho čekat,“ uvedl Konstantin Gavrilov, vedoucí ruské delegace na vídeňských jednáních o vojenské bezpečnosti a kontrole zbraní.

Ministerstvo dále uvedlo, že pokud se Spojené státy rozhodnou vrátit ke Smlouvě o otevřeném nebi, budou tak muset učinit za podmínek zúčastněných zemí, uvádí TASS .

Poradce pro národní bezpečnost v Bílém domě Robert O’Brien dříve uvedl, že Spojené státy již nejsou stranou Smlouvy o otevřeném nebi, která je podle nich zastaralá. 

Kreml vyjádřil lítost nad odstoupením USA od smlouvy o otevřeném nebi.

Americký prezident Donald Trump již v květnu oznámil záměr Washingtonu odstoupit od smlouvy, která stranám dohody umožňuje přelétat navzájem nad územím druhé země, aby sledovaly vojenské aktivity. 

Americký ministr zahraničí Michael Pompeo v písemném prohlášení vysvětlil, že rozhodnutí vstoupí v platnost za šest měsíců od 22. května, tedy 22. listopadu. 

https://bit.ly/3pUpRdL

sdíletj na