politika

Ministerstvo zahraničí Ruské federace: prohlášení Prahy měla „překrýt“ údaje o připravovaném puči v Minsku

Oficiální prohlášení na stránkách ruského ministerstva zahraničí:

České orgány učinily bezprecedentní rozhodnutí vykázat 18 zaměstnanců ruského velvyslanectví pod neopodstatněnými a přitažlivými záminkami o zapojení ruských speciálních služeb do výbuchu ve vojenských skladech v obci Vrbětice v roce 2014. Je to o to absurdnější, že české vedení dříve obvinilo z výbuchů firmy, které tyto sklady vlastnily.

Tento nepřátelský krok se stal pokračováním řady protiruských akcí, které Česká republika podnikla v posledních letech. Nelze také nevidět americkou stopu. Ve snaze potěšit Spojené státy na pozadí nedávných amerických sankcí proti Rusku české úřady v tomto ohledu dokonce překonaly své zámořské pány.

Vyjádříme důrazný protest proti českým orgánům. Přijmeme odvetná opatření, která přimějí autory této provokace uvědomit si plnou odpovědnost za zničení základů normálního vývoje vztahů mezi našimi zeměmi.
https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4692513

Zacharova poukázala na souvislost mezi „triky“ Prahy a pokusem o puč v Minsku

Zacharova: prohlášení Prahy měla „překrýt“ údaje o blížícím se puči v Minsku.

Podle diplomatky Rusko v nejbližší době oznámí konkrétní odvetné kroky k vyhoštění zaměstnanců ruského velvyslanectví v České republice.

MOSKVA, 18. dubna. Západ chtěl prohlášeními Prahy „překrýt“ informace o připravovaném státním převratu v Bělorusku. V neděli to uvedla oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova ve vysílání televizního kanálu “Россия-1“.

„Formuje se absolutní pocit a ten je podložen opravdu faktickým materiálem, že v informačním prostoru, především v západním, museli naši západní partneři pracovat tak, aby překryli důležitost, význam a aktuálnost informace, která byla zveřejněna jak ze strany Ruské federace, tak ze strany Běloruské republiky. Jedná se o informace nejenom o spiknutí, ale i plánu ústavního puče,“ odpověděla na otázku, proč se zprávy o blížícím se puči shodovaly s prohlášeními Prahy o vyhoštění ruských diplomatů.

Zacharova si všimla satirické povahy situace. 

„Nemohli nevědět, jaká bude reakce, protože jejich činy jsou karikatury. Proč to dělají? Protože za každou cenu se musí odvést pozornost od faktických informací,“ dodala.

Diplomatka rovněž poznamenala, že české orgány svým jednáním prokázaly absenci nezávislé linie v mezinárodních záležitostech i ve vztazích s Ruskem. 

“Zcela karikaturní jsou zejména akce Prahy, která včera demonstrovala absenci jakékoli nezávislé linie jak v mezinárodních záležitostech, tak i přímo v budování bilaterálních vztahů s naší zemí,” uvedla.

„To je vazalita 21. století,“ dodala diplomatka. „Spojené státy americké uvedly do pohybu – právě teď v aktivním informačním a politickém prostoru – mechanismus vazalství na nové technologické úrovni, ale princip je stejný. Varšava i Praha obsluhují zájmy Spojených států“.

Rusko brzy oznámí konkrétní odvetné kroky k vyhoštění zaměstnanců ruského velvyslanectví v České republice, uvedla Zacharova.

Diplomatka vyzvala „nepředbíhat“, když odpověděla na otázku o míře závažnosti odvetných opatření RF. 

“Pracovní týden je před námi. Bylo důležité jasně odpovědět na tyto kroky a konkrétní příkladná realizace tohoto rozhodnutí je (českou stranu) čeká, myslím, v blízké budoucnosti.” uvedla Zacharova.

Šéf Výboru pro mezinárodní záležitosti Státní dumy Leonid Slutskij v komentáři k vyhoštění 18 ruských diplomatů z České republiky uvedl, že se jedná o pokus Evropy odvrátit pozornost od událostí v Bělorusku a „práce je velmi profesionální”: jakmile „byla vznesena obvinění proti americkému prezidentovi – jako na povel vyhostili diplomaty. Slutskij si je jistý, že „to vše je naprosto jasně zrežírováno“.

Český premiér Andrej Babiš a první místopředseda vlády Jan Hamáček v sobotu oznámili vyhoštění 18 zaměstnanců ruského velvyslanectví v Praze, kteří jsou podle české strany „důstojníky ruských speciálních služeb SVR a GRU“. Tento krok byl učiněn v souvislosti s údajně odhalenými okolnostmi výbuchu ve Vrbětici v roce 2014. Podle politiků jsou do něj zapojeni „důstojníci ruského vojenského zpravodajství GRU“. 

Ruské ministerstvo zahraničí dříve vydalo prohlášení, ve kterém vyjádřilo svůj důrazný protest proti Praze v souvislosti s krokem učiněným „pod neopodstatněnými a přitažlivými záminkami“ a oznámilo přijetí odvetných opatření.

https://bit.ly/2RJmVnU

sdílet na