Ministerstvo zahraničí RF: Rusko nemá v úmyslu poskytnout Spojeným státům další vysvětlení ohledně Ukrajiny

MOSKVA 6. dubna – RIA Novosti.

Moskva nechce eskalovat situaci kolem Ukrajiny, ale garantuje zajištění své bezpečnosti v jakémkoli scénáři, uvedl agentuře RIA Novosti náměstek ministra zahraničí Ruské federace Sergej Rjabkov.

“Zajistíme naši bezpečnost a naše zájmy budou zaručeny při jakémkoli vývoji událostí. Nechceme eskalaci, ale jsme připraveni na jakýkoli obrat,” řekl Rjabkov v odpovědi na otázku, zda Moskva zvažuje scénář, kdy po dodávkách smrtících zbraní do Kyjeva, by tam USA mohly poslat své kontingenty.

„Absolutní neadekvátnost těch, kteří ve Washingtonu formulují linii ukrajinské politiky, je zřejmá a my ji bereme na vědomí, takže můžeme čekat všechno. Na tomto základě provádíme příslušná rozhodnutí.“, – dodal diplomat. Zdůraznil, že „aby se američtí kolegové vyhnuli tomu nejhoršímu, měli by věnovat pozornost rostoucím „revanšistickým“ náladám v Kyjevě a zastavit sklouznutí politiky tohoto státu směrem k ještě větší konfliktnosti.“  

“Kyjev zcela odmítá Minské dohody. To je hlavní příčina zhoršení, které nyní vidíme,” řekl Rjabkov.  

Ministerstvo zahraničí Ruské federace reagovalo na žádost USA o další vysvětlení ohledně Ukrajiny

Podle agentury TASS představitelé Moskvy a Washingtonu již diskutovali o situaci na jihovýchodě Ukrajiny.

“Měli jsme kontakty s americkou administrativou ohledně situace na Donbasu. Americké straně jsme vyčerpávajícím způsobem vysvětlili, co se děje,“ uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Podle diplomata je vidět stále provokativnější a vzdornější linie na východní Ukrajině ze strany Kyjeva a jeho západních mecenášů vedených Spojenými státy.

“Washington by měl být znepokojen důsledky této koordinované politiky. Už nevidím důvod k návratu k tomuto tématu,“ upozornil náměstek ruského ministra zahraničí.

Moskva nemá v úmyslu poskytnout Washingtonu další vysvětlení týkající se Ukrajiny.

Spojené státy se musí spokojit s těmi, které jim byly poskytnuty dříve, před týdnem, řekl zástupce ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Vyjádřil se tak k výrokům mluvčího amerického ministerstva zahraničí Neda Pricea, že USA požádaly Moskvu o vysvětlení v souvislosti se zprávami o údajných provokacích ze strany Ruska poblíž východní hranice Ukrajiny.

„Konkrétně k této situaci mohu říci jen to, co jsme již minulý týden vysvětlili americké straně,“ řekl Rjabkov.

Zdůraznil, že Washington „nebyl příliš nakloněn veřejně publikovat co bylo řečeno kvůli některým svým vnitřním “úvahám“. Proto nyní, když už uběhlo několik dní, tak najednou to všechno vypustili do veřejného prostoru, přičemž řekl bych, že docela drzým stylem”.

“Přání pokračovat v diskusi na toto téma na naší straně určitě není. Ve Washingtonu by měli být spokojeni s vysvětlením, které jsme poskytli minulý týden,“ řekl Rjabkov.  

„Každý, kdo chce něco získat z Ruska, by si měl přečíst poznámky, které, jak doufám, si zanechali z minulého týdne. K našim signálům, které jsme jim tehdy dali, není co dodat,“ řekl.

Podle náměstka ministra „samozřejmě nebudeme vést dialog v takovém tónu a takové perspektivě, jaké nám vnucují Američané“.

„Obecně nyní k dialogu se Spojenými státy přistupujeme velmi selektivně. S touto zemí budeme pokračovat v dialogu pouze o těch otázkách, které nás zajímají, jsou pro nás významné a pouze za těch podmínek, které jsou prospěšné pro nás. Toto je zjevná situace, která nevyžaduje další vysvětlení“,
– řekl diplomat.  

Vysvětlil, že „ve výsledku dialog s USA v posledních letech nelze nazvat dialogem“.  

“Američané něco formulují, co pro sebe považují za nutné, ale zpravidla buď ignorují nebo dezinterpretují to, co slyší v reakci. A na naše výzvy a otázky obvykle nedostáváme adekvátní odpověď. Buď Washington obecně mlčí a nereaguje, včetně na diplomatické nóty, což je podle mého názoru nepřijatelné a nepřípustné, nebo reaguje tak, že téma dialogu zmizí,“ uzavřel vysoce postavený ruský diplomat.

*****

Od této chvíle nastala pro Spojené státy úplně jiná realita.

Rusko otevřeně označilo Ameriku za neschopnou vyjednávat, a proto je toxickou zemí, která:

– musí se spokojit s vysvětleními obdrženými minulý týden,

– musí číst ty záznamy, které zbyly z minulého týdne.

Pokud Amerika nesplní to, co by měla, pak Rusko zaručuje, že při jakémkoli vývoji událostí zajistí svoji bezpečnost ve svých vlastních zájmech.

Ruská akce během vojenského cvičení “Umka 2021”, kdy se v Arktidě naráz vynořily 3 ruské ponorky a prorazily 1,5 metru ledu, to jasně ukázala.

Washingtonu není cizí ztráta tváře. Koneckonců, král již byl dlouho nahý. 

Pokud se Amerika vzdá svých plánů zahájit válku na Donbasu, bude teď vždy něco muset. 

Pokud to odmítne a válku zahájí, strýček Sam jednoduše zemře. 

Rusko stanovilo své priority. 

Čekáme na odpověď Washingtonu.

https://bit.ly/3rVXOuj
https://bit.ly/2Rd9lsF
https://bit.ly/31SDJKY

sdíletj na