politika

Ministerstvo obrany varovalo před reakcí na aktivitu NATO poblíž hranic Ruské federace

Zvýšená aktivita leteckých a námořních sil NATO poblíž hranic Ruské federace by mohla vést k vážným incidentům. Oznámil to v neděli 27. prosince náměstek ministra obrany Ruska generálplukovník Alexandr Fomin.

“V roce 2020 se aktivita leteckých a námořních sil aliance významně zvýšila, stále více se objevují situace, které mohou vést k vážným incidentům,” uvedl Fomin v rozhovoru «Российской газете».

Řekl, že v předvečer oslavy 75. výročí vítězství se v Barentsově moři konala cvičení válečných lodí společných námořních sil NATO.

V srpnu a září tohoto roku bylo navíc v bezprostřední blízkosti ruských hranic zaznamenáno více než 15 letů amerických strategických bombardérů B-52H a B-1B. 

13. října 2020 provedl torpédoborec britského námořnictva Dragon průchod přes teritoriální moře Ruska v oblasti mysu Chersones a 24. listopadu 2020 vstoupil torpédoborec amerického námořnictva „John McCain“ do zátoky Petra Velikého.

“Tyto akce měly otevřeně provokativní charakter. Incidentům se podařilo vyhnout pouze díky vysoké úrovni profesionálního výcviku ruských pilotů a námořníků,“ poznamenal Fomin.

Doporučil nevytvářet dialog s Ruskou federací z pozice síly, jak požadovala německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová.

„Spolu se skutečností, že hrozba síly je přímým porušením Charty OSN, takové akce nezůstanou bez náležité reakce z naší strany,“ zdůraznil Fomin.

Dodal, že Rusko vždy vycházelo z předpokladu, že nejtěžší problémy by měly být vyřešeny jednáním.

„Jsme připraveni na profesionální konstruktivní dialog při dodržování zásad vzájemného respektu a ohledů na zájmy toho druhého,“ uzavřel Fomin.

Dne 24. prosince řekl náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil, první náměstek ministra obrany Ruské federace, generál armády Valerij Gerasimov, že protiruské zaměření výcvikových aktivit NATO a provokativní aktivity aliance poblíž ruských hranic se zintenzivnily. 

Gerasimov rovněž zdůraznil, že dochází k významnému zvýšení vojenských rozpočtů zemí NATO a k dalšímu zvyšování jejich vojenského potenciálu. Podle náměstka ministra to má významný dopad na rovnováhu sil, což dává jedné ze stran výhodu v používání strategických zbraní.

https://bit.ly/3pF0uMr

sdíletj na