politika

Ministerstvo obrany je v exekuci, protože ministryně Černochová ignoruje soudní rozhodnutí

Ještě za ministra Lubomíra Metnara (ANO) uzavřelo Ministerstvo obrany miliardovou smlouvu na dodávku tisícovky násobně předražených kulometů MINIMI. V dubnu 2022, tedy již za ministryně Jany Černochové (ODS), byla cena za kulomety navýšena z 1,1 miliardy na 1,5 miliardy. Kulomety nedodává belgický výrobce, ale překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulanta zajímají podrobnosti o nákupu, zejména jednotková cena. Ministerstvo obrany v čele s Černochovou mu je však stále odmítá poskytnout. Překupník, který kulomety dodává, si to prý nepřeje.  Kverulant.org Ministerstvo obrany zažaloval za nezákonný postup a Městský soud v Praze jeho žalobě nedávno vyhověl. Přesto mu Černochová informace opět odmítla poskytnout. Proto se Kverulant domáhá nápravy prostřednictvím exekuce. Úspěšně, soud pro Prahu 6 nyní pověřil soudního exekutora vymožením požadovaných informací. 

Kulomety MINIMI jsou ve výzbroji české armády již roky, podobně jako u prakticky všech armád zemí NATO, a k dispozici jich vojáci mají už několik stovek. O dalším nákupu 949 belgických kulometů do roku 2025 za 1,13 miliardy korun rozhodl 13. prosince 2021 tehdejší náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka. To ještě za působení ministra obrany Lubomíra Metnara. Následně byla těsně před Vánoci 2021 uzavřena vlastní, takzvaná rámcová smlouva. Podepsán je pod ní opět Lubor Koudelka. Nešlo o nákup narychlo vyvolaný válkou na Ukrajině. K začátku ruské invaze tehdy ještě scházely dva měsíce. Jako první na tento problematický nákup upozornila Česká televize v pořadu Reportéři ČT.

Výběrové řízení

Zakázka byla zadána formou „jednacího řízení s uveřejněním“. Do něj se sice „přihlásily“ tři firmy, Česká zbrojovka, a. s., Detail Banzai, s. r. o., a CB SERVIS CENTRUM, s. r. o., ale nabídku podal pouze jediný, překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulant je přesvědčen, že podmínky byly překupníkovi ušity na míru, a nikdo jiný tak ani podat nabídku nemohl. Kverulant je přesvědčen, že druzí dva účastníci hráli pouze roli takzvaného „křoví“. Tomu nasvědčuje skutečnost, že ministerstvo trvalo na dodání kompletních sad, tedy kulometu a optiky jedním dodavatelem. Pokud by úředníci poptali zvlášť kulomety a zvlášť optiku s montáží, mohli by dostat lepší ceny na obě hlavní komponenty dodávky. Ale o lepší cenu tady patrně nešlo.

Cenu ani neověřil žádný znalec s kulatým razítkem. Možná proto, že cena 1,19 milionu korun za jeden kus kulometu je skutečně hodně přehnaná. „Cena vypadá skutečně velmi zvláštně. Musíme si uvědomit, že to je v podstatě cena tří osobních automobilů a lehký kulomet této kategorie není zas tak sofistikovaná zbraň,“ řekl vojenský publicista a šéfredaktor ATM Michal Zdobinský.

Lehký kulomet FN MINIMI skutečně není posledním výkřikem zbrojního průmyslu. Poprvé byl představen v roce 1974 a v současnosti jej používá více než 20 zemí světa. V roce 1982 byl zaveden do výzbroje armády USA pod označením M249 Squad Automatic Weapon (SAW). Výrobcem je belgická firma Fabrique Nationale de Herstal nebo FN Herstal (někdy zkracováno jen na Fabrique Nationale, FN).

Násobně dražší než od výrobce

Podle zjištění České televize belgické kulomety přitom napřímo od výrobce nakupuje například Norsko či Portugalsko. Norsko dokonce dostalo od výrobce cenu 219 tisíc korun za kus. To je více než 5krát levnější než původní český nákup za 1,19 milionu za kus a vše nasvědčuje tomu, že to nebyla cena konečná, o tom ale dále v textu. Ministerstvo se trochu chabě hájilo, že Armáda ČR na rozdíl od Norska garantovala odběr pouze 477 kusů kulometů, kdežto Norové se zavázali odebrat nejméně 1000 kusů. Ministerstvo také naznačovalo, že Norové si kulomety koupili bez optiky a bez „soupravy na čištění“.

V minulosti Česko nakoupilo 269 shodných kulometů za dvě stě milionů korun, tedy opět výrazně levněji. Nákup tehdy probíhal přes nákupní agenturu NATO SUPPORT AND PROCUREMENT AGENCY (NSPA). NSPA je speciální agentura NATO poskytující svým zákazníkům podporu při pořizování vojenského materiálu. Ale velká renomovaná mezinárodní agentura nebyla náměstkovi Koudelkovi patrně dost dobrá, proto dal přednost překupníkovi z Borku u Budějovic: „Co se týká zadání přes NSPA, je pravda, že v minulosti jsme pořízení tohoto kulometu realizovali přes NSPA, ale bohužel jsme neměli příliš dobré zkušenosti. Ta zakázka se protáhla o několik let.“

Resort tedy opět angažoval prostředníka navzdory slibu Babišovy vlády, že zbrojní nákupy ze zahraničí budou probíhat bez nich a bude se nakupovat napřímo, a tedy levněji.

Překupník z Borku u Budějovic

Jak už bylo uvedeno, dodavatelem kulometů není jejich belgický výrobce Fabrique Nationale, ale český překupník CB SERVIS CENTRUM z Borku u Budějovic. Kverulant na základě informací vyžádaných od Ministerstva obrany vypočetl, že CB SERVIS dostal zaplaceno v letech 2015 až 2022 celkem více než 800 milionů korun. Snad jen kromě platby za uspořádání školení za nicotnou cenu 6660 korun se jednalo o překoupení vojenského materiálu. Vedle zakázky na dodávku kulometů MINIMI to bylo především překoupení třiceti odstřelovacích pušek amerického výrobce Desert Tech včetně příslušenství a 21 tisíc nábojů. Hodnota tohoto kontraktu s názvem „modulární zbraňový komplet“ z února 2017 činila včetně DPH 75 milionů korun. Tuto částku obrana překupníkovi CB SERVIS CENTRUM v květnu 2018 na základě tří faktur zaplatila.

Za ministerstvo podepsal „velkorysou“ smlouvu tehdejší náměstek sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka. Mimochodem, Koudelka je absolventem studia kultura a řízení kultury na Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda a na Ministerstvu obrany se pohybuje nepřetržitě již od roku 1990.

Čekali byste možná, že po změně vlády v lednu 2022 byl Koudelka novou ministryní Janou Černochovou (ODS) vyhozen a čelí policejnímu vyšetřování pro korupci. Omyl. Lubor Koudelka na Ministerstvu obrany pracuje nadále. Nemluvě o tom, že jako hlavní nákupčí jistě nese vinu i za to, že Ministerstvo obrany dostalo rekordní, půlmiliardovou pokutu od antimonopolního úřadu. To když v roce 2021 v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s americkou vládou dříve, než rozhodlo o námitkách jiného potenciálního dodavatele, italské společnosti Leonardo.

Kverulant v lednu 2023 požádal ministryni obrany Janu Černochovou o vysvětlení a nápravu: „Je zjevné, že nákup byl několikrát předražen oproti běžným cenám. Vysvětlete, jak je to možné, a uveďte, kdo byl za realizaci tohoto nákupu potrestán. Bylo iniciováno vyšetřování? Jaký byl výsledek?“  Kancelář ministryně obrany mu dopisem z 16. února 2023 na tuto otázku odpověděla jedinou větou: „Ministerstvo nesdílí Váš osobní názor, a proto neuplatňuje žádný z Vámi předpokládaných postupů.“

Navýšení ceny na 1,5 miliardy

Nejenže Koudelka nebyl z Ministerstva obrany s ostudou propuštěn, ale již za působení nové ministryně Černochové byl v dubnu 2022 k původní miliardové rámcové smlouvě připojen dodatek, který navýšil cenu. Nově ministerstvo zavázalo daňové poplatníky zaplatit překupníkovi z Borku u Budějovic 1,464 miliardy korun. Pod dodatkem je opět podepsán Koudelka.

Ministryně obrany Černochová tají informace

Jak už bylo uvedeno, z usnesení dokumentu zaslaného Úřadem na ochranu hospodářské soutěže nepřímo vyplynulo, že k navýšení ceny došlo bez toho, že by armáda dostala více kulometů, ale jisté to není. Tomu, že za vyšší cenu víc kulometů nebude, nasvědčuje i to, že obrana Kverulantovi odmítla sdělit informace o počtech kulometů a jejich cenách a 16. února 2023 o tom vydala rozhodnutí. Překupník, který kulomety dodává, si to prý nepřeje.

Kverulant uspěl s žalobou na Ministerstvo obrany

Kverulant se s tímto ignorováním zákona o veřejném přístupu k informacím odmítl smířit a proti neposkytnutí informací podal odvolání. Vyřízení odvolání měla ze zákona na starosti přímo kancelář ministryně obrany Jany Černochové. Ta rozhodnutím ze dne 22. března 2023 Kverulantovo odvolání odmítla. Opět s odkazem, že překupník, od kterého proběhl nákup kulometů, si to nepřeje. Proto Kverulant proti nezákonnému rozhodnutí podal v květnu 2023 soudní žalobu. O této žalobě 14. srpna 2023 rozhodl Městský soud v Praze. Dal Kverulantovi za pravdu a nařídil ministerstvu, aby požadované informace poskytlo ve lhůtě 15 dní ode dne doručení rozsudku. To se však nestalo a Ministerstvo obrany dokonce proti pravomocné povinnosti rozkrýt podezřelý obchod podalo kasační stížnost. Úporná snaha zakrýt informace o nákupu kulometů MINIMI nasvědčuje tomu, že Kverulant narazil na opravdu velkou ničemnost.

Nařízení exekuce

Kverulant se s pohrdáním zákony a s nerespektováním soudního rozhodnutí odmítl smířit, a proto v úterý 12. září zaslal Exekutorskému úřadu Praha 3 návrh na provedení exekuce. Exekutor se následně obrátil na Obvodní soud pro Prahu 6 a ten jej nyní pověřil provedením exekuce.

Kverulant očekává, že exekutor v souladu s ust. § 46 odst. 6 exekučního řádu vyzve Ministerstvo obrany ke splnění vymáhané povinnosti, tedy k poskytnutí odpovědi na otázku číslo 3: „Jak byla stanovena cena dodávky? Předložte kopii příslušného rozhodnutí včetně všech podkladů, které tuto cenu určují.“ Pokud ani po této výzvě ministerstvo vymáhanou povinnost nesplní, přistoupí exekutor k jejímu vymáhání prostřednictvím ukládání pokut, a to až do doby, než se tak stane.

Prosba o podporu

Zkorumpované politiky a rozežrané úředníky je třeba kontrolovat neustále a to Kverulant dělá už od roku 2009. Podpořte ho v tom jakkoliv malým, zato však pravidelným darem.

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima

sdíletj na

40 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Teuton
28. 9. 2023 10:09

Koukněte, stačí se podívat, jak se u nás dělá politika, jak se zneužívá k osobnímu prospěchu. Třeba takové americké F – 35, jejichž kvalita je více než sporná. Z oblohy padají nějak často. Pokud jich více než dvacítku koupíme, s doprovodnými programy, třeba úpravou letišť, to vyjde na půl bilionu korun. To je nepředstavitelná částka, která zatíží státní rozpočet na dlouhé roky dopředu. Ale nejde o státní či národní zájem, jde o osobní prospěch. Černochová poté, co odejde z funkce, dostane v nějaké americké nadaci či společnosti lukrativní flek, na který by jinak nedosáhla. Takže aby byla tato kontroverzní bytost ve vatě, bude nutno u nás podojit rozpočty všech ministerstev – a osobní účty a konta jednoho každého z nás – na řadu let.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
ModrýKlokan
28. 9. 2023 15:08
Odpovědět  Teuton

@ Teuton

Zdravím kolego… jestli mluvíš o lukrativním fleku pro Černošku na Borech, tak s tím nemám etický problém

Teuton
28. 9. 2023 15:53
Odpovědět  ModrýKlokan

To by se mi taky strašně moc líbilo. Jsou lidi, kteří chtějí fialové pětizmrdy oběsit na kandelábrech, já jsem pro řádný soud a pak pobyt na Borech.

Gales
28. 9. 2023 16:31
Odpovědět  Teuton

Na borovicích.To je taky od bé.

Girl
28. 9. 2023 19:42
Odpovědět  Gales

Zda sa, ze tu je to vyjadrovanie sa blogerov slusnejsie, nez na infovojna.bz… Zda sa hlavne dnes, ze su tam sami hulvati…primitivi…no nenachadzam vhodne slova!

ModrýKlokan
29. 9. 2023 00:22
Odpovědět  Girl

@ Girl

Tož vitaj mezi nás, lepá dívčino. Někdy je ovšem stručné ostré slovo užitečnější, než dlouhý spisovný elaborát.

katango
29. 9. 2023 10:55
Odpovědět  ModrýKlokan

Který že to francouzský maršál na výzvu, aby se vzdal, odpověděl “Merde!”?

ModrýKlokan
29. 9. 2023 11:41
Odpovědět  katango

@ Katango

Cambronne… císařská garda umírá, ale nevzdává se… Ještě, že máme ten gůgl, Bídníky si už od gymplu nepamatuju.

katango
29. 9. 2023 11:56
Odpovědět  ModrýKlokan

Děkuji.

Jura S
28. 9. 2023 10:25

ŠPIČKOVÁ kulovnice myslivecká opakovací stojí 150 tis. Kč, k ní supr termovizní puškohled Thermion stojí 126 tis…. tedy za 300 tis to mám sakum pikum i s futrály….. Cena 1200 tis. Kč lehkého kulometu za totožnou sestavu jen s větším zásobníkem ??? je třeba někoho postavit ke zdi….

jsladin
28. 9. 2023 12:13
Odpovědět  Jura S

Vzhledem k mému věku, už se nerozčiluji nad podobným švajnerajnem. Já to již splácet nebudu (i když si ti hajzlíci vzali z důchodů zálohu) a mladým to evidentně nevadí.

Slovan
28. 9. 2023 12:18
Odpovědět  jsladin

Ne, ještě mě řekne, že je to dobře.

Pavel z Moravy
28. 9. 2023 16:47
Odpovědět  jsladin

Přesně tak, přece se nebudu nad mladými tutany, kterým to nevadí pozastavovat. Bojovat za někoho, kdo nemá zájem a chce si pouze užívat. Tak užívej, ale pak kurdyna neřvi, protože pokud bych ještě potom mohl tak ti nakopu pr….u a hlavně líto mně vás nebude.

Jura
28. 9. 2023 20:30
Odpovědět  jsladin

Mladí se nechají přeoperovat, nebudou mít mladé a budou rádi platit 150 let dluhy Fialovy supervlády.

Girl
28. 9. 2023 19:42
Odpovědět  Jura S

Samozrejme, preco nezacnes u seba….

Jura
28. 9. 2023 20:29
Odpovědět  Jura S

Na co máš puškohled , kdysi jednomu válečníkovi , který byl u nás na návštěvě vázali muflona , aby ho dostal , potřebuješ , aby ti cíl dovedli ke zdi?

janle57
28. 9. 2023 10:33

Typická ukázka poměrů v armádě ČR,obrana státu tady nikoho nezajímá,podstatná jsou
výběrová řízení na dodávky vojenského šrotu,kde se mohou různí ředitelé pro vyzbrojování
a jejich rodiny napakovat na celý život,ta kauza s kulomety je toho víc než dobrým důkazem,
v zemi,která má letitou tradici ve výrobě světově proslulých kulometů a firma,která tyto
skvělé zbraně vyráběla a stále vyrábí,zakázku nedostane,dostane jí nějaký překupník,
který se na ní náležitě napakuje a své výpalné shrábne taky ředitel Koudelka,který postupoval
v souladu s předpisy pro zadávání armádních zakázek,jen se tak pro sebe ptám jestli to není
náhodou ten vrchní čučkař z BIS,který tu každý den varuje před ruskými agenty.

Girl
28. 9. 2023 19:44
Odpovědět  janle57

Jasne, na zbraniach a ako prevadzac ilegalov sa najlepsie zaraba! Alebo ma niekto presvedci o opaku?!

sergej
28. 9. 2023 10:45

Víte vy vůbec kolik tančík v kabele stojí? 🙂 🙂

Ladislav 💤
28. 9. 2023 12:06

Ministerstvo obrany?
Nezbláznil se někdo?
Je to fašistické ministerstvo války!
I ten předchůdce Metnar byl pěkný všivák, brácha zločince Stoltenberga!
A o zrádné matce pluku, fašistce a jalovice za odss Černošce, tam se nelze vyjádřit, byl bych hodně, hodně sprostý!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
28. 9. 2023 12:38

Rozhodla jsem se Kverulantovi přispívat a jak vidím, dobře jsem udělala.

krtek
28. 9. 2023 13:22
Odpovědět  Markýza

Já již rok a půl.

sergej
28. 9. 2023 13:40
Odpovědět  krtek
Jura
28. 9. 2023 20:42
Odpovědět  sergej

Ten pán co tam hovoří , nehovoří rozumně , kdo ted půjde do EP zase ti lumpové , kterří ovládnou a převálcují ty slušné v regionální politice , ti jsou potom zbyteční. EP z lumpy bude žít věčně, jako senát , oni si nebudou sami sobě škodit, na to mají nás.

krtek
28. 9. 2023 13:21

Chce to uzákonit a zrovnoprávnit všechny politiky a státní úředníky státní správy včetně soudců všech instancí s obyčejnými lidmi. Hmotunou a trestnprávní zodpovědnost. Ti, kteří se bojí RF ať odejdu na západ. Nám by se ulevilo. F-35 má přes 870 neopravitelých chyb.
Jak může někdo, komu hrozí exekuce, nebo v ní podepsat tak nevýhodnou smlouvu? Ať si to zaplatí ze svého, nebo odsouzen za špatné nakládání se svěřeným majetkem, né-li za vlastizradu. Co měla ODS ve volebních slibech?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sergej
28. 9. 2023 13:48
Odpovědět  krtek

comment image
A něco pro střemhlavý let 🙂 35.tka nic nového

zuzana
28. 9. 2023 15:23

Kreml reaguje na příjezd Amerických tanků M1 Abrams na Ukrajinu: „I ony shoří“

https://aktax.cz/kreml-reaguje-na-prijezd-americkych-tanku-m1-abrams-na-ukrajinu-i-ony-shori/

Gales
28. 9. 2023 16:29

Všeci tuná kradnů. Tak v tomhle měl Babiš pravdu.

sergej
28. 9. 2023 16:31

Hihinki pozor, pohov. 🙂

INDIE/KANADA: Letadlo kanadského premiéra Justina Trudeaua bylo „plné kokainu“, když začátkem tohoto měsíce přistál v Novém Dillí v Indii na G20, tvrdí indický diplomat Deepak Vohra, který indickému zpravodajskému kanálu řekl, že psi našli kokain v Trudeauově letadle.

Údajně čichací psi, kteří byli z bezpečnostních důvodů vypuštěni do Trudeauova letadla ihned po jeho přistání v Dillí, téměř omdleli, protože doslova celé letadlo bylo plné kokainu.

https://cz24.news/protidrogove-psy-se-temer-zblaznili-indicky-diplomat-tvrdi-ze-letadlo-justina-trudeaua-kterym-priletel-na-schuzku-g20-bylo-plne-kokainu/

ModrýKlokan
29. 9. 2023 00:25
Odpovědět  sergej

@ Sergej

Asi čekal soudružskou návštěvu od nás z Brna. Naši kokainovou primátorku Vaňkovou.

katango
29. 9. 2023 10:56
Odpovědět  ModrýKlokan

Von spíš ňákýho hocha.

ModrýKlokan
29. 9. 2023 11:46
Odpovědět  katango

@ Katango

Mea culpa máte pravdu… Tak to nejspíš Slepičáka Hlubučka z organizované zločinecké skupiny STAN. Ti labužníci vědí, kam si co vetřít.

Kokaini Slava

Pavel z Moravy
28. 9. 2023 16:40

Dokud to tady budou řídit lidé vzájemně spolu spjati 34 letými službičkami já tobě, ty mně, nic se nemůže zlepšit. K moci musí přijít úplně noví, nezkorumpovaní lidé, nenamočení do prasáren zdejšího 34 letého vládnutí. Tak je to prosté. Spojí li se zlí lidé a utvoří sílu, musí se spojit čestní lidé a utvořit také sílu. A pak mohou řídit zemi a být kontrolováni, aby se z nich nestali stejní zlovolníci, které vypudili. Ono to bylo stejné i s otroky ve starém Římě. Spojili se, třeba na Sicílii, vítězili, ale vždy se našel některý, který zpychnul, začal si hrát na pána, stal se horším než byl jeho pán vůči němu, soudržnost otroků se rozpadla a přišel konec. A moudří otroci tomu nedokázali zabránit. Vybírejte lidé poctivě, ale kurdyna poctivě. Ne všichni co se tváří jako dobrota sama, dobrotou oplývají. Chtělo by to vždy nějaké psychiatrické testy, aby se zjistilo, co se skrývá v človíčku za ďáblíka. To by možná nebyla špatná investice, dát poslancům a senátorům pár psychiatrů, kteří by je čas od času prohlédli a případně vyloučili z politického klání. Ale nesměli by být korumpovatelní. Teď si z toho dělám fakt legraci, protože v naší zemi by bylo těch psychiatrů potřeba mnoho, ha,ha.

zuzana
28. 9. 2023 17:16

Diplomatická krize: Indicko-Kanadské napětí se stupňuje, spojenci z G7 postupují opatrně

https://aktax.cz/diplomaticka-krize-indicko-kanadske-napeti-se-stupnuje-spojenci-z-g7-postupuji-opatrne/

Veny232
28. 9. 2023 19:50

To je dobře…hlavně zmrazit majetek ať nemůže Satanská jalovice utrácet naše peníze…
To by měla být pro Soud priorita…

Janek
28. 9. 2023 20:35

Ta chytrá horákyně Černochová pořídila České republice “jitrnice, jaké svět neviděl.” Reálné a střízlivé nasazení F-35 do reálného provozu někdy v roce 38, tedy na stoleté výročí osvobození Československa od zlého Ruska armádou Wehrmachtu. Mezitím tam bude desetiletá “operační pauza” protivzdušné obrany na obloze ČR, když nad Gripeny ohrnují před*kožky (tedy nos). To už bude současný IQ PePa 107ka spolu s brněnským prófou Péťou dávno prdět do hlíny a z Černochové bude dávno olítaná rezavá raketa, o kterou si ukradené kolo neopře ani černošský žadatel o asyl z Afriky.

ModrýKlokan
29. 9. 2023 00:27
Odpovědět  Janek

@ Janek

Milý kolego, dovolím si drobnou opravu tvého textu: Ministrantka Afričanová už olítaná rezavá raketa nějakou dobu je.

Vladimír
29. 9. 2023 15:32

Ty peníze sice půjdou z jedné kapsy do druhé, ale stejně by bylo vtipné, kdyby vojákům sebrali tolik peněz, že by nezbylo na nákupy. :-))