“Mimořádná situace”. Polsko žádá Gazprom, aby snížil ceny plynu. Budou požadavky Polska na levný plyn v Gazpromu ignorovány?
Polsko žádá o snížení ceny, kterou samo odkleplo soudní cestou.
Polská státní plynárenská společnost PGNiG loni vyhrála arbitráž proti Gazpromu, když dosáhla revize vzorce pro ceny dodávek. Jak uvedl vítězný PGNiG, „soud umožnil přímější vazbu mezi cenovým vzorcem a cenami plynu na evropských trzích, což povede k výraznému zlepšení podnikatelského prostředí“.
Spotové ceny v Evropě jsou nyní na 1000 USD za tisíc metrů krychlových. A pokud by PGNiG nezměnil podmínky dodávek u soudu, smluvní cena mohla být v říjnu podle starého výpočtu (podle údajů FAS Russia) asi 280 dolarů za tisíc metrů krychlových.
Dne 28. října 2021 polská energetická společnost PGNiG požádala Gazprom o snížení cen plynu na základě smlouvy Jamal. Společnost o tom informovala ve čtvrteční zprávě.
Polský ropný a plynárenský koncern PGNiG ve čtvrtek uvedl, že zaslal Gazpromu dopis s žádostí o revizi snížení ceny plynu dodávaného do Polska, přičemž žádost odůvodnil bezprecedentním skokem na evropském velkoobchodním trhu.
“V poslední době zaznamenáváme na evropském velkoobchodním trhu bezprecedentní nárůst cen zemního plynu. Tato mimořádná situace je základem pro revizi cenových podmínek, za kterých nakupujeme na základě smlouvy Jamal. Podle našeho názoru existuje příležitost snížit cenu dodávaného plynu,“ – uvedl předseda představenstva PGNiG Pavel Maevsky.
Podle polské strany může nyní odeslaná žádost znamenat změnu ceny plynu, který společnost PGNiG obdrží od Gazpromu, a to od 1. listopadu 2021.
PGNiG si rovněž vyhrazuje právo považovat tento dopis za samostatnou žádost o revizi smluvní ceny.
Gazprom Export oznámil přijetí výzvy od polské strany ke snížení cen plynu.
Gazprom Export obdržel od polského koncernu výzvu ke snížení cen plynu a v současné době ji studuje, uvedla ruská společnost.
Budou požadavky Polska na levný plyn v Gazpromu ignorovány?
V poslední době se má za to, že Gazprom je jakýsi Děda Mráz, který rozdává slevy jako dárky z pytle. Když v Evropě došli k závěru, že dárky jim nestačí, bylo nutné sebrat „Ježíškovi“ celou dárkovou tašku a připravit ho o finance. Právě za tímto účelem evropští politici přišli s novými burzovními pravidly, která umožňují evropským firmám spekulovat na trhu s plynem.
Evropští komisaři si nejprve mnuli ruce radostí nad výnosným schématem, ale pak se ukázalo, že pro evropské producenty se drahý plyn stal zhroucením naděje na získání finančního zisku. Do cenové pasti se dostaly především velké evropské společnosti a výrobci energeticky náročného zboží.
Polští politici se dlouhodobě snaží tlačit na Gazprom, udělovat nejrůznější pokuty prostřednictvím Stockholmské arbitráže, vymýšlet omezení tranzitu ruského plynu do Evropy a nyní by chtěli získat i slevu a obrátili se s touto žádostí přímo na vedení ruské společnosti.
V Polsku jsou se svým jednáním zjevně spokojeni, nejenže brání Gazpromu vydělávat peníze, chtějí také získat slevu na plyn, aby ruská firma měla ještě menší zisk.
Prý je v kompetenci Gazpromu snížit pár procent nákladů a v zájmu prosperity polské ekonomiky by prý bylo vhodné tuto slevu realizovat, aby Polsko dostalo obrovské finance, jinak si budou stěžovat.
Dostali takové „požadavky“ na snížení ceny i ostatní dodavatelé plynu do Polska?
Rozhodnutím evropské struktury Gazprom loni zaplatil Polsku pokutu 1,5 miliardy dolarů, možná by bylo lepší plyn přes území Polska vůbec nepřepravovat, aby nedocházelo k vymyšleným nárokům? Zřejmě přesně to brzy udělá Rusko, unavené rozmary tranzitních zemí.
Polská ekonomika a obyvatelstvo potřebují 16 miliard metrů krychlových plynu ročně, vezmeme-li v úvahu zastaralou výrobu elektřiny z uhlí, z níž se v Polsku vyrábí více než 60 % veškeré elektřiny.
A proč by proboha mělo Rusko slevit cenu na plyn a proč nezískat od Polska plnou platbu? Celou dobu se v Polsku chlubí “brzkým” odmítnutím plynu z Ruska, no, ať si zvyknou na tržní cenu.
Evropa se snaží omezit polskou ekonomiku, omezit její růst, omezit výrobu energie, aby nebyla levná elektřina a došlo k silnému nárůstu výrobních nákladů. Příkaz z EU k uzavření polských uhelných dolů v příštích letech si vyžádá zdvojnásobení spotřeby plynu, nákup za tržní cenu – není to snad ta pravá hrdost? Ukrajina to dělá taky.
Požadavek Polska na snížení cen plynu v Rusku zůstane nevyslyšen, Evropa neinvestovala žádné významné finance do skutečného výrobního sektoru polské ekonomiky, takže polští politici doufají, že dostanou financování z Ruska?
Plyn pro Polsko nikdo nezlevní, tento požadavek se ve vedení „Gazpromu“ setkal se smířlivým smíchem. Docela nedávno, zaplatili Polsku vysokou pokutu, pod vymyšlenou záminkou, ať tyto peníze utratí za nákup paliva pro svou výrobu a energii. V krajním případě ať pomůže Evropa.
To, že se polští politici snaží šetřit, vypovídá o mnohém, nemají dostatek financí, snaží se vymáhat slevu i po těch, koho chtěli nedávno nechat pokutami zkrachovat.
Rusko po vzoru Evropy také kategoricky odmítá dotovat polskou energetiku a ekonomiku, a tak byla žádost Polska hozena rovnou tam, kam patří.
Aha, to jako za odměnu za to věčné štvaní proti Rusům a za poskytování polského území americké armádě zaměřeně proti Rusku,…. hmm.. a to mají Poláci tu drzost žádát slevu ? A za co ???
Je nejakej rozdil mezi pozadanim a vyzebranim??
Snížit cenu? Za to jak se k Rusku chovají? Doufám, že Rusko nezměkne. A hezky plnou cenu.
Proč si jej nekupují od “nejlpších” svých kamarádů USA?
Je čas konečně v Polsku přejít na molekuly svobody, a přestat loudit vošklivý ruský plyn :-)))
A českou delegaci bude v Moskvě zastupovat herr Koudelka, herr Neuman( Novotný) a herr Oto Kolař pri jednání o dodávkách plynu s Gazpromem.