Michelson: Evropa nepožádala Novatek o zvýšení dodávek plynu

Murmanská oblast / 18. října. / TASS /. 

Vedoucí společnosti Novatek Leonid Michelson se domnívá, že plyn na evropském trhu by neměl stát 1 200 dolarů za tisíc metrů krychlových, a proto EU naléhavě potřebuje jednat a začít uzavírat dlouhodobé smlouvy na své dodávky. Tento názor novinářům vyjádřil na okraj fóra „Rozšiřování spolupráce v oblasti investiční výstavby“, které pořádá „Novatek“.

Podle jeho slov, do dnešního dne evropské společnosti nekontaktovaly Novatek s požadavkem na zvýšení dodávek, a to ani na základě dlouhodobých smluv.

„Lidé neustále musí přijímat vážná rozhodnutí. Plyn nemůže stát 1 200 [dolarů za tisíc metrů krychlových]. Rozhodnutí musí být učiněna, smlouvy musí být podepsány. Měli by teď přijít k nám a promluvit si [o uzavírání dlouhodobých smluv],“ řekl.

Michelson dodal, že v současné době zhruba 80% dodávek společnosti na spotovém trhu směřuje do asijsko-pacifických zemí, přičemž podíl Evropy je zanedbatelný. Společnost Novatek se zároveň nepovažuje za povinnost poskytovat další dodávky plynu do Evropy bez uzavírání smluv.

Podle šéfa společnosti, „Novatek“, který se dříve více zajímal o spotové dodávky plynu, se nyní zaměřuje na uzavření nových dlouhodobých smluv a jedná s asijskými zeměmi. V současné situaci na trhu s plynem stojí dlouhodobé smlouvy spotřebitele 2,5–3krát méně než spot.

„Na spotu šlo téměř 80% naší produkce na trh Asijsko-pacifického region, téměř nic do Evropy. K aktuálnímu datu. Dlouhodobé smlouvy jsou 2,5 – 3krát levnější,“ uvedl.

Michelson dodal, že společnost má zájem otevřít nové plynové terminály v řadě zemí, včetně Vietnamu.

„Asijsko-pacifické země – Vietnam, zastoupení funguje, probíhají jednání, je to prioritní země pro růst spotřeby elektřiny,“ řekl šéf společnosti Novatek.

https://bit.ly/3aOIyt5

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
19. 10. 2021 10:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Chyba v textu – cena není 1200 dolarů za 1 metr krychlový, ale za 1000 m3. Vloudila se chybička 🙂

zdena
19. 10. 2021 20:52
Odpovědět  Janinna

to nic, my děkujeme všichni za podnětné články 🙂 🙂 🙂