Merkelová v Moskvě: Drahý Vladimíre, máme si o čem povídat

Německá kancléřka Angela Merkelová dorazila do Moskvy na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Svou návštěvu zahájila položením květin u Hrobu neznámého vojína. Kancléřka tak vzpomněla smutné datum – 80. výročí útoku nacistického Německa na SSSR.

V Rusku je to obvyklé: Putin předal Merkelové před začátkem jednání kytici květin.

Putin tradičně obdaroval hosta kyticí květin. Ocenil úsilí Merkelové na mezinárodní scéně a význam vztahů s Německem pro Rusko. 

Merkelová pronesla neformálnější projev, ve kterém oslovila ruského vůdce:

„Děkuji, pane prezidente. Drahý Vladimíre! Ano, toto je moje rozlučková návštěva. Mám z toho velkou radost. Ale jak bylo správně řečeno, nejen na rozloučenou, ale i na pracovní návštěvu. Máme si o čem povídat,“ řekla kancléřka.

Začátek rusko-německých rozhovorů v úzkém formátu

Vladimir Putin: Vážená paní federální kancléřko, Drazí kolegové!

Jsme velmi rádi, že vás můžeme přivítat v Kremlu. Myslím, že jsme se potkali před více než rokem na konferenci o Libyi, která byla organizována z vaší iniciativy v Berlíně. Mimochodem, díky této práci se v této oblasti hodně udělalo. O tom si povíme později.

A nyní bych rád poznamenal, že Spolková republika pro nás zůstává jedním z hlavních partnerů jak v Evropě, tak ve světě jako celku, a to i díky vašemu úsilí za posledních 16 let ve funkci spolkového kancléře.

Co se týče zemí je pro nás Německo po Číně druhým obchodním a ekonomickým partnerem. Navzdory skutečnosti, že v roce 2020 jsme měli poměrně vážnou recesi, nyní dochází k téměř dvojnásobnému nárůstu obratu z obchodu za prvních šest měsíců. 

Fungují nám všechny mechanismy: různé skupiny, fóra. Nyní v Rusku probíhá Rok Německa, rok spojený s rozvojem ekonomiky. Jsme neustále v telefonickém kontaktu.

Máme mnoho otázek, které vyžadují diskusi v osobním formátu. Jsem si tedy jist, že to nebude jen návštěva na rozloučenou – spojená s vaším rozhodnutím, že nebudete dále kandidovat na spolkového kancléře, ale také návštěva plná seriózního, věcného obsahu.

Vítejte!

Angela Merkelová (přeloženo: Velice vám děkuji, pane prezidente, drahý Vladimíre.

Ano, toto je moje rozlučková návštěva, mám z toho velkou radost. Ale, jak bylo správně řečeno, nejen na rozloučenou, ale i na pracovní návštěvu, máme si o čem povídat.

Samozřejmě nemohu nezmínit, že před 80 lety nacistické Německo zaútočilo na Sovětský svaz a při této příležitosti, u příležitosti tohoto výročí, jsem právě položila věnec ke Hrobu neznámého vojína.

I když máme rozdílné názory, myslím si, že je dobré, když spolu mluvíme a máme v úmyslu zůstat v kontaktu a mluvit spolu.

Jak jsem řekla, máme si o čem povídat: počínaje dvoustrannými vztahy, pak samozřejmě mnoha otázkami mezinárodní agendy. Už jsi zmínil konferenci o Libyi, která se konala. 

Samozřejmě Afghánistán, naše obchodní vztahy, naše spolupráce, zmínil si Rok Německa v Rusku, který se právě koná.

Samozřejmě budeme hovořit také o problémech občanské společnosti, o neziskových organizacích. 

Znamená to, že máme čím vyplnit svůj čas, jsem velmi vděčná, že jsem dostala tuto příležitost.

http://kremlin.ru/events/president/news/66414

V květnu 2018 Putin jednal s Merkelovou v Soči. Také jí na uvítanou dal kytici květin.

Německý bulvární deník Bild publikoval článek, jehož autor považoval Putinovo gesto – dát květiny Merkelové za „určitý signál“ – podle novináře ve vážených politických kruzích není zvykem na schůzce dávat květiny, ale je zvykem podání ruky. 

Tiskový tajemník hlavy státu Dmitrij Peskov v této souvislosti poznamenal, že v Rusku dávat květiny ženám je znakem dobrých mravů, to jsou tradice, kterými se Putin řídí.

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Tartus
20. 8. 2021 22:18

zrejme sa mi to celé nezobrazuje. vidím len tú časť s kyticou. Môže mi niekto reprodukovať v skratke o čom bol tento článok?