politika

Merkelová: Německo se rozhodlo pro “Nord Stream 2”

BERLÍN 20. dubna – RIA Novosti. 

Německo podporuje výstavbu Nord Stream 2 a chce rozvíjet obchodní vztahy s Ruskem, řekla kancléřka Angela Merkelová na online zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE).

Podle ní jsou spory o realizaci projektu součástí širší neshody mezi evropskými zeměmi ohledně obchodu a kontaktů s Moskvou, zatímco Berlín je na straně dialogu o této otázce.

Také označila diskusi o položení plynovodu za politický boj.

„Chtěla bych zdůraznit, že <…> plyn z “Nord Stream” není o nic horší než ten, co jde při tranzitu přes Ukrajinu, nebo plyn, který přichází z Ruska přes Turecko,“ uvedla Merkelová.

Kancléřka připomněla, že společný postoj členů EU je vyjádřen v aktualizované směrnici o plynu, která vstoupila v platnost v květnu 2019. Podle podmínek tohoto dokumentu evropská země, na jejímž území pobřežní plynovod vede, sama určuje, zda se na ni vztahují ustanovení třetího energetického balíčku.

Předseda Energetického výboru Státní dumy, koordinátor parlamentní skupiny pro vztahy s německým Spolkovým sněmem Pavel Zavalnyj, dříve uvedl, že výstavbu ropovodu plánují dokončit do konce léta.

Projekt “Nord Stream 2” počítá s položením dvou větví plynovodu s propustností 55 miliard kubických metrů plynu ročně z ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa. 

Proti projektu se aktivně staví Spojené státy, které podporují prodej svého zkapalněného zemního plynu v EU, a také Ukrajina, která se bojí ztráty příjmů z tranzitu, a řada evropských zemí. Washington v prosinci 2019 uvalil na plynovod sankce. V roce 2020 byla pro projekt zavedena nová omezující opatření.

Podle společnosti Nord Stream 2 AG na konci ledna zůstalo nedokončeno přibližně 148 kilometrů potrubí z celkové délky jeho dvou linek 2 460 kilometrů: 120 kilometrů zbývalo pokládat v dánských vodách a asi 28 kilometrů kilometrů v německých vodách. Jak již dříve řekl zástupce amerického ministerstva zahraničí, Washington nevylučuje další opatření proti “Nord Stream 2”.

Ruská strana opakovaně uvedla, že projekt sleduje výlučně ekonomické cíle a tranzit paliva přes Ukrajinu bude pokračovat v souladu s podepsanými dohodami.

https://bit.ly/3elOB9Q

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
21. 4. 2021 01:03

Jinými slovy:”Už nás to stálo tolik, že nám do toho fakt nikdo vidle nehodí, Ukrajina neUkrajina”!