Měli jsme ruskou ambasádu odsunout se sovětskými vojsky, říká Kocáb

Cítím jako dluh, že jsme na začátku devadesátých let zapomněli odsunout sovětskou ambasádu, říká skladatel, hudebník a bývalý politik Michael Kocáb. Česko v pátek oznámilo vyhoštění dvou ruských diplomatů v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Ruská strana označila vyhoštění diplomatů za nepřátelský krok a pohrozila odplatou. „Je třeba vstoupit do normálních ekonomických vztahů, ale oni to neustále praktikují jako bývalý Sovětský svaz,“ říká Kocáb, který byl hostem Interview ČT24.

Michael Kocáb v Interview ČT24

Kocáb se na počátku devadesátých let stal poslancem a předsedou parlamentní komise pro dohled na odsun sovětských vojsk z území bývalého Československa. „Sovětská moc se ve svých vrcholech, jako byli Gorbačov a Ševardnadze, jevila velice vstřícná, ale pod tím bublala ta nekompromisní sovětská brutální moc, a to byli poslanci branně-bezpečnostního výboru a zahraničního výboru, kteří neustále kladli odpor a překážky odsunu. Takže to byl velký boj,“ vzpomíná na tu dobu.

Před ruským režimem varuje i dnes. „Já nejsem vůbec žádný rusofob, miluji ruské umění, hudbu, jako skladatel nemůžu nevzhlížet k ruským skladatelům, tanec, divadlo, literaturu. Takže nic proti Rusům a ruskému přínosu lidstvu, ale jsem putinofob,“ přiblížil Kocáb. https://bit.ly/2Uir7Jw

Česko v těchto dnech vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) oznámili, že byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace. Ruská diplomacie označila vyhoštění diplomatů za provokaci a pohrozila odplatou.

„Momentálně cítím jako dluh toho odsunu, že jsme zapomněli v tom fofru odsunout sovětskou ambasádu. To je i můj dluh. Pamatuji se, že jsme o tom mluvili, že musíme snížit počty na sovětské ambasádě. Sto padesát proti našim deseti diplomatům… To je první věc, kterou musíme udělat, vylifrovat a vypoklonkovat je a dát to do nějaké vazby, která je úměrná a kterou budou Rusové respektovat,“ říká k tomu Kocáb.

V Česku působí na ruské ambasádě a jejích konzulátech asi 140 zaměstnanců, vyplývá z údajů ministerstva zahraničí. Rusů přitom je v Praze mnohem více než třeba zástupců USA nebo Číny. Podle Bezpečnostní informační služby i mnoha českých politiků se jedná o bezpečnostní riziko. BIS opakovaně upozorňuje, že ruské zpravodajské služby vyvíjejí v Česku značnou aktivitu a získávají citlivé informace v politické oblasti.

Je třeba vyřešit i pomníky, říká Kocáb

„Druhá věc, musíme dokončit majetkoprávní a finanční vypořádání za pobyt sovětské armády na našem území v průběhu okupace, protože to také zůstalo opuštěno. Tam nám dluží obrovské miliardy a nějak se k tomu nemají,“ uvádí dále k česko-ruským vztahům Kocáb.

„Třetí věc, musíme vyřešit pomníky. Jestliže se máme my starat o jejich. Koněv, to byla velice problematická figura, dobře, ale byla to historická figura. Ale ať se také starají o naše válečné veterány,“ uvedl Kocáb.

Ruská vláda ostře kritizuje starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) kvůli odstranění sochy sovětského maršála Koněva a zastřešuje se dohodou o vojenských pomnících. Hroby a památníky československých vojáků v Rusku přitom chátrají.

„Za čtvrté, je potřeba toto všechno vyřešit a pak vstoupit do normálních ekonomických vztahů, kdežto oni to neustále praktikují jako bývalý Sovětský svaz,“ uzavírá Kocáb.

Hudebník a bývalý politik v Interview ČT24 dále vzpomínal na první svobodné volby, od kterých v pondělí uplyne 30 let, anebo na to, proč v roce 1990 nebyla zakázána komunistická strana.

sdíletj na

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
6. 6. 2020 14:05

Kecáb Kokocáb byl, je a vždycky bude debil. Nic jiného s k tomu nedá říci. Tedy kromě toho, že to, jak nakládal s investičním fondem by měl sedět a splatit okradeným veškeré škody. Vím že fond zkrachoval až poté, co jej Kocáb s Kratochvílem prodali, ale již jejich hospodaření před prodejem bylo velmi podivné.

Editor
6. 6. 2020 14:31
Odpovědět  scipio

Z fondu Trend podle vyšetřovatelů, kteří kauzu šetřili více než šestnáct let, zmizelo přes 1,4 miliardy korun. Konečné rozhodnutí soudu: Manažeři fondu Trend jsou nevinní
Případu se výrazně dotkla amnestie Václava Klause. Soudce řekl, že bez hlavních aktérů není možné další odsoudit.
Kauza Trend patří k největším tunelům 90. let, případ skončil amnestií
Zdroj: https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/pripominka-obri-korupcni-kauzy-trend.A151114_2205626_hradec-zpravy_pos
https://www.respekt.cz/tydenik/1997/11/prvni-velke-ryby-za-mrizemi
https://www.respekt.cz/tydenik/1997/11/prvni-velke-ryby-za-mrizemi

Editor
6. 6. 2020 23:49
Odpovědět  apostrof

To je neskutečný.
Taky jeden, který vzbuzuje až fyzický odpor… no, ještěže vykopal tu sovětskou armádu, bez něj by se nehnula ani o píď. Bože to je ale dement.