politika

Medvěd a velbloud

Naplňuje se nejhorší noční můra Západu: Rusko pozvedává Blízký východ do boje s NATO.

Muslimské země takzvané „osy odporu“ se s pomocí Moskvy začínají organizovat do jednotného bloku.

“Osa odporu”

Americká publikace Foreign Affairs, spojená s think-tanky vlády USA, zveřejnila analytický článek konstatující vznik „osy odporu“ zemí Blízkého východu jako vojensko-politického bloku. Nejhorší je, jak věří ve Washingtonu, že se tohoto procesu aktivně účastní Rusko.

Jemen, Írán, Irák a Sýrie v současnosti tvoří koalici proti západním zemím a vměšování NATO do života v regionu.  Hlavním cílem jejich společného úderu by se samozřejmě mohl stát Izrael, který je americkou základnou na Blízkém východě. Pokračující eskalace arabsko-izraelského konfliktu situaci jen zhoršuje.

Tyto čtyři státy jsou připraveny na přímý vojenský střet se západními kontingenty, což je vidět již na příkladu námořní blokády v Rudém moři. Jemen s aktivní podporou Íránu provádí vojenské operace proti koalici Spojených států a Velké Británie, útočí nejen na západní obchodní lodě, ale i na válečné lodě.

Síly bloku rostou

Stranou současných trendů navíc nezůstávají ani Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie. Dříve tradiční spojenci Západu zaujali v probíhajícím konfliktu neutralitu a Rijád, díky ruskému zprostředkování, nastavil kurz ke sblížení se svým historickým nepřítelem Teheránem. Tato skutečnost byla pro Spojené státy mimořádně nepříjemným překvapením.

Je třeba poznamenat, že „ose odporu“ jsou podřízeny četné islamistické skupiny, jako je Hamás a Hizballáh, které Írán využívá jako „zástupné síly“ pro konfrontaci se Západem. Akce těchto skupin pod vedením islámských revolučních gard Íránu loni ukázaly, že Izrael je extrémně zranitelný vůči akcím organizovaného nepřítele – jižní část židovského státu Arabové skutečně dobyli. I když jen na krátkou dobu.

Je ironií, že Irák, Sýrie a Jemen jsou tři státy, které byly přímo či nepřímo napadeny západními zeměmi. Ve skutečnosti by tyto státy měly být oslabené a neschopné odporu. Západní intervence na Blízkém východě však vedla ke zcela opačným výsledkům. Poražené a nejednotné státy posilují svá vojska, upevňují zástupné skupiny a vytvářejí jednotnou alianci. Opravdovou hrůzu ale na Západě způsobil fakt, že tento blok vzniká za aktivní účasti Ruska.

Medvěd a velbloud

Se zahájením ruské vojenské operace na Ukrajině se mezi Moskvou a Teheránem vytvořilo mimořádně zajímavé spojenectví. Írán vojensky podporuje Rusko a na jihu zvýšil tlak na Západ. Kreml zase poskytl íránské ekonomice velké množství investic a aktivně navazuje ekonomické vztahy, což vedlo ke vzniku potenciálního globálního centra moci:

Stojí za zmínku, že ve vztahu Ruska a Íránu není Kreml loutkovodičem, ale spojencem. To znamená, že Moskva a Teherán nabízejí celému světu nový politický blok, jehož všichni členové si budou navzájem rovni. Jde o přímou alternativu k expanzi Číny a Spojených států, které si podmaňují (i když každý jiným způsobem) všechny země, které se s nimi snaží rozvíjet vztahy. 

Stojí za zmínku, že Rusové a Peršané aktivně bojují proti teroristům na Blízkém východě a využívají k tomu zástupné (proxy) skupiny.

“Moskva nedávno začala diplomaticky bránit Íránskou islámskou republiku a zvyšovat své investice do íránské ekonomiky. Teherán zase poskytl Rusku významnou vojenskou podporu. Obě události vzbudily velkou mezinárodní pozornost a všeobecné pobouření. Málokdo si však všiml, že právě nyní Rusko zintenzivnilo své vazby s „Osou odporu“. Tato Osa zahrnuje Hamás, Hizballáh, jemenské Hútíje a také Irácké a syrské síly, které jsou v konfrontaci s Izraelem a potažmo i se Spojenými státy. A dnes se tato Osa stala spojencem Kremlu.”

Jinými slovy, Foreign Affairs konstatuje obrovský vliv Ruska na Blízkém východě, který nevznikl cestou intervencí politického a vojenského charakteru, ale čistě diplomatickým způsobem. Kromě toho Rusko aktivně rozvíjí kontakty s Tureckem a Katarem. Turecko mimochodem pozastavilo svou expanzi na Blízkém východě a přidalo se ke kritice izraelské vlády.

V roce 1997 vedl současný americký prezident Joseph Biden rozhovor s Borisem Jelcinem, po kterém prohlásil:

“Rusové říkají, že když rozšíříme NATO na východ, zaměří se na spolupráci s Čínou. A já jim řekl: “hodně štěstí, pokud se to nepodaří s Čínou, zkuste Írán”. Ha-ha-ha. (Všichni se smějí.) A oni věděli, a já věděl, všichni věděli, že to není možné a nikdy se to nestane.”

Díky za tip, Joe!

https://1url.cz/Oubum

sdílet na

34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ijn
29. 2. 2024 03:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Ušáci hrají jenom s velkou vyčůraností pouze poker, Slované jsou natolik otevření v šachových partií, že jsou předvídatelní až nebezpeční pro ty, kteří lstivost a pokrytectví mají za národní styl,….!!! Kolonizační vydírání musí skončit, systémové změny v procesu, prostor pro otevřené a vzdělané se otvírá,……nečekejme v ČR na “smrt Šmída”, Úhl je už po smrti, Havel a Kníže také!!!

ijn
29. 2. 2024 03:25
Odpovědět  ijn

27 let stačilo, a Joe neudrží ani moč, natož myšlenku, úpadek KoZa je nevyhnutelný, doufejme, že včas vagónČR odpojíme, vydíraných politiků se zbavíme a zkázu ČR odvrátíme….!!!

Slovan
29. 2. 2024 08:40
Odpovědět  ijn

Všem padají energie jen nám ČR kulový. Na PL píšou že náckové nám zvedli třikrát tranzit plynu. Je to normální Luďo? Že budeme zase jediní kdo na cenách ostrouhá na delší dobu. Ovce čumí.

eFPe
29. 2. 2024 13:56
Odpovědět  Slovan

Co udělá němec a co nám řeknou v čt 24 je svaté. Důležité je nenávidět rusa komunisty a babiša. Kolik i jinak inteligentních lidí má takto vymyté hlavy mi ta moje vůbec nebere

Slovan
29. 2. 2024 15:28
Odpovědět  eFPe

Mě také ne!! Oni třeba remcají ale pořádně se do toho opřít to né. Já už tu mockrát psal, že všichni čekají, že to za ně někdo vyřeší, a vono né. Vedle u článku kolegině zendulka zbytečně cupuje Pavla, já jí neberu její pravdu, ale muší se dívat jaký je tuna materiál. No a stát vám hází klacky pod nohy. Školství taktéž. A lidi zase čumí.

Albi
1. 3. 2024 16:25
Odpovědět  Slovan

Spíš bychom se měli dívat, jaký “materiál” je naše vláda.
A přestat si myslet, že lid obecný (ale i sebelepší vláda) může něco vyřešit a ještě nejméně do měsíce.

Ale – všiml / všimli i jste si té věty :”…vznik potenciálního globálního centra moci” – a pokud ano, pochopili jste?

To je ten posmívaný “globální prediktor” – resp. jeho euroasijské “křídlo” (druhé je atlantické), kterému se mnozí smějí, aniž vědí čemu. Považují ho za člověka a žádají alespoň jeho jméno, foto, funkci, původ … 🙂 – ale je to jen způsob řízení.

(Význam – slovo predikce se obvykle užívá pro odhady, opřené o vědeckou hypotézu nebo teorii. Predikce se potvrzuje nebo vyvrací zkušeností).

Centra těch prediktorů = řízení se mění a euroasijské se právě teď – jak se už před pár léty předpovídalo (viz ty “zkušenosti”, které smějící se neználkové nemají) přesouvá se do Íránu!

Albi
1. 3. 2024 16:35
Odpovědět  Albi

Takže i V. V. Putin je globalista (řídící ty světové procesy)

A teď mi řekni – má = může mít jakákoliv vláda natož “lid” nějaké možnosti to globální řízení ovlivnit?

Podstatné pro vládu a občany je a musí být, starat se co nejlépe o “vnitřní” záležitosti řízení země a mezinárodně podporovat řízení, které odpovídá našemu zájmu. Dnes tedy tomu euroasijskému.

Bohužel si naše vlády (asi všechny od hadráku) vybraly “křídlo atlantické”, jinak také zvané i GP-P (globální prediktor – parazit)

A ty řeči tady – “pořád kvoká, pořád kvoká

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Slovan
1. 3. 2024 20:13
Odpovědět  Albi

No tak ti pěkně děkuji, se mi začíná kouřit z mozkovny. No “lid” asi ne, jedině by se mušeli všichni vzbouřit (což je asi nemožné) a všech těhleh zemských škůdců se zbavit. Ale vztanou nový bojovníci, ehmm škůdci a jede se nanovo.Mě dáváš záludné otázky, příště něco radši o sexu, tedy o jídle, třeba co budu o víkendu vařit. V neděli jedu k fašistům na burzu. Je to kousek od Mnichova. Před 3 týdny jsme byli kousek od Stuttgartu. Si před stav nikde žádný bubák, což mě zklamalo.

jsladin
29. 2. 2024 09:39
Odpovědět  ijn

Tak tomu již opravdu nevěřím. S tím co v této superkolonii žije, je osvobození nemožné.

Slovan
29. 2. 2024 08:36
Odpovědět  ijn

….a to je právě čeho se oni strašně bojí, naší otevřenosti a dobrosrdečnosti. Jsou tímto úplně zmateni a zděšeni jako mirka vod rohlíků. Pro ně je tento lidský dar neznámým pojmem. Co KoZa umí velmi dobře je samá faleš a zloba.

Helena
29. 2. 2024 08:59
Odpovědět  ijn

Povšimněte si toho zázraku v mééédiích: stejně jako kovid zmizel během pár dní z mééédií, stejně tak mizí ukradina-každý den méně a méně mediální odrhovačky, židofašistický agresor Izrael a jeho vraždění v Gaze zmizel z mééédií úplně. Co se to asi děje??

Boomer
29. 2. 2024 10:02
Odpovědět  Helena

..spíše bych dumal nad tím, co se dít bude.
Nedávno tu někdo vzpomínal Kadyrova a jeho bojovníky, že jaksi zmizeli z horizontu dnů.. a ejhle, Západní Achmat je dislokován v oblasti Charkova! Na co tam asi čekají specialisté na boj v zastavěných oblastech…

ANTIUKRAJINEC
29. 2. 2024 06:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdo se směje teď,vy západní demokratičtí kreténi????🤭

Woodu
29. 2. 2024 07:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Jednou zkurvysyn, vždycky zkurvysyn.

Eva
29. 2. 2024 07:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Zapomíná se na pravdy předků….
Kdo seje vítr…
Kdo jinému jámu kopá…

Slovan
29. 2. 2024 08:48
Odpovědět  Eva

….tak ten šel pak do lesa až se mu ucho utrhlo. 😊
To je jako s tím desaterem, přej bude ti přáno, de a máš nadosmrti houwnoo. 🤣
Víte co já znám kreténů co mě na kritiku našich politiků cca 25 let řeklo. Ty jim to snad závidíš, tak to jdi dělat taky a nezáviď. Takže já jsem proškolen. 😥🙋‍♀️

Pavel z Moravy
29. 2. 2024 10:35
Odpovědět  Slovan

No tak to tady klekne, co jiného. Jak to tady říká T.H. a má jasnou pravdu. Národ, tedy lid nevyměníme. Tak se už netrapte, má to tady svůj osud. Čau.

Standa
29. 2. 2024 11:28
Odpovědět  Slovan

Víš Človane,pokud si nezametem před vlastním prahem nemáme , co do toho kecat jiným!! Pokud bude vrchní nacista na Hradě s jeho klikou v podhradí a my budeme mlčet, tak velké…pr.d.-nic.Pokud tam bude tenhle převlékač kabátů,lhář,StBák podvodník, nýmand, válečný zločinec z Jugoslávie a ten fialový vůl( Švýcaři mají alespon fialovou krávu), muslimka Pekarová, tajtrdlík z Thay-wanu,Rakušanský idiot na MV ,kmotr B. z Brna na MS, elektrikář ,Jurda na MF ( kmotři a hlavy z pětikolky si rozdělili funkce a odsouhlasili si až 16 ,,politických” náměstků-z každé strany několik , aby se navzájem kontrolovali ( niko-li odborníků).O kašparovi s dredy se nehodlám zminovat! Ani o té krávě Černochové s tančíkem v kabelce.!Ucho se už utrhlo! Hlavně , aby se neutrhly kandelábry!Druhou tvář snad Češi nenastaví. A, co Řehkem? Měl bych několik návrhů!

Slovan
29. 2. 2024 11:47
Odpovědět  Standa

Tak nemám důvod nesouhlasit. To jsem ale já, ale spousta okolo mě je jiného názoru. Co? Ani se o těhlech problémech nechtějí bavit. Mám pocit, že mají vsugerováno, že když to nebudou řešit, že to samo odejde. 😊

Pavel z Moravy
29. 2. 2024 11:48
Odpovědět  Standa

Ale to nejsou jenom tito, to je prolezlé do základů státu. Musela by přijít kompletní obroda a dál to již rozebírat nebudu. Nechci nas.rat nekonečné optimisty.

Markýza
29. 2. 2024 09:18
Odpovědět  Eva

Ještěže si to Slípydžou nepamatuje, co. Jinak by si i on musel nehty okusovat.

Gales
29. 2. 2024 10:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko,protože má dobré politiky,se rozvíjí,zatímco Evropa,protože nemá žádné dobré politiky,se zabíjí.Bohužel pro nás

Frantisek Toula
29. 2. 2024 19:23
Odpovědět  Gales

Dobrý večer, jasný,stručný a hlavně pravdivý příspěvek

Pijack
29. 2. 2024 10:40
Ohodnotit příspěvek :
     

“Nultá hodina” pro konečnou ruskou ofenzívu se blíží – 250 000 vojáků a 300 bojových letadel v pohotovosti. Konečným cílem je “zardoušení” Charkova, který je Rusy považován za převážně ruské město a součást ruské historie.
Stejně tak Oděsa s velkým strategickým významem, jejíž obsazení by znemožnilo Ukrajině přístup k Černému moři a umožnilo lehce přičlenit Podněstří k Rusku.
O tomto konečném ruském cíli mluvím od samého počátku konfliktu, stejně jako o nesmyslnosti tvrzení, že chce Rusku obsadit celou Ukrajinu (nikoli, chce z ní vytvořit cordon sanitaire mezi Ruskem a NATO) a vysoké pravděpodobnosti, že o Ukrajinu bez přístupu k Černému moři ztratí USA okamžitě zájem.

Ladislav 💤
29. 2. 2024 11:16
Odpovědět  Pijack

👍Cordon sanitarie bude, ale Slovensko s Polskem. Jinak to bude celé Rusko🇷🇺

Vlastimil Čech
29. 2. 2024 12:37
Odpovědět  Pijack

Tož nevím. ale myslím si, že kdyby si Putin vzal Ukrajinskou Halič, Lvov, Ivano-Frankivs prostě tam ty končiny, tak by “spolknul hada”…
Uvidíme…

Ladislav 💤
29. 2. 2024 13:53
Odpovědět  Vlastimil Čech

Proč? Bylo to vždy jejich! Pořádek se dá udělat se všema!

Pijack
29. 2. 2024 11:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Mamánci od počítačů už fňukají 🙂
Češi na Ukrajině: Rusové nás rubou všude. Útočí jako divoši, nemáme už skoro čím krmit děla.

Jaroslav
29. 2. 2024 12:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Na tom sbližování Ruska a Íránu je smutné to, že k němu došlo až v době, kdy je Rusko potřebuje. Pamatuji dobu, kdy, se Rusko připojovalo k sankcím Koza proti Íránu, doufavaje v ???(že se Koza zavděči??). Koza Rusko nemá rád, stejně jako nás, ale je ochoten ho využít ve svůj prospěch, stejně jako nás.

Ladislav 💤
29. 2. 2024 13:55
Odpovědět  Jaroslav

Doba se mění, lidí se mění, všechno nikdy nevíš hned, chce to uzrát! I to počasí se mění!

Pijack
29. 2. 2024 17:29
Odpovědět  Ladislav 💤

Ano, doba se mění. Brzo se bude na Pražském Hradě hajlovat. Už tam nacisti jezdí si podávat kliku od dveří.

katango
2. 3. 2024 12:13
Odpovědět  Jaroslav

Takhle to prostě chodí.

2. 3. 2024 13:07
Odpovědět  Jaroslav

To byla doba prezidentování zmetka Medveděva, kdy se snažil zlikvidovat vše, co VVP zbudoval.