politika

Malá vzpomínka na velkou osobnost

V polovině února tohoto roku vzpomínáme nedožitých sedmdesát let významného levicového intelektuála, nepřehlédnutelného polistopadového politika Miloslava Ransdorfa. Rodák z Rakovníka přišel na svět 15. února 1953, opustil nás předčasně v lednu před sedmi lety.

Muž encyklopedických znalostí, komunista, známý polyglot, pedagog, velmi zdatný a pilný publicista, přední český marxista, ale také poctivý český vlastenec, vášnivý obhájce principů mezinárodního práva jako prevence válečných konfliktů, vynikající rétor, velký znalec historie a filozofie i ctitel vážné hudby, již od mládí prokazoval trvalý hlad po stále nových informacích.

Díky nim dokázal na vysoké úrovni diskutovat mnoho témat z různých oborů, a to nejen se svými kolegy, ale i novináři či lidmi jiného světonázoru. Což později využil zejména během svého působení v české i evropské politice.

Miloslav Ransdorf měl nejen zdravou ctižádostivost, ale též vynikající paměť a díky tomu měl k diskutovaným tématům po ruce vždy takřka neprůstřelné argumenty. Nelze samozřejmě opomenout ani to, že vahou své osobnosti vystupoval nejen na parlamentní půdě důsledně proti nehorázným a vylhaným požadavkům Sudeťáků na majetkové nároky vůči naší zemi a proti přepisování dějin. I zde vystupoval vždy se znalostí věci a měl po ruce permanentně řadu historických pramenů a faktů, kterými čelil lživé mediální propagandě živené nejrůznějšími Jidáši a přisluhovači cizáckých zájmů.

Mezi jeho klasické a oblíbené výroky patřil ten, že pravda je vektor. Právě toto stručné, avšak naprosto zásadní a přesné sdělení velmi dobře charakterizuje člověka a politika Ransdorfa, jeho celoživotní zaměření, ale neméně i jeho odkaz, a to samozřejmě nejen v podobě napsaných knih, odborných studií, novinových článků a rozsáhlé knihovny, kterou vlastnil a která čítala na 50 tisíc svazků, včetně vzácných tisků. Miloslav Ransdorf byl skrz na skrz vysoce kulturní člověk, miloval knihy a literaturu obecně. V mládí provozovat historický šerm, zajímala jej historie husitského hnutí, které se průběžně věnoval i po ukončení svých vysokoškolských studií.

Podporoval protiválečné hnutí. Trvalou inspiraci čerpal z života a díla velkých osobností naší i světové historie. V neposlední řadě byl i velkým přítelem kubánského lidu v jeho úsilí jít vlastní cestou k nastolení vysoce solidární, soběstačné společnosti, suverénní země, která odmítá být poslušným vazalem jedné upadající agresivní velmoci, která je zvyklá si za dolary pořídit cokoliv, včetně plánování a následné realizace převratů v tzv. neposlušných zemích, neváhá přitom ani vysoce honorovat osoby zrazující svoji vlast. Je to stále stejná studenoválečnická politika, která je pevně usazena ve významné části vojenských, průmyslových a politických kruhů v USA.

Ransdorf vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (1977). Do roku 1984 zde pak přednášel antickou a středověkou filozofii. V roce 1982 se stal kandidátem věd. Ve svých vědeckých pracích se věnoval zejména dějinám filozofie a ideologií. Ve druhé polovině 80. let pracoval v prognostickém ústavu. V 80. letech vydal několik knižních publikací: Kapitoly z geneze husitské ideologie, Zdeněk Nejedlý, Z myšlenkového světa reformace.

Miloslav Ransdorf měl výrazně nakročeno k dráze pedagoga, vědce, publicisty a spisovatele, možná též prognostika a analytika či také diplomata. Není pochyb o tom, že Ransdorf by byl skvělý diplomat. Převrat v roce 1989 však změnil život nás všech a mnohým jej přímo převrátil na ruby. Miloslav Ransdorf se stal politikem na plný úvazek a po volbách v roce 1990 zasedl v řadách komunistických poslanců ve Federálním Shromáždění ČSFR. Setrval zde do konce roku 1992 a zániku federace. Brzy se stal nepřehlédnutelnou postavou komunistického klubu, který tehdy disponoval řadou vysoce vzdělaných osobností s přirozenou autoritou, a to zejména díky svým rozsáhlým znalostem a skvělým rétorickým schopnostem. Své zkušenosti z tohoto období shrnul v třídílné sérii Anatomie parlamentu. Zde na mnoha příkladech ukázal naprostou nekompetentnost a fanatismus české pravice, která podstatným dílem přispěla k majetkovému převratu v celé obludné podobě a jeho katastrofálním důsledkům pro naši zemi především v oblasti sociální a ekonomické, ale i duchovní. Připomíná i značný podíl českých pravicových poslanců na rozpadu společného státu Čechů a Slováků. Ano, ani tato část naší historie nesmí zapadnout prachem zapomnění. Mnohým by se totiž velmi hodilo, aby se na tuto dobu, její hlavní aktéry a následky jejich krátkozraké politiky úplně zapomnělo.

 „Dokud budou v politice místo kvalifikace a výkonu rozhodovat intriky, dokud tu budou lidé, kteří nemají vlastní myšlenkový profil a jsou to prázdné nádoby, do kterých obsah dávají různí tvůrcové image (image makers), pak bude česká politika jen jeden nikdy nekončící řetěz frustrace a zklamání. Přiznejme si, že to není jen věc voličů, ale také nabídky, které se jim dostává“, tyto věty napsal Miloslav Ransdorf v roce 2014. Mohl je ale klidně napsat třeba již v polovině 90. let. Mohl by je právě tak zopakovat i dnes, kdyby tu s námi byl. Jsou totiž stejně aktuální, neméně naléhavé a naprosto přesné. I to svědčí o jeho schopnosti trefně popisovat panující bídu české politiky. Nejhorší na tom je, že tento stav již trvá příliš dlouho a tolik potřebná změna stále není na pořadu dne.

Od roku 1993 do roku 2004 vykonával funkci místopředsedy KSČM a v této pozici vykonal obří kus práce. Díky ní si čeští komunisté udrželi velké množství kontaktů se svými sesterskými stranami prakticky na všech kontinentech. Právě Ransdorf díky své pověstné pracovitosti a mimořádným jazykovým schopnostem stál na počátku při navazování těchto kontaktů a v tomto směru navíc začínal prakticky od nuly. Opravdu enormní práce hodná člověka velkého formátu. Jak už to tak bývá, patřičně doceněna vlastně nikdy nebyla. Od roku 1996 pak osm let působil jako poslanec Sněmovny. Zastával post místopředsedy zahraničního výboru. V průběhu 90. let se stal intelektuální ozdobou české levice a nepřehlédnutelnou osobností celé naší politické scény.

Od roku 2004 až do své smrti byl poslancem Evropského parlamentu. Zde zastával post prvního místopředsedy výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Ostatně Ransdorf svými schopnostmi přerostl naši Poslaneckou Sněmovnu již dávno předtím, než z ní odešel plnit povinnosti europoslance a zcela bez nadsázky se stal brzy po vstupu na půdu Evropského parlamentu výrazným politikem evropského formátu. Díky svým znalostem byl respektován i politickými soupeři. U nás doma však zůstávalo stále vše při starém. Většinou se vůbec nepsalo a nehovořilo o jeho práci europoslance, o jeho knihách, ale sledovaly se téměř výhradně jen jeho automobilové nehody (vždy se k nim stavěl čelem a nijak je nebagatelizoval) a domnělé aféry. I když i tyto vždy dokázal konkrétními důkazy vyvracet, pro sdělovací prostředky hlavního proudu a zastydlé antikomunisty zůstal Ransdorf stále vhodným terčem mimořádně hloupých až primitivních pomluv. Nikdo se ale ani poté, kdy všechny ty pomluvy a lži byly vyvráceny, neomluvil. U nás žel stále platí, že když někdo skutečně hodně umí a zná, stává se terčem závisti a pomluv. A Ransdorf opravdu hodně znal a uměl. Proto se stával pravidelným cílem povrchních odsudků i vulgárních pomluv toho nejhrubšího zrna.

On sám se na adresu českých médií vyjádřil už před lety slovy, která neztratila vůbec nic ze své podstaty: „Česká média jsou zahlcená banalitami, polopravdami, bulvární špínou i promyšlenou lží. K pravdivým informacím se čtenáři musí lopotně dopracovávat a denně si cvičit svou schopnost kritického myšlení. Stávají se jakýmisi archeology pravdy.“

Miloslav Ransdorf během svého života pravidelně psal knihy, většinou v nich zpracovával témata z historie a filozofie. Tuto formu komunikace považoval za velmi důležitou. Věřil v budoucnost knih jako důležitého prostředku kultury a sdělování informací. Sám o tom napsal: „Dnes se mnozí snaží lidem namluvit, že nastal konec tištěné kultury. Nevěřím tomu a naopak jsem hluboce přesvědčen o budoucnosti knihy jako prostředku sdělování a rozvíjení i kritiky myšlenek. Protože věřím v budoucnost knih, píšu je.“

Jeho knihy se nečtou snadno. Jsou psány velmi hutným stylem a vyžadují od čtenáře stálou spolupráci a trpělivost. Je znát, že je psal vědec s gigantickými znalostmi z oblasti společenských věd. Většinou též obsahují velmi rozsáhlý poznámkový aparát. Kromě již zde zmíněných publikací je Miloslav Ransdorf autorem i těchto knih: Staré struktury a lustrace v novodobých dějinách (1992, napsal společně s V. Dvořákovou a J. Kuncem), Mistr Jan Hus (1993), Muž velké touhy: Komenský proti proudu dějin (1995), Hledali spravedlivější svět I. Od Luthera po Jeffersona (1996), Nové čtení Marxe I. (1996), Čechem volbou: Militantní racionalista Kurt Konrad (1997), Bezpečný domov, otevřený svět (1998), Muž svědomí Ernesto „Che“ Guevara (2000), … není všem dnům konec (2006), Svět zleva: nový pohled na současný svět (2007, napsal společně se S. Sujou), Věk nejistoty (2009), Ekonomika pro člověka (2010), Nové čtení Marxe I. a II. (2010, 2012). V roce 2019 pak vyšla publikace S Ransdorfem o marxismu, která je souborem jeho přednášek z let 2011–2014 konaných v Klubu společenských věd.

Miloslav Ransdorf byl nesmírně moudrým, agilním a znalým člověkem, vždy náročným na svůj pracovní výkon. Ačkoliv se dožil jen 62 let, zanechal ze sebou enormní množství práce jako politik i jako publicista a spisovatel. Byl nevšední osobností s obrovským akčním záběrem, i proto má smysl se k jeho dílu stále vracet.

sdíletj na

51 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pedro
18. 2. 2023 05:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Škoda takového mistra.

Jaroslav
18. 2. 2023 05:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Znal jsem ho osobně. Velice vzdělaný člověk, avšak pro obyčejný život naprosto nepoužitelný. Nerozpoznal lháře, protože každému věřil. Byl tomu naučený a podle toho žil

Burák
18. 2. 2023 07:01
Odpovědět  Jaroslav

Ruku na srdce kdo z nás pozná na první lusknuti podvodníka. Kolikrát jsem si říkal, že už mě nikdo nepodvede a pak jsem byl překvapený. Věřím, že věřil, že jak se k ostatním chová on, budou se chovat ostatní i k němu. Pro mnohé lidi to ale nic neznamená. Bohužel.

Jarek*
25. 2. 2023 10:56
Odpovědět  Burák

Tím, že “lidsky dřel” na sobě, dřel i na svém okolí. To je jeho poslání pro nás všechny, kteří toto zvládnou pochopit. Ten intelektuálně zabedněný zbytek populace tu vždy byl a zůstane.

anonym
18. 2. 2023 07:29
Odpovědět  Jaroslav

Takovi lidi nadelaj skody… co nerozpoznaji lhare a podvodniky. Kazdemu verit? Co je to za nesmysl? Akorat to pomate mlade, ktere nutno varovat.

Pavel z Moravy
18. 2. 2023 09:50
Odpovědět  anonym

Myslím si, že právě slušní a skutečně vzdělaní lidé by mohli změnit tuto společnost. Pan Jaroslav určitě nemyslel, že naletěl kdekomu, naletět každému nebo chtít věřit lidem je úplně něco jiného. Já ho osobně neznal, ale takových lidí si vážím obrovsky a vůbec se člověk nemusí stydět, že na ně duševně nemá. Jenom obyčejný hlupák takové lidi ostouzí. Srovnejme si ho kupříkladu se všemi těmi škůdci s vyprázdněnými lebkami, kteří zlikvidovali, rozprodali a vytunelovali tuto zemi a nadále tunelují. Takové většina dnešních lidí volí, před takovými se plazí a skutečné vlastence nevidí. A to je ta skutečná hrůza, že lidé ztratili cit pro to, rozpoznat člověka, který může pomoci od toho, který chce okrást a zradit. Bez změny systému se k ničemu lepšímu nedopracujeme, je fakt, že to není v genomu lidského tvora stvořit společnost bez vykořisťování jedněch druhými. Ale právě takový člověk jako Ransdorf se o to svojí prací pokoušel. Myslíte, že byl takový naiva, že nevěděl proti čemu a komu stojí? I Fidel Castro říkal, že nikdy neopustí cestu bojovat za lidské ideje a spravedlivý svět až do své smrti. A to činil, přestože je svět dnes plný grázlů a degenerátů jako snad nikdy předtím.

Pavel z Moravy
18. 2. 2023 10:08
Odpovědět  Pavel z Moravy

A myslíte si, že tím pádem byla práce Fidela nebo Ransdorfa zbytečná? Zač stojí potom naše životy? Kolik je zde odvážných lidí v produktivním věku, kteří se dokážou postavit za pravdu proti všem těm grázlům, kteří ohlupují neznalý lid? To by musela být kázání Jana Husa, Jeronýma Pražského nebo boj Jana Žižky asi také zbytečnost. A to si ve své době ti obyčejní lidé, které tito velikáni zastupovali určitě nemysleli. To, že dnešní lid má před očima pouze nákupní košík a srač.kárny v TV a nedokáže rozpoznat kdo mu chce pomoci a kdo ho chce zničit , za to takoví Ransdorfové nemohou. Nejvíce mne vždy vytočí, když se napadají lidé na které druzí nemají, ale závist jim užírá vnitřnosti. K takovým se absolutně nepočítám, protože já si všech těch co mají něco v lebeni ať z jakéhokoliv směru naprosto vážím. Ale jestli jsou v zemi lidé, kteří si třeba váží těch co chtějí rozpoutat válku, dobrá, to je problém každého človíčka. Ale pro mne jsou nepřijatelní právě tito a cítím k nim odpor.

Pavel
18. 2. 2023 10:43
Odpovědět  Pavel z Moravy

Bylo by dobré též vzpomenout jeho zatčení ve Švýcarsku a zaviněnou smrt neposkytnutím léků na cukrovku! Nevěřím tomu, že šlo o náhodu, spíše se jednalo o vraždu na objednávku a odkud je nám všem jasné! Atentát na Jiřího Svobodu, ublížení na zdraví Jiřímu Dolejši a pak smrt pana Ransdorfa. Všechno jen náhody, zajímavé, že šlo vždy jen o významné osobnosti KSČM.Už tehdy měla ČR nakročeno k fašismu, ke kterému se dnes svými politiky otevřeně hlásí podporou banderovců na Ukrajině!!!

Pavel z Moravy
18. 2. 2023 11:49
Odpovědět  Pavel

Přesně tak jmenovče, náhod v dnešním světě moc není, většinou jsou vše dobře promyšlené akce. Tu prozatím největší- Covid a následnou píchací šmakuládu parchanti, kteří ji naplánovali přežili bez ztráty květinky, protože my dodnes nevíme co ta šmakuláda obsahovala a co měla s lidskou bytostí udělat. Oni to vědí, ale tajemství nevydají, šlo by to proti jejich plánům.

Albi
18. 2. 2023 15:39
Odpovědět  Pavel

Navíc ono se na cukrovku neumírá ani v krimu tak snadno, jak si laikové představují.
Samozřejmě na léčenou cukrovku, což Ransdorf jistě byl.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Boomer
18. 2. 2023 18:52
Odpovědět  Albi

..stejně tak i na infarkt myokardu v přísně střeženém vězení. A přece se to stalo.. a ještě k tomu mezi 7 až 9 hodinou ranní. To ve věznici ještě všichni spí, že..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
18. 2. 2023 19:29
Odpovědět  Albi

Albi, něco z jiného soudku, ale zajímavé. Je to z ruského zamini:

MEDIÁLNÍ ZPRÁVA

 

Dne 17. února se ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov setkal se slavným americkým hercem S. Segalem, který je zvláštním představitelem ruského ministerstva zahraničí na dobrovolné bázi pro humanitární vztahy.

Během rozhovoru byl zdůrazněn význam udržování kontaktů na nevládní úrovni i mezi společnostmi a lidmi v kontextu ostře eskalované konfrontace ve světě. Diskutovalo se i o dalších aktuálních otázkách.

To jsou věci co? Kdo by to do toho kluka řek. Tedy do obou.

https://mid.ru/ru/foreign_policy/news/1854658/

19. 2. 2023 06:15

Kdo by to do něj řek? Segal žije v Rusku už léta, také s ruským občanstvím, také srbským, má mongolskou ženu.

Eva
18. 2. 2023 19:52
Odpovědět  Pavel

On v tom Švýcarsku nebyl sám. Byli tam tuším tři příbuzní, kteří měli ve švýcarských bankách dědictví, které bylo zabaveno za 2.WW. A nejsou náhodou už 2 mrtví? Ten poslední asi utekl, aby nebyl též zlikvidován.

oldoo
18. 2. 2023 21:21
Odpovědět  Pavel z Moravy

Zcela vyjimečně mě zaujme nějaký příspěvek tak,jako váš.
V jednom mám jiný názor,tvrdím,že v současném světě tito lidé opravdu nemají význam,jsou zbyteční,skoro nikdo je neposlouchá,skoro nikdo jim NEROZUMÍ,mnozí se jich bojí.Není to chyba těchto osobností,ale těch ostatních a myslím,že se to bude jen zhoršovat a že nemáme žádnou naději,jsme slepá ulička!
Přesto děkuji za vaše slova,Jiří Hlaváček.

Pan Tau.
18. 2. 2023 08:48
Odpovědět  Jaroslav

A taková je i většina voličů. Stále dokola věří těm prolhanejm politikům. Je to marný, je to marný.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
All
18. 2. 2023 11:09
Odpovědět  Pan Tau.

Věřít znamená howno vědět. Slovanské slovo ,,Víra-Viera” ale znamená především mít znalosti,pídit se po pravdě,znalostech, Vědět-Znát-Poznávat.Víra ve spotřební společnosti znamená lenošit,nic nevědět,pouze nesmyslně věřit a naletět lhářům,okradačům a politikům korytářům,kteří tyhle věřící hloupé ovce bez rozumu vždy jen a jen podvedou.Skutečně hledající,duchovní člověk,který Ví,zná, usiluje o poznání a stává se moudrým ,, sám osobě ” nikdy nenaletí na falešnou víru spotřebních hlupáků žijících jako hmyz s ůrovní pouhých instinktů a ne jako člověk s božskou částečkou uvnitř sebe samého. Duši,božskost a pravdu probouzí Intujice. Intujice je základem Logiky a logického uvažování,vede ku znalostem a vědění.Tohle vše politici,materialisté,spolu s fašisty ubíjí.

All
18. 2. 2023 11:24
Odpovědět  All

Nesmíme si ale plést Intujici s pouhými Instinkty. Instinkty jsou zvířecí ůroveň spojené s pudem sebezáchovy.Intujice je vyšší ůroveň,která vede člověka ke spolupráci a tvoření,dává člověku vyšší smysl. Ovce-otroci jsou podváděni falešnou ,,vírou” ve své pány-otrokáře,věří naprosto všemu,co jim jejich páníčci nakukají a tito otroci se řídí pouze instinkty a žijí jako hmyz,mají stejnou ůroveň. Intujici a logiku s vlastním myšlením zahodili.

Jan
18. 2. 2023 09:49
Odpovědět  Jaroslav

Podle toho byl predurcen vest masy v ceskem panoptiku?

Pavel z Moravy
18. 2. 2023 13:16
Odpovědět  Jaroslav

Jaroslave, takový Einstein byl také neupotřebitelný pro normální život, a přesto většina před jeho dílem smekne. U těchto lidí už to tak je.

Lenka
18. 2. 2023 15:37
Odpovědět  Jaroslav

Milý pane, velice talentovaní lidé, mají velice často i určité slabiny. Pokud je vám s hůry dáno – např. mluvíte několika jazyky – velice často vám i něco chybí. Často je to kompenzováno určitou lidskou “nepraktičností nebo nešikovností”. Říkám tomu sociální mezery. Tito lidé mají klidně každou ponožku jinou, neladící oblečení, bývají roztržití. Nikdo nemá všechno.

Lékořice ok
18. 2. 2023 06:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Klaním se jeho památce.

unor 2022
18. 2. 2023 08:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Az na to komunisticke zmateni (predbehnuti doby) skvely clovek. Na komunismus clovek jeste zdaleka nedospel. Snad nekdy v budoucnosti, az se jeho mysleni zmeni, snad. Pokud nejaka bude.

Autor
18. 2. 2023 09:23
Odpovědět  unor 2022

Liberalismus tedy není zmatení?
Kapitalismus teda také není zmatení?
To jako, že to teď “vládne”?
Jedině pokud má lidstvo možnost vize LEPŠÍ společnosti může o to lepší bojovat.
Ve světě myšlenky skutečného socialismu – sociálně spravedlivé společnosti – jsou na vzestupu, nehledě na “přání” “naší civilizace”.

unor 2022
18. 2. 2023 11:01
Odpovědět  Peter 008

Vize je hezka vec, lec realita je realita. Clovek si musi projit jeste dlouhym vyvojem nez dospeje k vizim.

Autor
18. 2. 2023 11:16
Odpovědět  unor 2022

Jistě. A proto musíme žít jako tupá zvířata, bez vlastních myšlenek a nápadů, co?
To mi něco připomíná. Ach, ano, je to přání liberastů, aby měli takové stádo obyvatel. Naštěstí však ve světě není jenom ta “naše civilizace”, protože po světě myšlenky, o kterých jsem psal, panují a dávají lidem “TAM” naději. Pokud jste přistoupil na hru po “listopadu” ve smyslu – oni to prohráli, tak co s tím – pak jste jeden z těch, co zaspal.
Ostatně jen u nás v Čechách byly dvě vize. Jednu možná přiznáte, druhou, jak vás chápu, nejspíš ne.

Pavel z Moravy
18. 2. 2023 11:53
Odpovědět  Peter 008

Petře, odpověděl jste výborně, hned v tom začátku, absolutní souhlas.

Pavel z Moravy
18. 2. 2023 12:01
Odpovědět  unor 2022

Vše co je sladké, v sobě nese hořký boj.
Všechny sny těžce vybojované se uskutečňují.
Kdybychom jako lidstvo nebojovali, tak jsme ještě ve feudalismu. Jeden známý mi říkal, co říkala jeho máti. POD STOLEM JSI SE NARODIL, POD STOLEM ZEMŘEŠ. Teď je to asi vize celého tohoto národa, nechat se vést hlupáky a skončit jako otroci. Nebo zkusit přemýšlet, proč tomu tak je?

skeptik
18. 2. 2023 12:47
Odpovědět  unor 2022

No to je “moudro”!

Co se jednomu může zdát jako správná vize, se jinému může zdát opak.
Například šílenost “Green deal”.

Eva
18. 2. 2023 19:58
Odpovědět  unor 2022

Ten vývoj se zastavil. Otáčí se do dob 19.století, kdy byly obrovské sociální rozdíly.
Dá se říci, že jsme měli našlápnuto koncem 80. a začátkem 90. let, než to vzali pod svá křídla darebáci všech civilizovaných zemí.
Jedni se budou vézt a nic dělat, druzí budou dřít do úmoru, platit daně a nakonec je odvezou z práce rovnou do márnice.

Pavel K
18. 2. 2023 09:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Je stejně vzláštní, že když je někdo takhle nabušený inteligencí a vědomostmi, tak obyčejně je vnímán jako podivím. Já ho alespoň tak zaznamenal. Moc dobře si pamatuji na urážky směrem jeho osobě, jak se mu posmívali a přitom to byli všichni takoví tupci.
Čest jeho památce.

Jan
18. 2. 2023 09:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Proc ta oda na skalniho komouse z Prognostickeho ustavu, odkud prisli i verozvestove Klaus a Eman? Nechapu zamer redakce.
Ve svem Laudatio jste zapomneli na trapny a posledni vystup oslavence ve Svycarsku, kde se snazil s komplici podvodem vylakat od svycarske banky velke penize. Jak to vlastne opravdu bylo se nedozvime. Zavreli ho tam, a pak to slo s nim s kopce. Byl uz jenom k smichu vsem kdo ho nenavideli.
Uvadim to proto, protoze neni spravne podle ‘o mrtvych jen dobre’ se ustrikat chvalou. Kdyz uz, tak je treba rici vsechno, nejenom plusy.

Pavel
18. 2. 2023 10:53
Odpovědět  Jan

Ano, jeho poslední výstup byl trapný, stejně jako Vrbětice či kauza Skripal(rukopis naší BIS). Ransdorf byl naivní a věřil lidem,čehož využila naše BIS a nasadila na něj toho “týpka” ze Slovenska.Kopat do mrtvého je tak snadné, když se nemůže bránit.S Ransdorfem bohužel umřela jedna z našich nadějí na možnost změny k lepšímu! V ČR v politice není nikdo s jeho přehledem a úrovní myšlení,máme tu jen pozéry a duté makovice, nebo co je ještě horší všeho schopné idioty placené cizími zpravodajskými službami!!!

Pavel z Moravy
18. 2. 2023 11:37
Odpovědět  Jan

Jane, vy ani já na něho nemáte ani z desetiny. Do takových lidí kopou jiní, je mi líto, že jste mezi nimi i vy. Asi jste nepochopil, jakou boudu na něho ušili. Nu, když věříte těm zaprodancům, váš problém.

18. 2. 2023 13:02
Odpovědět  Jan

Prázdnej sud nejvíc duní. Dobře, že žijete za hranicemi. Hlupců u nás i bez vás neurekom. Neurážím; konstatuji. Stříknout jedovatou slinou, u vědomí toho, že: “Jak to vlastne opravdu bylo se nedozvime”, může totiž jen hlupec. A věta:
“Proc ta oda na skalniho komouse z Prognostickeho ustavu, odkud prisli i verozvestove Klaus a Eman? Nechapu zamer redakce”, můj závěr, že jste nechápavý hlupák, jen dotvrzuje.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
18. 2. 2023 13:08

Proto ostatně volby u nás dopadly jak dopadly. Díky nechápavým hlupákům.

Eva
18. 2. 2023 20:01
Odpovědět  Jan

A ti ostatní proč zemřeli, když byli mladí?

Jan
18. 2. 2023 09:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Ja osobne mam na neho jenom negativni vzpominky. Na zaklade jeho vyroku.

Autor
18. 2. 2023 12:07
Odpovědět  Jan

Riskuji, že vás jako trolla vymažou, a normálně nereaguji na takové.
Víte, co všechno jste o sobě prozradil? Jak jste “malilinký” a zpracovaný? Pochopil jste, že pro vás není žádná budoucnost? Pochopil jste, že jste naprosto upřímně řečeno prázdný jako měch?

Jan
18. 2. 2023 13:43
Odpovědět  Peter 008

Jen se neposer, troubo! Pekne vam vymydlili palice, vy zastanci komousu!

18. 2. 2023 18:32
Odpovědět  Jan

Bl-bánku, já s komáry válčil, kdyžs ještě říkal říkal hownu papů, takže mi těžko vymydlili palici. A přesto tvrdím, že pan Ransdorf byl skvělý člověk. Poděl se s námi o své negativní vzpomínky na pana Ransdorfa a o ten výrok, co ti leží v žaludku, co ty nato? Abychom tě pochopili a neměli tě za nenávistného dutoleba, u kterého ani není co vymydlit.

unor 2022
18. 2. 2023 13:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Clovek jeste nedospel do slusne spolecnosti soukromeho vlastnictvi (kapitalismu). Viz dnesni doba. A uz se tu hlasi ke komunismu.
Jako v matematice. Nejdrive 1+1, logaritmus pak teprve limita fce a integralni pocet. Zatim ma clovek, lidska spolecnost, problemy s vyrazem 1+1.

18. 2. 2023 13:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Pane Skálo, děkuji Vám za vzpomínku. Čest jeho památce.

P.S. Pokud autorem vzpomínky není pan Skála, přesto děkuji.
Nevadí, že jinému autorovi.

Pavel z Moravy
18. 2. 2023 13:35

Milane, už mne to někdy nebaví to vysvětlování. Tady přece nejde o socialismus, komunismus nebo kapitalismus. Tady jde přece o to, aby vlast řídili lidé, kteří budou pracovat pro národ a ne pro své obohacení. Ať se systém jmenuje jak chce, to je přece jedno, ale ať ho řídí čestní a zkušení lidé.

18. 2. 2023 18:42
Odpovědět  Pavel z Moravy

Tak nevysvětluj. Jak sám víš, máme na reálsocialismus odlišné vzpomínky a na komáry obzvlášť. To je ale dáno tím, že každý z nás přišel do styku s jinou sortou komárů. A i v té sortě nevalné jakosti, s kterou jsem přišel do styku já, byli osobnosti, kterých jsem si vážil a měl je v úctě. A nebyl jsem sám. V oněch dobách jsme ještě rozlišovali kdo je swině a kdo člověk, ať už to byl komár, katolík, protestant nebo ateista; Čech, Němec, Žid, Cikán, Rus, Řek, Frantík nebo… atd. atd. Jenže tato generace již rozlišovací schopnosti postrádá.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
me2d44
18. 2. 2023 13:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Teď jsem si pustil pár písniček ze svého archivu. A dospěl jsem k názoru: ” Peterkovci, vraťte se, národ Vás potřebuje!” – je to o tom, že člověk se poučí i z dobrého filmu (neberte Holýúdský sajrajt), ale i z dobrých písní – a pokud si pamatuji, tak na ODS byli Peterkovci vysazení – a věděli proč. PETERKOVCI VRAŤTE SE!!!

me2d44
18. 2. 2023 13:58
Odpovědět  me2d44

Dodatek: Vaše písničky jsou dneska aktuálnější, než v době svého vzniku. Ukažte těm mladým, do jaké žumpy se ženou. My, prolezlí nemocemi, už na to nemáme dost síly. Ale – jako muzikant – jsem vždy říkal: trefná písnička může poučit davy. PETERKOVCI, VRAŤTE SE, pokud na to máte ještě síly!

Boomer
18. 2. 2023 14:04
Ohodnotit příspěvek :
     

..tož, já už jsem se k panu Ransdorfovi jako člověkovi vysoké myšlekové úrovně vyjádřil nedávno a nemíním to opakovat.
No ale jeden dodatek bych měl, je hodně lidí, se kterými bych si nesednul za stůl ani v té nejposlednější putyce. Já antikomunista bych s komunistou Ransdorfem klidně poseděl i na Pankráci, bylo by o čem v klidu diskutovat..

Lenka
18. 2. 2023 15:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud člověk jeho znalostí a schopností věřil ideálu socialismu i po roce 1989, tak celý ten systém nebyl úplně špatný a měl něco do sebe. Byl to jeden z mála, co po listopadu pracoval pro stát a ne pro sebe.

Velitel
18. 2. 2023 15:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Komunista, který mi nikdy nevadil a celkem jsem si ho i vážil, narozdíl, od předsedy ZOKSČ agenta Pávka nebo agenta Bureše.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$