politika

Malá Republika Srbska má odvahu – chce zastavit kontakty s americkou a britskou ambasádou

Republika Srbska má v plánu zastavit kontakty s americkou a britskou ambasádou.

Jak řekl prezident Milorad Dodik, v současné době se formuje tým, který bude shromažďovat komplexní informace o akcích amerických a britských diplomatů a ambasád.

BĚLEHRAD, 17. března. /TASS/. Republika srbská (RS, subjekt Bosny a Hercegoviny) se příští týden rozhodne ukončit kontakt s velvyslanectvími USA a Spojeného království. V pátek to oznámil prezident RS Milorad Dodik.

Podle jeho slov „v současné době vzniká tým, který bude shromažďovat komplexní informace“ o akcích amerických a britských diplomatů a ambasád, včetně jejich „vměšování do vnitřních záležitostí Bosny a Hercegoviny [BH]“.

“Jsme nuceni přerušit veškeré kontakty s výše uvedenými představiteli zastupitelských úřadů. Kontakty budou přerušeny zástupci orgánů Republiky Srbska a zástupci Srbů na úrovni Bosny a Hercegoviny, jakož i prezidiem Bosny a Hercegoviny, Rady ministrů, Parlamentním shromážděním a všech ostatní, kteří byli jmenováni Srby ve společných institucích” – cituje Dodika televizní kanál RTRS .

“Vláda Republiky Srbska o tom rozhodne během příštího týdne a parlament na svém prvním řádném zasedání, pokud nebude rozhodnuto o konání mimořádného zasedání sněmu k této otázce,” doplnil Dodik.

Prezident RS vysvětlil, že ho k tomu „přinutila americká a britská strana“, které nepodepsaly Daytonskou dohodu, ale otevřeně podporují vysokého představitele, který byl jmenován nezákonně a bez rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. 

“Americký velvyslanec navíc otevřeně podporuje výzvu muslimů v Bosně a Hercegovině do zbraně,” zdůraznil Dodik s tím, že “to je pro Srby nepřijatelné.” 

Označil to za „přímou ránu možnému usmíření v Bosně a Hercegovině“

Prezident uvedl, že představitelé Spojených států a Velké Británie “připravují další podvod a loupež související s majetkem, který nepochybně patří Republice srbské”.

Organizace Bosny a Hercegoviny

Podle ústavy navržené ve Všeobecné rámcové mírové dohodě pro Bosnu (Daytonská dohoda), která byla podepsána 14. prosince 1995 v Paříži, se Bosna a Hercegovina skládá ze dvou subjektů: Muslimsko-chorvatské federace Bosny a Hercegoviny (asi 51 % území země) a Republiky srbské (asi 49 % území), jakož i okres Brčko. V systému státní správy jsou proporcionálně zastoupeny tři hlavní národy: Bosňáci (Slovani, kteří konvertovali k islámu), Srbové (pravoslavní) a Chorvaté (katolíci).

Země se v podstatě řídí přes vysokého představitee mezinárodního společenství (funkce vytvořená v souladu s Daytonskou dohodou), který je po nominaci jmenován řídícím výborem Rady pro provádění mírové dohody o Bosně a Hercegovině po schválení Radou bezpečnosti OSN. 

V květnu 2021 se velvyslanci zemí řídícího výboru rozhodli jmenovat Christiana Schmidta novým vysokým představitelem v BH bez schvalovací procedury v Radě bezpečnosti OSN.

Rusko, které je členem výboru, se proti takovému rozhodnutí postavilo. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již dříve prohlásil, že Bosna a Hercegovina je zavedeným státem a pokusy zvenčí řídit procesy v této zemi jsou přežitkem, který musí být okamžitě odstraněn. 

V současné době vedení RS neuznává legitimitu Schmidta a hodlá odvolat svůj souhlas se společnou armádou a společnou soudní a prokurátorskou radou Bosny a Hercegoviny. 

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3FAIux3

sdílet na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jmm
19. 3. 2023 19:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Rozděl, zadluž a ovládni….
Jugošku a Československo…
Je to taková “jejich” klasika…
Už to dlouho nebude trvat…

Nepřátel se nelekejte a na množství nehleďte.“ 

Autor
19. 3. 2023 19:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Měli by poslat Kadyrova na rozhovory s těmi muslimy … myslím, že by pak mohly USA hledat úplně jiné cesty nátlaku.
Jinak, pokud k tomu dojde, a asi nebude pro Srbsko vyhnutí, budou ve velice složité situaci. Nátlak bude obrovský.

Markýza
19. 3. 2023 20:25
Odpovědět  Peter 008

Zdá se, že si je zvládnou sami. Teď jsem poslouchala Hampla a měl báječný postřeh; že současné “elity” musejí vykazovat úplně jiné vlastnosti, než kdysi, a jak kdysi musela být elita odvážná (jedno, jestli elita dobrá, či mizerná) tak dneska vlastně musí být člověk intrikán, aby se dostal nahoru.
A když je někdo intrikán, neumí se postavit reálnému nebezpečí – neboli, dnešní elity Západu jsou banda poseroutků.
Mně tahle myšlenka osvětlila spoustu věcí.

Pavel z Moravy
20. 3. 2023 08:39
Odpovědět  Markýza

Máte pravdu, je to banda poseroutků, kdyby se na ně národy vrhly, tak mají opravdu bláto na hřišti. Ale když ono je to s dnešním chlapem v západní části světa také pochybné. Když byly lodě dřevěné, chlapi byli železní, dnes když jsou lodě železné jsou chlapi dřevění. Ale kdyby šlo jen o tohle, dnes už ani neví jestli jsou chlapi nebo ne.

Markýza
20. 3. 2023 09:14
Odpovědět  Pavel z Moravy

Na západě. A ve městech. Z vesnic hlásím, že chlapi jsou chlapi a ženské jsou ženské – v dobrém i špatném.

Spam Jan
19. 3. 2023 21:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Konečně někdo! Držím pěsti!

Spam vlasta
19. 3. 2023 22:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Na to ta dozimetrická brněnská klika nemá , borci z Srbska je přečůrali !

Staník
19. 3. 2023 22:24
Odpovědět  Spam vlasta

Škoda, že Vučić je taková bačkora a souhlasil se sankcemi na Rusko. Je to kukavica. Ulice je v Srbsku nemilosrdná a Putina si váží víc, než tohoto šaška. Republika srbská v BaH může být na svého prezidenta hrdá.

20. 3. 2023 04:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Ta mapa nahoře může být zavádějící – konfůzní – pro neznalé současného uspořádáni: To vyčerveněné Srbsko není Republika Srbská, část B+H.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Janvac
20. 3. 2023 17:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Vucic uz ten buzeracni tlak nemuze vydrzet!