politika

Majdan neprošel. Proč se Západu nepodařil převrat v Srbsku

V hlavním městě Srbska uspořádala prozápadní opozice nepokoje. Aktivisté zaútočili na administrativní budovu v Bělehradu, ale bezpečnostní složky je odrazily. Úřady oznámily pokus o „majdanizaci“ země. Jak se ukázalo, Moskva Bělehrad předem varovala před hrozícími provokacemi.

Protestní týden

Protesty neustávají od 18. prosince. Opozice požadovala zrušení výsledků voleb do bělehradského sněmu a uspořádání nových voleb. Sedmou demonstraci se rozhodla uspořádat nejen u zdí Republikové volební komise, ale také u budovy zákonodárného sboru.

Vučić v neděli vysvětlil, že to všechno postrádá smysl, protože moc v zemi se mění pouze během voleb. Přesto se v centru hlavního města opět sešli příznivci prozápadního „Srbska proti násilí“. Mávali vlajkami EU, křičeli hesla do reproduktoru a troubili na trubky. Mezi budovou volební komise a rezidencí hlavy státu bylo instalováno pódium, ze kterého zněla hudba.

Demonstranti se poté pokusili obsadit administrativní budovu. Bouchali na dveře, házeli kameny a plechovky od piva do oken. Byly zničeny kamery a na několika místech založeny požáry. Srbské četnictvo k odražení útoku večer použilo slzný plyn.

V noci příslušníci speciálních jednotek srbského ministerstva vnitra v přilbách a štítech rozehnali demonstranty, zaujali pozice podél obvodu náměstí a seřadili se kolem budovy jako lidský štít. Zadrženo bylo asi 35 lidí. Třicet příslušníků bezpečnostních složek bylo zraněno, dva těžce. Na místě byl také ministr vnitra Bratislav Gašić.

Falešná revoluce

Pokus o dobytí bělehradské administrativní budovy není revolucí, zdůraznil Vučić v naléhavém projevu k národu. Orgány činné v trestním řízení měly podle jeho slov situaci plně pod kontrolou. Slíbil trest pro „rebely a násilníky“. Podle Vučiće demonstrovalo 2490 lidí, z toho 1200 se účastnilo nepokojů.

Je to produkt mnohem vážnějších geopolitických okolností, pokus připravit nás o nezávislost, suverenitu,“ je přesvědčen prezident. 

V pondělí ráno úřadující starosta Bělehradu Alexandr Sapić ukázal následky nepokojů (video na konci článku). 

Teď vidíte, jak přesný je výraz ‚majdanizace‘,“ komentoval záběry rozbitých oken, zničeného nábytku, poškozeného kancelářského vybavení a rozházených odpadků.

Již 20. prosince oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova poznamenala, že v Srbsku se používají scénáře „Majdanu prosazujícího západní vůli“. 

Vučić všechny ujistil, že bezpečnostní síly Srbska byly připraveny na nepokoje. A vyjádřil poděkování zahraničním zpravodajským službám za varování. Později vyšlo najevo, že Bělehradu pomohla Moskva.

Srbská premiérka Anna Brnabićová poděkovala ruským zpravodajským službám za varování před hrozícími nepokoji.

Mohu jen poděkovat, možná to na Západě nenajde pochopení, ale dnes večer cítím, že je důležité postavit se za Srbsko a děkuji ruským zpravodajským službám, které měly tyto informace a sdílely je s námi. A pak jsme se my podělili se všemi ostatními. A všichni ostatní řekli: “No, to je ruská dezinformace, to je šíření falešných zpráv ,” řekla srbská premiérka, cituje RT.

Buldozer pro Vučiće

Srbský vůdce slíbil, že se zeptá těch ostatních a mnoha cizinců, proč o tom „mlčeli“. V noci uspořádal naléhavou schůzi Rady bezpečnosti. Následně přijal ruského velvyslance Alexandra Bocana-Charčenka, v prohlášení uvedla tisková služba srbského prezidenta.

Po schůzce ruský diplomat řekl:

Bělehrad má informace, že protesty podporuje Západ a ty informace jsou nevyvratitelné”. 

Pokus o otřesení moci na principu majdanských revolucí souvisí s postojem Vučiće k nepřipojování se k protiruským sankcím, upřesnil.

Existují důkazy o zapojení dalších zemí do nepokojů v Bělehradě, ale dosud nebyly zveřejněny, řekl ruský velvyslanec Alexandr Bocan-Charčenko v rozhovoru pro RT.

Skutečně existují důkazy a konkrétní údaje. Nebudu je zveřejňovat ani mluvit otevřeně,“ řekl diplomat.

Velvyslanec dodal, že pokud to srbské úřady budou považovat za nutné, tyto informace zveřejní.

“Pravděpodobně budou. Protože prezident Vučić otevřeně… řekl, že takové údaje existují. Srbsko a jeho vedení takové údaje má. Dokonce před pár dny hovořil o tom, že jsou do toho zapojeny vlivné země nebo některá z vlivných zemí. V této fázi se omezil na toto konstatování a dal jasně najevo, že v nadcházejícím období může upřesnit a objasnit, co bylo řečeno. Budeme čekat,“ poznamenal velvyslanec.

Kdyby srbské speciální služby nedostaly varování od svých ruských kolegů, mohlo odpůrcům Vučiće všechno vyjít,“ říká Oleg Bondarenko, šéfredaktor projektu Balkanist.ru.

Úřady věděly o plánech opozice a předem zavedly do parlamentu policejní jednotku. Pokud by byl útok úspěšný, běsnící radikálové by zaútočili na další objekty státní moci.

“Důležitý bod: budova městského parlamentu tvoří dvojitou architektonickou dominantu s prezidentským palácem. Je mezi nimi sto metrů. A Vučić byl v práci. Ve skutečnosti se opozice pokusila přejít od hraní šachů k rvačce s převrácením šachovnice. Je čas, aby srbské vedení ukázalo zuby a zneškodnilo politickou věrchušku radikálů,” zdůrazňuje expert.

Po Vánocích budou západní diplomaté požadovat, aby Vučić projevil humanismus a vzpomněl si na demokratické hodnoty, pokračuje Bondarenko. Je však třeba použít sílu, i když Západ přestane předstírat přátelství se Srbskem.

Je zřejmé, že za nepokoji stojí opozice, která se orientuje na západní vektor rozvoje země, v Srbsku to není poprvé – například v roce 2001 došlo k „buldozerové revoluci“. To však neznamená, že Bělehrad ostře obrátí svou zahraniční politiku na Východ,“ upozorňuje Denis Denisov, odborník z Finanční univerzity při vládě Ruska.

Srbsko je obklopeno zeměmi EU. „Přerušení vazeb se Západem znamená odsoudit se k úplné blokádě,“ dodal.

Takže Vučić nepřijme tvrdá opatření. A jakékoli další volby pro něj nejsou příležitostí k posílení pozice, ale rizikem ztráty moci.

V pondělí kolem poledne se v centru Bělehradu opět shromáždili demonstranti. Blokovali dopravu před budovou ministerstva státní správy a samosprávy. Aktivisté drželi plakáty se slogany o „volební krádeži“. Pískali, foukali na trubky a bouchali do hrnců.

Scénář v Srbsku je jako hrášek v lusku – podobný jakémukoli jinému puči. Ať už to bylo v Gruzii, nebo v Arménii, nebo na Ukrajině…. Neuznání výsledků hlasování, pak protesty, které mají daleko do pokojných shromáždění, pak posvátná oběť, nejlépe z řad studentů, a nahromadění „rozhořčení nad nezákonností“ vládnoucí moci. 

Srbské speciální služby tedy fungovaly velmi přesně. Takový scénář nepřipustily a dokázaly donutit opozici k protiprávnímu jednání. To znamená, že čekaly přesně tak dlouho, jak bylo nutné. A teprve poté použily sílu a nenechaly západním médiím žádnou příležitost, aby to zveličila jako „potlačení demokratických svobod“. Na místo události navíc osobně přijel šéf ministerstva vnitra. Nebál se, neschovával se v kanceláři, ale přišel problém vyřešit.

Existuje několik závěrů:

Za prvé, naši (Rusové, pozn.red.) a Srbové zabránili převratu, což znamená, že současný plán Západu byl fiaskem. Je pravda, že by si nikdo neměl dělat iluze, protože protesty budou pokračovat. Za sušenky a peníze je třeba vykázat činnost. Přesto skvělá práce.

Za druhé, pokud naše zpravodajské služby dostaly informace dříve než Srbové, pak si jen představte úroveň ruských zpravodajských služeb v terénu. Nejen v Srbsku, ale i v EU jako celku. To říká hodně.

Za třetí a to nejdůležitější, naši se naučili takovým převratům předcházet daleko za hranicemi Ruska. To je velmi dobré znamení. Gratuluji Srbům, že stojí a nevzdávají se. Naši jsou také skvělí. Příští rok jsou volby téměř na celé planetě. O tom, že se naši připravují ze všech sil, není pochyb.

Další komentář z kanálu Dnešní svět s “Jurijem Podoljakem”

Majdan v Srbsku: nějaká školka

Upřímně. Viděl jsem mnoho Majdanů, některé jsem viděl zevnitř, některé zvenčí, ale to, co teď vidím v Srbsku, je nějaký druh, proboha, školky.

Pokud jde o události včerejší noci, napsal jsem materiál dříve.

Dále dnes v 11:00 místního času opozice oznámila mobilizaci studentů. Přišli. Ale tohle je opravdu žalostný pohled. Několik stovek vyděšených lidí, kteří se rozhlížejí a nechápou, co dál.

Ale nechápou to z jednoho velmi prostého důvodu. Ti, co je tam svolali, podněcovatelé, když viděli, že se tam není čeho chytit, prostě do ulic nevyšli. Proto tyto děti vypadají jako stádo ovcí bez pastýře.

Sami organizátoři zřejmě nečekali tak slabou odezvu svého „hlavního tahouna“, a proto se na tomto školkovém matiné ani neobjevily gangy místních „pravoseků“ – členové ukrajinské nacionalistické organizace „Pravý sektor“ -, kteří byli na 100% připraveni. Nemůžete zde zařídit posvátnou oběť, je snadné si toho všimnout, což znamená, že tam zatím nemají co na práci.

Obecně tento cirkus nadále sledujeme. Pokud jsou úřady v Srbsku alespoň víceméně adekvátní a zatím tomu vše nasvědčuje, měly by si s takovou školkou poradit bez problémů.

Majdan v Srbsku: „Houstone, máme problém…“

Ano, proamerická opozice má zjevné problémy. Další den protestů ukázal, že obyčejní Srbové se nějak moc nechtějí dostat do problémů, „aktivistů“ je zjevně málo a těch 38 lidí, kteří byli v neděli zatčeni, bylo zjevně významnou částí a jejich zadržení znatelně zchladilo zápal těch, kteří zůstali.

A jednobuněčná mládež, hybná síla takových akcí, která byla vržena do bitvy jako záloha, zjevně nesplnila očekávání zákazníků. Vyšlo jí jen velmi málo, a více se rozhlížela kolem sebe a přemýšlela o tom, aby ji nevsadili do vězení, a ne o tom, jak se někde vyblbnout.

Poslední nadějí bylo večerní shromáždění. I to ale ukázalo, že dav (mimochodem méně početný než předevčírem) zjevně nevěděl, co dělat, a tradiční kampaně a výzvy na „propuštění vězňů“ a „blokování úřadů“ od samého začátku nefungovaly. Všechno to vypadalo velmi nepřesvědčivě a upřímně řečeno i chabě.

A proto četní západní novináři, kteří mimochodem na některých místech tvoří značný počet demonstrantů a kteří již druhý den loví snímky „krvavého potlačení pokojných demonstrantů zločinným srbským režimem“, opět nedostali, co chtěli. A proto zatím západní „pravdomluvný tisk“ mlčí a jenom konstatuje, že v ulicích Bělehradu prostě probíhají opoziční protesty.

Obecně platí, že opozice nebude v blízké budoucnosti schopna zorganizovat „bití vašich dětí“ nebo „krvavou oběť režimu“.

Tento scénář ale srbské bezpečnostní složky dobře znají (slabinou proamerických Majdanů není jen to, že příklad Ukrajiny již mnohé poučil, ale i ve stereotypních akcích) a zjevně jsou na něj dobře připraveny.

https://t.me/yurasumy/12119

Starosta města zveřejnil na sociálních sítích, jak vypadá budova parlamentu uvnitř i venku. Radikálové vše obrátili vzhůru nohama: rozbitá okna, všude jsou kameny, které házeli na parlament, hromady odpadků, v kancelářích je zničený nábytek a vybavení.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://1url.cz/buCry
https://1url.cz/0uCSe

sdíletj na

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Boomer
2. 1. 2024 22:14
Ohodnotit příspěvek :
     

.. hm, zdá se, že kazachstánský model zase selhal. Šachy, šachy a zase šachy, a na víc tahů dopředu.. jo, to není jako házet kostkami v kasinu…

Jaroslavem
3. 1. 2024 04:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Dobře to udělali, aspoň je nepotká to,co u nás,Fiala, Lipánek, Rakušan a jiná verbež

Jaris
3. 1. 2024 06:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Nenechte se mylit! Globaliste to budou zkouset znovu. Chyeji, aby Srbsko take patrilo pod diktat EU.

Ladislav 💤
3. 1. 2024 07:20
Odpovědět  Jaris

👍není tam co tajit, viník je jasný usa jako vždy!

Frank1
3. 1. 2024 19:12
Odpovědět  Jaris

Aby ho mohli vykrast jako cely vychodni blok.

Mike
3. 1. 2024 10:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak je to dlouho, co je amíci ve spolupráci s EU bombardovali ochuzeným uranem? Přeju bratrskému národu Srbů dlouhou, opravdu velmi dlouhou historickou paměť, aby se nenechali zlákat pozlátkem západních hodnot KoZa, který to bere zkratkou do ďáblovy řiti.

Gales
3. 1. 2024 11:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Držím Srbům palce. Dobro došli.

Frank1
3. 1. 2024 19:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Ze by tam zase Nulandova pusobila se susenkami v plastikove tasce co se neprodaly o vanocich na KoZa nebo zbyly z Kyjevskeho Majdanu? A ostrelovaci meli zpozdeni a nedostavil se ani US dustojnik, co jim mel velet.
Uz to neni to prave orechove, malo zabijeni a pozaru.
Ne, konec sarkasmu, at mi to nekdo nevycte, ze to myslim vazne!
Rusove i Srbove uz vedeli jak na to. Tu uplacenou pakaz zapadem, co tam delala bordel, je treba poradne promrskat a zavrit.