Maďarský ministr zahraničí Szijjártó: nepodpoříme komisi Ukrajina-NATO, dokud Kyjev neobnoví práva etnických Maďarů žijících na Zakarpatí

Budapešť zabrání svolání komise Ukrajina-NATO, dokud Kyjev neobnoví práva etnických Maďarů žijících na Zakarpatí. Uvedl to maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó v komentáři ke zprávám, že Budapešť zablokovala jednání této komise.

„Píší, že jsme zabránili svolání zasedání komise Ukrajina-NATO. Na naší pozici není nic nového ani překvapivého. Před pár lety jsme dali jasně najevo, že dokud Ukrajina nevrátí práva zakarpatským Maďarům, nebudeme se svoláním této komise (Ukrajina-NATO) souhlasit,“ napsal Szijjártó na sociálních sítích, uvádí RIA Novosti.

Diplomat již dříve zdůraznil, že Budapešť vypracovala scénář na ochranu své populace 150 000 lidí žijících na ukrajinských územích. Scénáře byly podle jeho slov připraveny pro případ “mimořádné vojenské situace” s ohledem na to, že Kyjev “stále porušuje práva maďarských národnostních menšin”.

Maďarsko od roku 2017 blokuje účast Ukrajiny na akcích NATO. Hlavním důvodem byl tehdy přijatý zákon o vzdělávání, podle kterého se mělo vzdělávání na všech školách uskutečňovat v ukrajinském jazyce. To porušuje práva maďarského obyvatelstva, které žije v Zakarpatské oblasti a tvoří asi 12 % obyvatel regionu.

V roce 2018 bylo oznámeno, že Budapešť hodlá nadále blokovat jednání komise Ukrajina-NATO na ministerské úrovni, protože Kyjev nepřijal doporučení Benátské komise ke kontroverznímu zákonu o vzdělávání.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

sdíletj na

2.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pozor
30. 11. 2022 00:40

Maďaróni majú len jediný cieľ, a to získať Podkatpatskú Rus, hoci im nikdy nepatrila okrem vojnových rokov WW II, keď ju násilne anexovali čo sa asi neráta. Žije tam cca 5 % max. 8 % maďarónov aj to prevažne cigáni.

Per
30. 11. 2022 07:14
Odpovědět  Pozor

A co když tam žije ne 12%, ale 20% obyvatel maďarské národnosti?Hážete s čísly přesně tak, jak se vyjadřuje prezidentský kandidát Fišer.

Pavel K
30. 11. 2022 08:00
Odpovědět  Per

Ten Fišer to je ale zmetek jeden úlisnej. Brr, jen si na něj vzpomenu klepu se hnusem jak ratlík.

Burák
30. 11. 2022 07:54

To naše v podkarpatské Rusi můžou lynčovat dle libosti a naše vláda ještě pošle Ukrajincům peníze. Když se chtěli po roce 2014 vrátit do Čech, tak na ně naše vláda hodila bobek. Vysrali se na naši vlastní krev a cizí podporují, že musím být už tak sprostý. Maďaři mají alespoň koule. Nejhorší je, že technologie falšování hlasování u voleb už pokročila tak, že se ve svých funkcích v podstatě zabetonuji. Možná schválí i dědické tituly a po nich budou vládnout i jejich děti. Když si to necháme líbit…

Peter 008
30. 11. 2022 09:44
Odpovědět  Burák

Přečtěte si Nadaci od Isaaka Asimova. Je to děj dost podobný tomu, co si myslíte a je to i o pádu Galaktické říše, která není nepodobný tomu, co se dělo, děje a podle “jejich” plánů by se mělo dít. Ovšem autor se myšlenkově nedostal za hranice světa, ve kterém žil. Tj. anglosaského.
Je tam všechno. Pád impéria, snaha o obnovu, degradace společnosti i vědy a průmyslu. Atomové znalosti přechází do religiozní roviny stávají se nábožentstvím … atd. Jsou tam i šlechtici. A hodně.

Pavel z Moravy
30. 11. 2022 10:21

Nezlobte se na mne, ale všichni tito grázlíci, kteří nás řídí vyrostli proto, protože jsme jim to svojí apatií a nezájemem o politiku dovolili. Nebyli to všichni, kdo se nezajímali, byli zde i jedinci, kteří cítili, že není něco v pořádku, ale bylo jich málo. Platón to vlastně řekl jasně, teď se nám mstí to, že jsme se nezajímali jací grázlíci jdou po moci a co na nás chystají. Tady na pokecu jsou lidé, kterým to myslí a jsou vnímaví, ale upřímně, kolik nás je?

Pijack
30. 11. 2022 11:31

Ukrajina neměla nikdy vzniknout jako samostatný stát. Který osel s tím přišel jako první?