Maďarsko zablokovalo vstup Ukrajiny do centra kybernetické obrany NATO

Evropská pravda (Ukrajina): Maďarsko zablokovalo vstup Ukrajiny do kybernetického centra NATO

Maďarsko zablokovalo přistoupení Ukrajiny ke Společnému centru kybernetické obrany NATO (CCDCOE).

Alexej Danilov, tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny, oznámil skutečnost blokace ze strany jednoho ze států Aliance.

Zdroj z Evropské pravdy potvrdil, že to bylo Maďarsko, kdo využil práva veta.

V talk show “Právo na moc” Danilov řekl, že jedna z evropských zemí odmítla přijmout Ukrajinu k účasti na práci v Centru.

“Existuje instituce Kyber-NATO. A loni v létě jsme tam odevzdali příslušné dokumenty, prošli všemi ověřeními. A tam, stejně jako v NATO, se rozhoduje konsensem. Takže: jedna z evropských zemí odmítla účast naší země v tomto respektovaném institutu,“ citovala UNIAN Danilova.

“To je země Evropské unie, to jsou naši sousedé. Odmítli nás… Jedna země ze všech členů Aliance je proti. Tak jsou to partneři v uvozovkách nebo jsou to partneři, kteří, jak se říká, jsou upřímní?” – dodal tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany.

Evropská pravda zároveň s odkazem na jednoho z účastníků vyjednávacího procesu potvrzuje, že se jedná o blokaci právě ze strany maďarské vlády.

Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny zdůraznil, že se tak stalo i přesto, že na Ukrajině probíhá válka a neustále probíhají kybernetické útoky. Pravidla umožňují státům NATO vrátit se k žádosti Kyjeva a nelze vyloučit, že s ohledem na současné ruské kybernetické útoky na Ukrajinu ostatní členové Aliance přesvědčí Budapešť, aby svůj postoj přehodnotila.

Protože se ale zasedání Rady centra, která rozhoduje o rozšiřování členství, konají pouze dvakrát ročně, může přistoupení Ukrajiny do této struktury i při pozitivním vývoji událostí dojít až od druhé poloviny roku 2022.

Maďarsko své stanovisko k této záležitosti zatím nezveřejnilo.

Stojí za povšimnutí, že tato maďarská blokáda jde nad rámec předchozích rozhodnutí Budapešti o vytvoření umělých překážek pro Ukrajinu. Jak je známo, po přijetí školského zákona v roce 2017 ukrajinskou stranou, Maďarsko oznámilo, že zablokuje jednání komise Ukrajina-NATO na politické úrovni a proceduru pro vstup Ukrajiny do Aliance.

Společné centrum pokročilých technologií NATO pro kybernetickou obranu není formálně strukturou Severoatlantické aliance. Ukrajina podala oficiální žádost o připojení k Centru se sídlem v Tallinnu v srpnu loňského roku.

https://bit.ly/3shpJXR

sdíletj na

5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
4. 2. 2022 20:13

Opakovaně jsem rady psal, že Ukrajině hodí Maďarsko vidle do vstupu do NATO. Proč? Protože Podkarpatská Ukrajina! Může se přidat i Rumunsko. Proč? Protože kousek Bukoviny!

Pav-el
4. 2. 2022 20:40
Odpovědět  scipio

.-Proto taky MPA štve proti Orbánovi, protože je překážkou při vstupu Ukrajiny do NATA. Jinak pětišmejdi tady zavádějí brutální totalitu a polovina národa jim ještě tleská.

BB Rad
4. 2. 2022 21:04

Co na to říct- napsat než – p.ORBÁN – VYDRŽTE !??

Michal47
5. 2. 2022 13:17
Odpovědět  BB Rad

On vydrží, to je bojovná nátura, má za sebou Rusko, s ním velmi dobré vztahy a na ukropii i politické zájmy. To není ten fialový v.. ve Strakovce, jako žel u nás! Maďarsku můžeme pana Orbána jen závidět! Držím mu palce jako vy!