politika

Maďarsko odmítá zatknout Putina na příkaz Mezinárodního soudu v Haagu

Maďarsko tvrdí, že nebude moci zatknout Putina na příkaz Mezinárodního trestního soudu

Mezinárodní zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za válečné zločiny spáchané na Ukrajině není v Maďarsku závazný, řekl ministr kabinetu Gergely Gulyas.

Maďarsko by nemohlo zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina na základě zatykače vydaného Mezinárodním trestním soudem (ICC), protože nezveřejnilo Římský statut z roku 1998, který tento soud vytvořil. Novinářům to ve čtvrtek oznámil šéf Úřadu maďarského premiéra Gergely Gulyas.

Řekl, že tento dokument ICC nemá na maďarském území právní sílu. Gergely Gulyas zdůraznil, že soudní příkaz není pro Maďarsko závazný.

Maďarsko kdysi podepsalo a ratifikovalo Římský statut, podle kterého byl ICC vytvořen, ale tento dokument nebyl v zemi oficiálně zveřejněn. 

“Můžeme se odvolat na maďarskou legislativu a na jejím základě nemůžeme zatknout ruského prezidenta, protože statut ICC nebyl v Maďarsku vyhlášen,” vysvětlil Gouyash. Připomněl, že proti tomuto dokumentu se postavil zejména bývalý maďarský prezident János Áder, který se domníval, že je v rozporu s ústavou země.

Gulyas, který je členem kabinetu ministrů, také řekl, že maďarská vláda “nezaujala pozici” k otázce rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu ohledně Putina. ICC podle jeho slov vydal zatykač a „k tomu není co dodat“. Gulyas je přesvědčen, že taková rozhodnutí vedou k další eskalaci, a nikoli k míru.

https://bit.ly/3ZaClP1

sdílet na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sergej
23. 3. 2023 21:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Ja cha cháá.

Aleš
23. 3. 2023 22:24
Ohodnotit příspěvek :
     

ICC je zločin sám.

Vladimír
23. 3. 2023 22:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Stejně by tam Putin neměl létat. Maďarsko by mohly navštívit “zpřátelené” armády…

aamater
23. 3. 2023 23:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Maďarsko by malo zvážiť svoje zotrvanie v zločineckej teroristickej organizácii NATO a tak isto vo fašistickej EU!!! Maďarsko má kresťanské korene a tie sú práve silno ohrozené samotnou EU!!! A NATO zase robí legitímny cieľ z Maďarska pre RF, ak by došlo k najhoršiemu!!! A naše milované Slovensko by malo tak isto čím skôr opustiť EU a NATO!!! Boh nám pomáhaj!!!

Frank
24. 3. 2023 06:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Ta pakáž v talárech si nadělala do vlastního hnízda.

Standa
24. 3. 2023 06:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Ještě sbohem má Rozálko. Brzy mi pište rekomando. Vojtěch Mach zahynul v roce 1916 v ruském zajetí v tehdejším Turkestánu. Cestou na východ branci zpívávali na známý lidový nápěv slova „Červený šátečku, kolem se toč, jedeme na Rusa, nevíme proč“.

Karel
24. 3. 2023 07:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Hrdí, svobodní a suveréní Maďaři se řídí vlastním rozumem, nikoli diktátem západu.

Spam Jan
24. 3. 2023 07:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Perfektně!

Janvac
24. 3. 2023 16:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Jedina oaza zdraveho rozumu je Madarsko.