politika

Maďarsko odmítá podporovat nové energetické sankce proti Rusku

Maďarsko nepodpoří žádné nové energetické sankce proti Rusku. Oznámil to 29. září vedoucí kanceláře premiéra Gergely Gulyas.

„Pokud jsou v balíčku energetické sankce, pak to nemůžeme a nebudeme podporovat. Čekáme na konečný kompletní seznam sankcí a poté budeme moci o této věci jednat. Ale Maďarsko nemůže podpořit energetické sankce,“ řekl novinářům na brífinku.

Rozhodnutí o sankcích přijímají země EU jednomyslným rozhodnutím.

O den dříve předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová oznámila přípravu nových návrhů sankcí proti Rusku v souvislosti s referendy v Doněcké a Luhanské lidové republice (LLR a DLR), Chersonu a Záporoží o vstupu do Ruské federace.

Nové sankce Evropské unie (EU) podle Leyenové připraví Rusko o dalších 7 miliard eur na příjmech.  Jako jedno z opatření označila von der Leyenová zavedení stropu na ceny ropy z Ruska.

Zároveň dne 28. září vyšlo najevo, že ministři energetiky 15 zemí EU vyzvali k zavedení cenového stropu pro veškerý plyn dovážený do EU bez ohledu na jeho původ. Vyzvali EK, aby co nejdříve připravila relevantní návrh, aby mohl být projednán na nadcházejícím mimořádném zasedání ministrů EU v Bruselu dne 30. září.

Maďarský premiér Viktor Orban 27. září řekl, že celá Evropa čeká na odpověď z Bruselu, jak dlouho sankce potrvají a vyzval k projednání této záležitosti se Spojenými státy. Naznačil, že nadešel čas prodiskutovat toto téma s Washingtonem, „než bude příliš pozdě“.

O den dříve Orbán oznámil svůj záměr uspořádat „národní konzultace“, aby zjistil názor maďarských občanů na protiruské sankce. Předseda vlády opakovaně upozorňoval na poškozování EU sankcemi, které jsou namířené proti Rusku.

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto 26. září řekl, že protiruské sankce způsobily evropské ekonomice mnohem větší škody a přivedly ekonomický stav kontinentu k recesi. Evropská inflace, účty za energie, ceny zemního plynu a ceny potravin podle jeho slov raketově vzrostly.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3rhCNMR

sdíletj na

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
29. 9. 2022 20:04
Ohodnotit příspěvek :
     

A jéje! Madarsko bude od vono lejno asi bacaný.

Nám něco takového naštěstí nehrozí. “S Eurosajuzem na věčné… čo to tárám.. do věčných časů a nikdy jinak!”

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel
29. 9. 2022 20:30

Tak sankce za referenda od “von der lejno” to jo a co tak sankce na USA a VB za terorismus a diverzi na Nord stream 1 a 2? Kuva kam nás to zatáhly,do jaké zadele! Amík nás žene na jatka a my trestáme a válčíme s Rusem! Zlatý socík s WS a RVHP, ti nás alespoň neměli za debily a nekrmily nás takovými dementními výmysly typu Vrbětice,Skrypal,MH 17, Zaporoží a teď Nord stream.To se dá strávit jen v deliriu tremens!!!

29. 9. 2022 22:28
Odpovědět  Pavel

No, a tady právě je vidět pokrok ve finanční gramotnosti mladasů. Víš co prachů to stojí, než si pořídíš kvalitní delirium? A tyhle prachy ušetřej prostou vírou.

jiří
29. 9. 2022 20:53
Ohodnotit příspěvek :
     

comment image

Aleš
29. 9. 2022 21:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Dobrá zpráva.

zdena
29. 9. 2022 21:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Bože, to je zase ukázka inteligence…..

Administrátor
P.A.Semi
29. 9. 2022 22:58
Ohodnotit příspěvek :
     

A ovšem jak v EU vládne Lejnová a v Británii Trusová – to aby nám soudruzi naznačili, do jakých sra-ček to tu půjde, a protože kvůli energiím němci přestávají vyrábět toaletní papír, tak soudruzi z Euro-Sojuzu pro jistotu vydají sankce na import ruského toaletního papíru, aby jim tu Brusel někdo tady nevytřel…

comment image

πα½

Helena
30. 9. 2022 15:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Super, pane Orbáne. Sankce k ničemu nevedou, jen ke kolapsu ekonomik.