Maďarsko dostane ruský plyn, který obejde Ukrajinu za výhodnější cenu

Moskva a Budapešť se dohodly na dodávce ruského plynu do Maďarska v příštích 15 letech. Objem dodávek bude činit 4,5 miliardy metrů krychlových. Z toho 3,5 miliardy projde Srbskem a 1 miliarda přes Rakousko. Dohoda vstoupí v platnost 1. října letošního roku.

Vedoucí ukrajinské přepravní společnosti plynu Sergej Makogon označil rusko-maďarské dohody namířené proti Ukrajině. 

“Místo přímé trasy Ruská federace – Ukrajina – Maďarsko, která po celá desetiletí nepřetržitě dodává plyn do Maďarska, nyní bude plyn proudit z Ruské federace – Turecko – Bulharsko – Srbsko – Maďarsko mnohem déle”, –  řekl.

Jedná se však o levnou rétoriku. Balkánský proud je odnož tureckého proudu. Tato trasa slouží k dodávce ruského plynu přes Černé moře do Turecka a dále na Balkán. Balkánský proud se v budoucnu může stát trasou pro dodávky modrého paliva do Itálie a dalších zemí západní Evropy. Průchozí kapacita plynovodu je 15,8 miliardy metrů krychlových za rok.

Ukrajinská přepravní soustava plynu je ve srovnání s modernějším Tureckým proudem, Balkánským proudem a Severním proudem v žalostném technickém stavu. Kyjev se snaží tuto záležitost vykreslit, jako by dodávky plynu z Ruska do Maďarska obcházející Ukrajinu byly ekonomicky nerentabilní. 

Podepsali by však Maďaři smlouvu, která by jim zaručovala ztráty?

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó zdůraznil, že cena plynu pro maďarské spotřebitele podle nové dohody bude lepší než ta předchozí, stanovená v dohodě z roku 1995, která je stále v platnosti. 
Turecko a Bulharsko obdrží svůj podíl na tranzitu plynu do Maďarska, zatímco Ukrajina nedostane nic.

Všichni účastníci projektů Turecký proud a Balkánský proud (Rusko, Turecko, Bulharsko, Maďarsko, Slovensko, Rakousko) nepovažují Kyjev za spolehlivého partnera v oblasti plynu, dávají přednost získávání energetických zdrojů bez účasti Ukrajiny.

https://bit.ly/3zMuIT6

sdíletj na

3 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Tartus
6. 9. 2021 17:37

zaujímavé, náhodou som zo slovenska a neviem o žiadnom politikovi, dokonca ani opozičnom, (ten nácek Kotleba sa k tomu nevyjadruje), ktorý by považoval kyjev za riziko a dával prednosť inému tranzitu plynu.
Je pravda, že u nás sa rieši len NS2, ale je to pochopiteľné, keďže ten vezme našej vláde miliony, ktoré by inak mohla rozkradnúť.

Tartus
6. 9. 2021 20:42
Odpovědět  Tartus

Vidím zatiaľ štyroch čo majú iný názor. Dnes máme digitálnu dobu, všetko je archivované. čo tak podať nejaký video záznam, ktorý bude odporovať môjmu tvrdeniu?
Alebo veriaci v svätého Stalina nevedia používať argumenty?

Editor
6. 9. 2021 21:45
Odpovědět  Tartus

Jakou souvislost má Stalin s tím, že přepravu plynu z Ruska přes Ukrajinu zastavila ukrajinská strana a nikoliv Rusko. Nehledě na to, že si Ukrajina celá léta část přepravovaného plynu odebírala nelegálně a rozdíl svalovala na stárnoucí technologii z dob SSSR, kterou sice převzala do vlastnictví ale údržbu “zapomínala” financovat z poplatků za transport a opakovaně požadovala financování údržby z Ruska. Naštvali tím i Němce, kteří právě proto iniciovali NS a finančně se na něm podílejí valnou měrou. A pokud se zdejším přispěvatelům většinově nelíbíš, zkus se zamyslet, jestli je chyba opravdu jenom v těch druhých!

Tartus
7. 9. 2021 08:24
Odpovědět  scipio

Absolútne žiadnu, preto nechápem prečo to sem ťaháš. Zrejme si
A) nepochopil čítaný text, a reaguješ inpulzivne na slovo tvojho boha.
B) síce si pochopil aké klamstvo som v článku objavil, ale nemáš argument na obhajobu svojej kominity náboženských fanatikov a tak rýchlo meníš tému.

A to isté platí pre smrťaka. Za tie týždne čo som tu, žiaden argument. Jeden to tu skúšal a pohorel. Presne ako Vŕba v 85′.

Editor
6. 9. 2021 22:57
Odpovědět  Tartus

Těbuch dědku, kde se furt couráš?

Editor
7. 9. 2021 00:46
Odpovědět  scipio

Setrvalý stav, přes léto venku, semtam něco udělám, ale pomalu. Koronárky zatím průchodné, před rokem je spravili a ještě to drží. Zajeď si do Vrbětic, tam jsou volně originály, co se s tím budeš bastlit 😛

Pavel
7. 9. 2021 23:18
Odpovědět  Tartus

nějak mi uniká vaše hlavní myšlenka nebude to tím že žádnou nemáte že jste pouze obyčejný hlupák

Tartus
8. 9. 2021 12:44
Odpovědět  Pavel

Hlavnou myšlienkou je pochopiteľne OČIVIDNE klamstvo. ale nič si z toho nedelejte, nechápat čítaný text je spoločná vlastnosť väčšiny prítomných čitateľov.