politika

Maďarská vláda bojuje proti LGBT: Zakazuje na školách obsah propagující homosexualitu

BUDAPEŠŤ – Maďarská vládní strana Fidesz představila pozměňovací návrh zákona, který má ve školách zakázat šíření obsahu “propagujícího změnu pohlaví nebo homosexualitu”. 

V pátek o tom informovala agentura Reuters.

Poslanci Fideszu pozměňovací návrh představili maďarskému parlamentu ve čtvrtek jako součást zákona trestajícího pedofilii.

Na základě tohoto návrhu by mladí lidé pod 18 let nemohli být ve školách vystavováni “pornografickému obsahu” nebo jakémukoli obsahu, který podle maďarské vládní strany “podporuje změnu pohlaví a homosexualitu”. Tento zákaz by se vztahoval i na reklamy. 

Zároveň navrhuje vytvoření seznamu organizací, kterým by byla udělena výjimka organizovat na školách hodiny sexuální výchovy, doplňuje Reuters.

Aktivisté tento krok bezprostředně zkritizovali a upozornili na podobnost s ruským zákonem namířeným proti “homosexuální propagandě”, který tamní zákonodárci přijali v roce 2013.

Takové změny by podle několika lidskoprávních organizací omezily svobodu projevu a práva dětí. 
Zároveň by mohly mít negativní vliv na psychické zdraví nezletilých členů komunity LBGT + a zamezily by jejich přístup k informacím, píše Reuters.

Několik těchto organizací proto apeluje na Fidesz, aby návrh zákona z parlamentu stáhl. 

Jak píše Reuters, o návrhu by poslanci mohli hlasovat už příští týden. 

Maďarský premiér Viktor Orbán, který v roce 2022 usiluje o znovuzvolení, podnikl od loňska už několik kroků proti komunitě LGBT + ve své zemi. Jeho vláda pozměnila právní znění manželství v ústavě na svazek muže a ženy, přičemž také výrazně omezila adopce dětí homosexuálními páry, píše Reuters.

Parlament také loni schválil opatření, kterým zakázal úřední registraci změny pohlaví a právní uznání nové identity transgender osob. Ústavní soud tento krok označil za protiústavní.

https://bit.ly/3vduWQ5

sdíletj na