politika

“Macron musí jít” … Lukašenko šokoval Macrona

Emmanuel Macron k situaci v Bělorusku:
„Je zřejmé, že Lukašenko musí odejít“ (Le Journal du Dimanche, Francie).

V předvečer své návštěvy Litvy, kam se uchýlila Juanita Tichanovská, hovořil francouzský vůdce o situaci v Bělorusku. Podle tradiční západní logiky popsal co se děje v Bělorusku – jako krize autoritářské vlády a řekl,
že Lukašenko musí odejít.

“To, co se děje v Bělorusku, je krize moci, autoritářská vláda, která nepřijímá logiku demokracie a má snahu udržovat se na úkor síly,” říká Emmanuel Macron. „Je zřejmé, že Lukašenko musí odejít.“

Lukašenko komentoval návrhy Macrona … „Lukašenko musí odejít,“ a důvodně poukázal na to, že není na Macronovi, aby učil Lukašenka, kdy a kam má odejít.

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko odpověděl prezidentovi Francie Emmanuelovi Macronovi na prohlášení týkající se situace v Bělorusku.
BelTA se dotazovala tiskové tajemnice prezidenta Natálie Eismontové na reakci běloruské hlavy státu na nedávná prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona z rozhovoru pro Le Journal du Dimanche. 
Macron v něm zejména vyjádřil názor, že běloruské orgány nejsou schopny akceptovat „logiku demokracie“, že na něj zapůsobila „odvaha demonstrantů“ a dospěl k závěru, že „Alexandr Lukašenko musí rezignovat“.

Tisková služba prezidenta Lukašenka poskytla komentář:
„Ano, hlava státu se seznámila s prohlášením svého francouzského kolegy a odpověděla doslova toto:

„Za prvé. 

Jako prezident země, vycházejíc z principů samotného pana Macrona (stanovených v jeho prohlášení o výzvě k rezignaci), chci říci, že francouzský prezident měl podle své vlastní logiky rezignovat před dvěma lety – když do ulic Paříže právě začaly vycházet “žluté vesty”. Roky plynou, „vesty“ jsou stále v ulicích, pan Macron je překvapivě stále ve funkci a Francie se stala zemí, kde se masové protesty staly běžnými …

Kromě „žlutých vest“ stojí za zmínku také opakující se problémy Francie s hnutím BLM a muslimskými protesty v Marseille a Lyonu.

Když to shrneme, Minsk je, jako gesto dobré vůle, připraven nabídnout se jako univerzální a osvědčená vyjednávací platforma pro pokojné předání moci kterékoli z výše uvedených skupin.

Za druhé. 
Jako zkušený politik – nezralému – bych rád poradil panu Macronovi, aby se méně koukal stranou a rozhlídl se kolem sebe a začal se konečně zabývat vnitřními záležitostmi Francie. Přinejmenším začít řešit problémy, kterých se v zemi hodně nashromáždilo.

A nakonec jako člověk chci poznamenat, že se nám tady v Bělorusku zdá, že Emmanuel Macron věnuje příliš mnoho pozornosti jednomu z bývalých prezidentských kandidátů Běloruska. A vzhledem k tomu, že tímto bývalým kandidátem je dáma, francouzký vůdce riskuje, že kromě vnitřních problémů Francie bude mít i problémy osobní – u sebe doma.“

Https://www.belta.by/president … 

No, co může Macron dělat – v domácí politice má hodně problémů, nejsou tam žádné vyhlídky na úspěch a ani se neočekávají.  Macron se snaží kompenzovat zahlcenou domácí politiku aktivitou v zahraniční politice – snaží se nastolit pořádek v Libanonu, poté se chce stát prostředníkem mezi Evropou a Putinem, poté učí Lukašenka, že má odejít, poté bojuje za pokračování intervence v Mali a okupaci Iráku. 

Ale obecně, i v zahraniční politice, bez zvláštních vítězství. 

Je tedy zcela přirozené, že se Lukašenko takovému poradci jednoduše vysmál…. A to byl ještě zdvořilý. 

Syrský prezident Asad v reakci na podobné návrhy jednoduše nazval francouzské vedení americkými otroky, poté se Paříž několikrát směšně snažila dementovat, že to tak není.

https://bit.ly/343y6tV

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jarda
28. 9. 2020 23:30

Ano, je to tak. Je to pravy obraz Evropy, ktery se nam v mediich nedostava.