politika

Má srbský „Majdan“ šanci na úspěch?

Bělehrad čelí již třetí noci protestů za sebou. Srbská opozice odmítla uznat výsledky voleb a vítězství proprezidentských sil. Do hry na straně demonstrantů se již zapojila i Evropská unie, která má dlouhodobě zášť vůči srbské vládě kvůli jejímu odmítání rozchodu s Ruskem. Má srbský „Majdan“ šanci na vítězství?

To, co se děje v Bělehradě, má všechny znaky toho, čemu se obvykle říká barevná revoluce nebo „majdan“.

Odmítnutí opozice přijmout výsledky voleb s demonstrativní hladovkou… Neustále obnovované protesty s uzavírkami silnic… Obležení volební komise s obstrukcemi jejích zaměstnanců… Podpora demonstrantů ze strany západních nevládních organizací a povýšenecký postoj západních vlád… Slogany v angličtině pro diváky BBC, CNN, atd… Hlasitá propagandistická kampaň proti „diktatuře“ úřadů, které jsou „řízeny z Ruska“.

To vše jsme viděli více než jednou. Současný srbský příběh je jako podle manuálu. Předsedkyně vlády Anna Brnabicová to říká přímo: „Naplánovali Majdan v Bělehradě, aby se dostali k moci prostřednictvím revoluce”.

A zdůrazňuje: “To se nepodaří.”

To asi fakt nepůjde. Nebo to půjde, ale v malé míře – bez plnohodnotné revoluce. Majdan je Majdan, ale je tu jedna věc. Přesněji dvě: velká a malá.

Začněme malou: podle požadavků opozice jde o opravdu malý, čistě lokální „majdan“, který se snaží zpochybnit výsledky nikoli parlamentních voleb v Srbsku, ale pouze voleb v Bělehradě.

Na celorepublikové úrovni není co a koho zpochybňovat: vládnoucí Srbská pokroková strana překonala pestrou opoziční koalici „Srbsko proti násilí“ o polovinu – 48 % oproti 24 %. 

Vítězství sil prezidenta Alexandra Vučiče se stalo očekávaným: stalo se, co se mělo stát. Odpůrcům srbské vlády nepomohla ani  rozsáhlá propagandistická kampaň, do které se zapojil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij.

Další věcí je Bělehrad, velké město a kdysi výkladní skříň mnohonárodnostní Jugoslávie. V hlavním městě mají voliči liberálnější názory, což platí pro mnoho zemí, a i příjmy jsou vyšší.

V některých oblastech Bělehradu má opozice jasnou většinu. To znamená, že podle opozice má smysl bojovat za hlavní město, aniž by uznala oficiální výsledky voleb v Bělehradu – 37 % oproti 34 % ve prospěch Vučiče. Na Majdanu se snaží napadnout jen je, a ne porážku v zemi jako celku: v Srbsku se zároveň s parlamentními konaly také místní volby. 

Strana u moci je obviněna z toho, že do Bělehradu přivezla lidi ze sousední Republiky srbské, Bosny a Hercegoviny. Autobusy s bosenskými Srby byly skutečně v den voleb spatřeny ve městě, ale jak Brnabićová připomněla, v Bosně žijí desítky tisíc srbských občanů a jejich přání volit by nemělo být zpochybňováno, stejně jako přání těch, kteří přiletěli z Londýna (malý „šťouchanec“ týkající se prozápadní opozice).

Tisíce lidí kvůli tomu nyní demonstrují v sídle volební komise a dokonce zaútočily na 70letého ředitele Republikového statistického institutu Miladina Kovačičeviče, který má nyní kvůli pádu na chodníku problémy s páteří. Pozoruhodný detail vzhledem k názvu opozičního volebního bloku – „Srbsko proti násilí“.

Základní prognóza pro budoucnost Srbska je taková, že se nic nezmění: budou dělat hluk a rozejdou se, jak se již stalo mnohokrát. Loni to samé proběhlo i v Republice srbské, kde prozápadní opozice rovněž neuznala výsledky voleb. Ale bez ohledu na to, jak moc by EU a USA chtěly svrhnout místního vůdce Milorada Dodika, který je dlouhodobě pod sankcemi, všechna ta pára byla vypuštěna a celý „Majdan“ šel do háje.

Za úvahu však stojí, že Bělehrad v prosinci 2023 a Bělehrad v dubnu 2022 jsou města s mírně odlišným etnickým složením. Usadilo se tam mnoho Ukrajinců a Rusů, včetně politických aktivistů rozčarovaných životem a nadále bojujících se svou vlastí z exilu.

Neuvědomují si, jak to v Srbsku obvykle chodí, co je tolerováno a co ne a jaká je přijatelná míra protestu.  Nebudou mít šanci stát se vůdci „Majdanu“ kvůli nedostatečné znalosti srbského jazyka, ale mohou poskytnout jiskru, která povede k řetězu násilí. Úplně tomu samému, ke kterému, jak se zdá, vyzývá srbská opozice „Srbsko proti násilí“.

https://vz.ru/world/2023/12/20/1245328.html

Rybar k srbskému Majdanu uvádí:

Opozice, která ve volbách prohrála, už třetí den po sobě přivedla demonstranty do ulic Bělehradu a požadovala anulování výsledků hlasování.

Navzdory svému názvu je koalice Srbsko proti násilí poměrně agresivní. Včera byli během nepokojů napadeni  zástupci tisku a pracovník Ústřední volební komise.

Opoziční vůdci dnes vydali ultimátum: pokud rozhodnutí nepadne v pondělí do 12:00, zablokují další dvě místa v srbské metropoli.

🔻Balkánská drbna @balkanossiper si je jista, že za opozičními silami v Srbsku stojí řada západních nevládních organizací a nadací a na současné protesty je připravili političtí stratégové na konzultacích na americké ambasádě.

Dochází k pokusu uchvátit moc v zemi způsobem tak vlastní západním hráčům – organizováním masových protestů pod záminkou volebního podvodu.

#Srbsko
@rybar

sdíletj na

29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
lubkral
21. 12. 2023 23:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Asi se bude zase vraždit jako na Majdanu v Kyjevě.. Za dolar z USA či Euro z EU se najdou zase ostřelovači a bude hotovo… V rámci západní demokracie je povoleno beztrestně vraždit…
Stačí když v Maďarsku schválili zákon o zasahování do voleb ze zahraničí.. A hned v USA kvičí…

Helena
22. 12. 2023 09:39
Odpovědět  lubkral

Osa Srbsko-Maďarsko-Slovensko-probouzející se zbytek vyvražděné ukradiny řádně vyděsila Deep st. Ty vraždy tento týden v ČR do toho zapadají. CIA maká přesčasy a serešáci neví kam dřív skočit.

PremekJ
23. 12. 2023 14:43
Odpovědět  Helena

Souhlasím. Jen to dokazuje, s kým se svět musí vypořádat. A propos, CIA není jednotná, působí tam i BK, samozřejmě v utajení. To spíš ti serešáci, kterým teče do bot tak, že již nevědí, co dříve, usilují v posledních křečích zachovat status quo. Jsou ale lovnou zvěří a je otázkou příštího roku, kdy budou do jednoho i s pomocníky posláni tam, kam chtěli poslat většinu lidstva.

21. 12. 2023 23:36
Ohodnotit příspěvek :
     

To samé se chystá na Slovensku…

Helena
22. 12. 2023 09:35
Odpovědět  Veny232

Přesně- už dávno čekám, kdy tam dojde k dalšímu Kuciakovi.

Aragonit
22. 12. 2023 16:07
Odpovědět  Helena

Nezastavia sa pred ničím obetný baránok sa už črtá. Jednému študentovi v opozícii Ficovej vláde sa už anonymne vyhrážajú smrťou. Vraj Ficova mafia.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Slovan
22. 12. 2023 19:30
Odpovědět  Aragonit

Také si myslím že Fica a jeho vládu nerozchodí. Je to vidět u nás v ČR. Natož doma na Slovensku.

PremekJ
23. 12. 2023 14:46
Odpovědět  Slovan

Fico si musí dávat pozor, ale psychopatům dohořívá svíčka a přicházejí o jeden zdroj za druhým. Naštěstí je jaderný arzenál pod dohledem.

krtek
22. 12. 2023 00:03
lubkral
22. 12. 2023 00:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale je už časem ověřené, že vraždit za západní druh demokracie je povoleno… Věřící se prý nemusí za to ani chodit vyzpovídat….

Aragonit
22. 12. 2023 16:08
Odpovědět  lubkral

Áno tak je sväté to vraždenie za “démonkraciu”

Jaris
22. 12. 2023 00:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdyby tam byl Tito, tak by tam zadny majdan nebyl. Ten dokazal udrzet Jugoslavii celistvou. Proto mu zapad rikal krvavy pes Tito. Za nej tam byl poradek az do te doby nez tam vlitli hnUSAci se svym humanitarnim bombardovanim a Jugoslavie se rozpadla.
P.S. Uz dlouho se mi chce humanitarne bombardovat USA. Stalo by to za to, jak rekla zidovice korbelova olbrajtova.

PremekJ
23. 12. 2023 14:49
Odpovědět  Jaris

To dřív bude Zlo v podobě DS kabaly poraženo nejen v USA. A nejde o démonkracii, ale rovnou o satankracii. Ale věřme, vše je na dobré cestě.

ModrýKlokan
22. 12. 2023 01:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Západní liberální vrazi a teroristi opět v akci. Nedivil bych se, kdyby tam prováděla svoje rejdy i Plíseň v tísni, toho kolaboranta a agenta CIA Pánka. Placeného Českým telehnojem.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank
22. 12. 2023 07:41
Ohodnotit příspěvek :
     

EU se chová naprosto stejně jako zmrdi z USA. Přeji Srbům, aby to ustáli.

TTT
22. 12. 2023 09:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Ono to podobně začíná probíhat i v Bratislavě. Opozice, neúspěšná v demokratických volbách, protestuje v ulicích Bratislavy a v parlamentě zatím někteří opozičníci řeční až 7 hodin v nicneříkajících diskusních příspěvcích. Pokud ovšem dostanou do ulic jen nějakých 10.000 lidí, asi nebude slovenský Majdan úspěšný. Slovákům stačily 3 roky na to, aby zjistili, že jim vládnou úplní chaoti, kteří vedli zemi k všeobecnému rozvratu. Je to hodně podobné poměrům u nás, kde krachuje jeden podnik za druhým na pozadí výroků premiéra Fialy o úspěšném vládnutí. Jenže u nás rozvrat pokračuje, takže Majdan není potřeba…

Janaz
22. 12. 2023 12:10
Odpovědět  TTT

O 10 000 môžu len snívať,už viacerí to komentovali, či už priami svedkovia alebo tí, ktorí použili nejaký softvér, ktorý dokáže vyhodnotiť množstvo na základe zrejme záberov z dronov a z máp, nakoniec, v katastri je uvedené všetko, aj akú majú dotyčné námestia plochu, takže ani nemusím mať nejaký softvér, aby som jednoduchou matematikou vedela spočítať, koľko tam mohlo byť reálne ľudí. Okrem toho, čo je prvý krát dráma, je už druhý krát fraška, treba si uvedomiť, že spoločnosť je už niekde úplne inde ako keď páničkovia týchto libretardov dali zavraždiť Kuciaka.

PremekJ
23. 12. 2023 14:54
Odpovědět  Janaz

U nás je protivládních mnohem více než těch 100 tisíc na Václaváku. Doutná to skrytě a agenti moci se marně snaží nás rozeštvat. Láďa Vrabel ví své, držme mu palce, aby ustál útoky nelidského odpadu. Ta energie nás spojuje.

Burák
22. 12. 2023 09:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Vždy protestují jen tzv liberálové. Vše je to řízené a financované ze Západu. Scénář pokaždé identický o zasahování orgánů EU nemluvě. Přitom sami protesty na svém dvorku nekompromisně potlačí i za cenu střílení do lidí. A tací moralizují ostatní i když morální kredit dávno ztratili, pokud kdy jaký měli.

Administrátor
P.A.Semi
22. 12. 2023 11:41
Odpovědět  Burák

Protestují “vždy”, tedy jen kromě případů, kdy liberálové ty volby skutečně ukradnou… To pak protestují proti skutečným protestujícím…

πα½

Putinovec
22. 12. 2023 09:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Stačí si připomenout , jak to probíhalo na Slovensku , při akci Kuciak .
Stejný motiv , stejná banda , stejný záměr .
Když to obyvatelé daného státu nechtějí pochopit , tak jim to zařídíme .
Když v ČR probíhala akce milionu chlívek , který vznikl na zadání Člověka v plísni , kde ne nitky , ale lodní lana směřují za parazitem Sorošem , tak jsem je sledoval . Jejich organizaci a ty , kteří jsou tam přímo zapojeni . Ty takzvané Karkulky , které dav usměrňují a řídí a které de facto někam vedou tupé stádo , které nechápe , tak jako při majdanu v benderstánu , že si tím kopou hrob , pasáky , kteří patří mezi prosazované parazity .
Mnoho z nich má svoje korýtko v TV geblsovce , řada z nich je vydržována tím , že hraje v přiblblých seriálech .
Zde si tu pátou kolonu můžete připomenout . Vyžírky , které si všichni platíme .
https://youtu.be/Gu1VTP5zQNo?t=131

Pavel z Moravy.
22. 12. 2023 09:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Nu mám ten pocit, že západní a amícké pazoury by bylo zapotřebí u nich doma léčit tou samou medicínou jako tady ve střední a východní Evropě. Ale jinak, proboha co my Slované jsme zač, že si necháme těmi grázly takhle ničit vlastní země a životy. Ale kus viny na tom všem v Srbsku nese i Vučič. Ono se nedá dlouhodobě sedět na dvou židlích. To umí pouze Turek, ale to je jiná kategorie.

PremekJ
23. 12. 2023 15:01
Odpovědět  Pavel z Moravy.

Vučič má složitou pozici. Spousta Srbů se zahleděla do západníhoi pozlátka a nemá ráda ostrý protizápadní postoj své vrchnosti. I v Srbsku je spousta koupených dotacemi z EU, aniž tuší, kolik je to ve skutečnosti stojí. U nás je to ještě patrnější. Přitom dotační byzns je pouhé výpalné. Ale mafie tahá za stále kratší provaz a dělá obrovzské chyby, ty využijeme proti ní. Již brzy.

Administrátor
P.A.Semi
22. 12. 2023 11:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to poněkud příznačné – když sorošovské organizace křičí, že byly zmanipulované volby, tak zřejmě byly férové a někomu se to nehodí, ale když naopak v USA ostentativně ukradnou volby velmi masivními podvody, tak to zapírají a zapírají a nadávají těm, kdo si dovolí bojovat za spravedlnost…

Je to pak ale problém, jak se v tom vyznat, které ty volby byly “ukradené” a které ne…

πα½

Gales
22. 12. 2023 12:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Za koho asi kopou Ukrajinci kteří se tam ,,usadili”? Za Srby určitě ne.

Pavel z Moravy.
22. 12. 2023 15:22
Odpovědět  Gales

Člověk to nemůže samozřejmě odhadnout jak to vypadá s těmi Ukrajinci tady. Ale podle mne je většina příznivců banderovců. Řekl bych, že využili pouze příležitosti jak se dostat za lepším. Jinak by již dávno za tu dobu co tady jsou museli demonstrovat proti Zelenáči a za ukončení toho profláklého režimu na Ukrajině. Obávat se restrikcí by přece nemuseli, akorát by KOZE pořádně zavařili. Jestliže jim tedy nevadí, že tam nechali svoje staré rodiče a další příbuzné a oni si tu v pohodě vegetí, tak je to podivné. Je to jako s tou muslimskou migrací, samí mladí kluci, asi jak se zdá výkonní bejci. A co jejich staří rodiče, ti bídou netrpí, ti tam mohou zůstat? Kdo neprohlédnul proboha ani toto, tak už mu fakt není pomoci. Jsou ti evropané fakt trottli jakým není rovno, nechat si vymývat palice takovými dacany co to tady řídí.

Gales
22. 12. 2023 17:27
Odpovědět  Pavel z Moravy.

Ti zfanatizovaní sem teprve přijdou až je Rus začne denacifikovat.Teď je tu jenom jejich předvoj-

Slovan
22. 12. 2023 17:39
Odpovědět  Gales

I ty můžeš mít samozřejmě pravdu, muší tam mít na ty kluky někdo dohled, ale Pavel má v závěru příspěvku pravdu. Je to jako s opičákama, mladí kluci. Mám v telefonu video, kde se nějakej tem Aladin vysmívá západní novinářce, že co jsme si sem natahali za pakáž, kterou oni doma by pozavírali až by s černali. Arab se mohl smíchy podělat a novinářka měla kyselý úsměv. To až dostane zelenou, to bude šou.

Miro 2
22. 12. 2023 17:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Dokud budou mít určitou moc USA a kolektivní západ budou se spolu snažit pomocí CIA rozvrtávat všechny země, které byly v bývalém bloku Varšavské smlouvy s SSSR a země Balkánu středního východu. Budou se snažit uplatňovat svůj vliv i kdyby měli všude tam vyvolat občanskou válku. Protože část obyvatelstva každé takové země založená na západní ideoligii je to kámen úrazu. S tím bohužel rozvratné živly USA počítají, proto se vrtá, intrikuje a kují se pikle. A taky si myslím, že pokud by příští volby u nás vyhrála opozice Anglosaské země je neuznají, vyvolají zde nepokoje a demonstrace. To stejné čeká Slovensko. Tak se pozná, kdo má demokracie jen plná ústa!!!