politika

Má PMC “Wagner” po Bachmutu budoucnost?

Hlavní zprávou těchto dnů je samozřejmě úplné osvobození Artěmovska (Bachmut). “Wagnerovcům” nekonečné DĚKUJI! Jsou to hrdinové!

Dobytí města proběhlo ve složité situaci a mělo své vlastní … rysy. Informační prostor v určité chvíli doslova vřel zprávami, které souvisely s nedostatkem munice pro jednotky PMC. Problém měl takovou odezvu, že nikdo nemohl stát stranou.

Tyranie byrokratů, vyjádřená Prigožinem jako důvod vzniklé situace, pravděpodobně do té či oné míry proběhla. Ale politika je vážná věc a není tak jednoduchá, jak se zdá.

Nyní vyjádřím pouze své závěry, které rozhodně nejsou konečnou pravdou a mohou být mylné.  Některé nepřímé důkazy však podle mého názoru naznačují, že za vzniklým konfliktem se skrývá něco víc než jen tyranie jednotlivých úředníků.

Historická odbočka

Jak nejspíš víte, v roce 2000 se Vladimir Putin stal prezidentem Ruska. Tehdy to byl výsledek mezielitních dohod – všemocní oligarchové prosazovali neutrální postavu, aby mezi nimi rozhodovala. 

To ještě nevěděli, že volbou Putina si vykopali jámu.

Poté, co získal širokou podporu veřejnosti (především díky úspěšnému ukončení konfliktu na Kavkaze), Vladimir Putin upevnil svůj vliv a postupně začal obnovovat pořádek v zemi. Navrhl oligarchům, řekněme to tak – nemyslete jen na své zájmy, ale i na zájmy státu. Někteří souhlasili, někteří ne. Úděl těch druhých byl nezáviděníhodný, jejich jména a další osud jsou všem dobře známy (BAB – Boris Abramovič Berezovskij, Chodorkovskij, atd.). Pro mě osobně se od té chvíle Vladimir Putin proměnil z prezidenta Ruské federace na Prezidenta Ruska.

Současnost

Ale nikam nezmizely mocné elitní skupiny, které nepochybně stále mají značné zdroje a schopnosti.  Zájmy těchto skupin se často neshodují se zájmy státu a ruského lidu. A zájmy liberální mocenské skupiny jsou obecně přímo proti zájmům Ruska.

Aby s nimi mohl úspěšně bojovat, potřeboval Vladimir Putin získat velmi speciální zdroj síly, který:

  1. Má sílu a schopnost vyřešit problém jakékoli složitosti (efektivita);

  2. Má podporu veřejnosti (legitimita);

  3. Není spojen s jinými elitními a politickými skupinami, které vyrostly z 90. let (reputace).

Vše podle odkazu Dzeržinského – chladná hlava, vášnivé srdce a čisté ruce.

S takovou sadou vlastností silového zdroje, má Vladimir Putin k dispozici mocnou páku tlaku na jakoukoli mocenskou skupinu uvnitř Ruska.

A nyní se podívejme blíže na PMC “Wagner”:

  1. Efektivita? Bezmezná – úspěšně vedou vojenské operace s armádou podporovanou kolektivním Západem a NATO. Vlastně se samotnou Severoatlantickou aliancí. A to nepočítám předchozí zásluhy v jejich zahraničním „turné“.

  2. Legitimita? Národní podpora “hudebníků” a Jevgenije Prigožina je zřejmá!


  3. Reputace? Z hlediska příslušnosti je šéf PMC “Wagner” Jevgenij Prigožin spojen pouze s prezidentem a apolitickou FSO (Federální bezpečnostní služba Ruské federace). Nikdo jiný a nic jiného.

A co konflikt?

Nyní o konfliktu mezi PMC “Wagner” a byrokracií. Pokud by tento konflikt neexistoval, stálo by za to ho vymyslet. Minimálně za účelem naplnění třetího bodu a „odpoutat“ PMC „Wagner“ od jakýchkoliv mocenských struktur kromě osobnosti samotného prezidenta. A také pro odkrytí spleti vnitřních problémů a spuštění jejich řešení.

Všimněte si, že navzdory širokému ohlasu a zjevné důležitosti problému v současných podmínkách, Vladimir Putin nikdy veřejně nezasáhl do průběhu konfliktu. Ale podle Prigožina víme, že Putin osobně nařídil poskytnout PMC “Wagner” vše potřebné. Navzdory expresivnosti, s jakou Prigožin vyjadřoval svou kritiku, ho nikdo z Kremlu nepokáral, ačkoli se něco takového očekávalo. Někteří dokonce vyhrožovali, že Prigožina odsoudí za diskreditaci ozbrojených sil, ale tyto hrozby vyšly do prázdna. 

Znamená to, že prezident Putin stojí za Prigožinem a PMC “Wagner”? Myslím, že odpověď je zřejmá.  Žádná jiná síla v tomto případě by nemohla zajistit jeho nedotknutelnost.

V prohlášení o dobytí Artěmovska Jevgenij Prigožin znovu zmínil „ruskou byrokracii“ jako našeho nepřítele a řekl pozoruhodná slova:

“Máme připraveny seznam těch, kteří nám pomáhali, a těch, kteří nám aktivně oponovali, ve skutečnosti podporovali nepřítele.”

Ve výše popsaném kontextu mohli „aktivně oponovat“ pouze ti, kteří nechtěli, aby měl Putin vlastní mocný silový zdroj s národní podporou. Ti, kteří si přáli selhání operace “Bachmutský mlýnek na maso”, a to znamená i neúspěch PMC “Wagner”. Základními příčinami jednání a motivy konkrétních postav ať se zabývají příslušné orgány.

Následuje oficiální prohlášení tiskové služby Kremlu:

“Vladimir Putin blahopřeje útočným oddílům “Wagner, stejně jako všem vojákům jednotek ruských ozbrojených sil, kteří jim poskytli nezbytnou podporu a krytí boků, k dokončení operace na osvobození Artěmovska.”

Vyložil bych tato slova Prezidenta takto:

“S prací PMC “Wagnerjsem spokojen.”

Závěry

V ohni SVO se objevila nová síla, která navzdory všem překážkám prokázala svou efektivitu, získala si podporu veřejnosti a distancovala se od ostatních mocenských skupin (kromě prezidenta osobně) .

A to je špatná zpráva pro ty, jejichž zájmy u moci se neshodují se zájmy státu (národa). Možná věci urychluji, ale mám podezření, že od nynějška se PMC “Wagner” začne přetvářet v něco víc než jen PMC – ve společensko-politický fenomén nejnovějších dějin Ruska.

Již jsem ve svých článcích „Fenomén Prigožin (PMC „Wagner“) a „Opričniki se vracejí“ napsal , že jednotky „hudebníků“ se mohou stát Opričniki* 21. století. Dovolte mi zdůraznit, že na rozdíl od liberálů pro mě slovo „Opričnik“ nenese negativní konotaci. Byli to účinné nástroje pro posílení státnosti starověké Rusi za dob Ivana IV. Bajky o jejich zvěrstvech vůči obyčejným občanům jsou bajkami. Byli zlem pouze pro ty, kteří sedí ve vládních funkcích nebo mají na starosti jiné místní orgány a staví osobní zájmy nad zájmy státu, a tedy i národní. Nenašli jste nějaké analogie s výroky Prigožina?

Vítězství “hudebníků” – dobytí Artěmovska a nedávné události kolem PMC “Wagner” nám umožňují opatrně doufat, že proces transformace naší země jde správným směrem. V Rusku se formuje nová síla, na kterou se prezident i lid mohou spolehnout v boji proti vnitřním nepřátelům (produkt 90. let), kteří věří ve svou beztrestnost. 

Jsem si jist, že PMC „Wagner“ má skvělou budoucnost plnou událostí a jeho činnost se neomezí pouze na vojenskou živnost.

Ještě jednou – díky za Artěmovsk!

Pro Pokec24 přeložila Janinna

* Opričnik (množné číslo Opričniki) je označení příslušníka Opričniny – sboru osobní stráže, který vytvořil car Ivan Hrozný, aby řídil rozdělené Rusko v letech 1565 по 1572. Opričnina byla vládní politika prosazovaná carem Ivanem Hrozným.

https://dzen.ru/a/ZGnp7RGbTjaBk2nf

sdíletj na

22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jiří
23. 5. 2023 07:46
Ohodnotit příspěvek :
     

V Rusku se pokračuje v oživení minulosti v naší zemi naopak umrtvení a tím se ukazuje ,že se stále propadáme ke dnu.

Frank
23. 5. 2023 08:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Otázkou ale je, jestli se ruinám dá říkat město?

zuza
23. 5. 2023 10:36
Odpovědět  Frank

pozerala som video, fakt je to jedna veľká ruina….. Je to v podstate bezvýznamné mesto, ani historicky nebolo významné. Zrekonštruovať ho bude oveľa náročnejšie, ako postaviť nové niekde na zelenej lúke. A aj bez Arťomovska bude dosť toho, čo bude treba zrekonštruovať. Mali by to zrovnať so zemou a urobiť na tej ploche nejaké pamätné miesto, niečo ako je Mamajev kurgan pri Stalingrade.

Oy Vey
23. 5. 2023 17:47
Odpovědět  zuza

tým by dali rohatej chazarskej svini dôvod na radosť. Naopak, treba mesto obnoviť a ukázať diablovým koprolitom, že všetko ich satanistické úsilie je márne!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
23. 5. 2023 23:19
Odpovědět  zuza

Pokud si vzpomínám, tak to bylo cosi jako centrum, než vznikla v okolí větší města. Takže historicky každopádně něco znamená. No především pro většinu to bude znamenat místo, kde přes obrovskou snahu Ukrajina utrpěla debakl a od zarputilého hájení přešla k zarputilému bagatelizování tohoto města.

Frank1
23. 5. 2023 09:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Thema pro nas dulezitejsi je toto:
Redukce populace v dusledku ockovani proti COVIDu.
Institut Deagle uverejnil vyhodnoceni skod ockovanim a prognozy redukce obyvatelstva v ruznych zemich. Nejvetsi ubytek obyvatelstva bude mit UK, USA a Nemecko.
Davam sem dva dokumenty ze zpravy, ktere jsou sokujici:
comment image?ssl=1
comment image?ssl=1
Zdroj:
https://www.pravda-tv.com/2023/05/deagels-entvoelkerungsprognose-2025-ein-apokalyptische-katastrophe-wird-durch-offizielle-uebersterblichkeitszahlen-in-millionenhoehe-und-vertrauliche-pfizer-dokumente-gestuetzt/

Autor
23. 5. 2023 23:21
Odpovědět  Frank1

To je špatné hodnocení a to totálně. Největší škodu utrpí ti zákonoposlušní po celém světě! Tj. obhájci těch, kteří to vyprodukovali. A posílí se poměr těch neposlušných …

Gales
23. 5. 2023 10:14
Ohodnotit příspěvek :
     

V Rusku mají velké sáně,u nás zase velké daně. Jsme na tom hůř než Rusové,protože máme ve vládě blbce a Jidáše.Kde by jsme bez nich už mohli být.Chytří ve ,,válce” bohatnou a blbečci chudnou.

František
23. 5. 2023 12:54
Odpovědět  Gales

Putin má také hodně jidášů ve vládě. Ale nemá je zatím kým nahradit. Likviduje ale ty, kteří se prozradí. Prigožin udělal vynikající věc. Pomohl Putinovi odhalit další zrádce, Putin o situaci se zbraněmi jistě nevěděl. Dostal vše co potřeboval a veřejným prohlášením o odchodu Wagnerovců vylákal Ukáčka k útoku. A pak je, s pomocí Rusů na bocích, zničil.

23. 5. 2023 17:34
Odpovědět  František

Já původně myslel, že s tím čenčem s čečenci je to trik, který vykoumal Kuchtík z Ramzanem, aby tak v době “střídání” bylo na území Bachmutu jednou tolik sil – jako odstupující, plus nastupující – a pak že ten zbytek banderů společnými silami vymáznou. A on to byl zatím jinej trik.
Co se týká Kuchtíka – podepisuji. Konečně tu se stejným názorem nejsem jak ta hruška v širém poli.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Boomer
24. 5. 2023 09:15

.. i Řím měl svoji pretoriánskou gardu.

aamater
23. 5. 2023 11:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Presne tak ako som to napísal o Mariupole tak i tu v mesta Artemivsk by mali postaviť samostatne pomník padlým hrdinom z oddielu Wagner!!! Aby bojovníci a pamätníci týchto krutých bitiek mali kam chodiť zložiť poklonu a hold svojim spolubojovníkom!!!

Pozor
23. 5. 2023 14:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Wagnerovci existujú len a len na základe povolenia (licencie) Ruska a požehnaním Kremľa. Takže ak sa bude Prigožin príliš miešať do politiky proti Putinovi, tak rýchlo skončí a aj jeho bojová jednotka, ktorá ako som povedal existuje len vďaka Putinovi, takže by som odporučil Prigožnému príliš sa do politiky nemiešať ak nechce skončiť nakoniec ako vlastizradca.

23. 5. 2023 17:36
Odpovědět  Pozor

Pohov.

zuzana
23. 5. 2023 15:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Steve Bannon varuje, že Elon Musk je „koupený a placený“ komunistickou Čínou

https://aktax.cz/steve-bannon-varuje-ze-elon-musk-je-koupeny-a-placeny-komunistickou-cinou/

23. 5. 2023 18:21
Odpovědět  zuzana

Zkráceno:Neuralink Elona Muska: Miliardáři závodí o odemknutí vašeho mozkuCaleb Naysmith
27. března 2023
Lidský mozek, často označovaný jako nejpokročilejší existující počítač, je… … Poškození mozku jako takové zásadní součásti naší existence může vést k následkům, které změní život.
Ve snaze porozumět složitosti mozku a replikovat jeho schopnosti investují někteří z nejbohatších jedinců miliardy do rozvoje moderních technologií. Jedním z takových je generální ředitel Tesly, Elon Musk , který spustil Neuralink v roce 2016 s investicí 100 milionů dolarů. Neuralink se zaměřuje na vývoj rozhraní mozek-počítač a v roce 2021 společnost předvedla opici hrající pong, která k ovládání hry používá pouze mozek. Navzdory četným kontroverzním tvrzením o potenciálních aplikacích Neuralink čelila společnost zkoumání a vyšetřování kvůli obviněním od zacházení s nebezpečnými patogeny až po úmrtí zvířat.
Společnost Neuralink nedávno zajistila 205 milionů dolarů ve finančním kole série C za účasti Google Ventures společnosti Alphabet Inc , zakladatele ARCH Venture Partners Roberta Belsona, generálního ředitele OpenAI Sama Altmana a dalších vlivných investorů.

23. 5. 2023 18:32

A ještě toto. Jen pro představu, nakolik je Musk empatický k utrpení živých bytostí. Zatím zvířat. Zatím…
Pravda, zatím jich zařvalo “jen” 1500. Zatím…

https://forbes.cz/vlada-usa-vysetruje-muskuv-neuralink-jeho-testy-uz-pripravily-o-zivot-1-500-zvirat/

Boomer
24. 5. 2023 09:28

.. čuchám čuchám přímé propojení člověka s AI, o kterém bylo pěkné povídání v březnu 2019, Fokus Václava Moravce. Jak vidno, komu se nelení tomu se zelení..

Králík
24. 5. 2023 02:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Co se týče Wágnerovců, můj názor je takový “problematicko-vyvážený”. Jednotliví členové, jako bojovníci za Matičku Vlast, jsou pravděbodobně nejmotivovanější, nejzkušenější a nejefektivnější, co v současné době Rusko má. Pokud existuje problém a Wágnerovci dostanou za úkol jej vyřešit, tak jej s největší pravděpodobností vyřeší.

Na druhou stranu se mi moc nezdá ta aura, co se kolem nich vytvořila. Mám trochu pocit, že různé osoby (mj. Přigozin) příliš Wágnera protežují a lížou všechnu smetanu sami bez toho, aby uznali týmovou snahu a souhru. Ruské ministerstvo obrany má obrovské problémy se zkorumpovaným vedením (myslím si, že Šojgu a Gerasimov by měli skončit) a potřebuje hlubokou modernizaci a ideologickou práci (není možné, aby generálové měli majetky a rodiny v nepřátelských zemích, aby brali takové úplatky a nic nedělali). Ale vojska a Ruská armáda pořád funguje a ničí velké množství Nácků a jejich techniky, bez čeho by Wágnerovci dávno nebyli.

Tak trochu pokory. A vemte si to nejlepší z obou světů tam, kde to má smysl. SVS Wagner lze považovat za elitní, předsunutou jednotku.

katango
24. 5. 2023 13:30
Odpovědět  Králík

Proč pokora? Ideální je, pokud se nepřítel bojí už jen jmen těch, kteří s ním budou bojovat. Tady podle mne pokora místo nemá.