Lukašenko: ukrajinská armáda v roce 2014 sama požádala Putina, aby zachránil Krym před NATO

Krym přešel do Ruska v roce 2014 bez jediného výstřelu, protože ukrajinská armáda sloužící na poloostrově sama nabídla svým ruským kolegům, aby převzali kontrolu nad regionem, řekl  běloruský prezident Alexandr Lukašenko v rozhovoru pro RIA Novosti.

Podle prezidenta Lukašenka Ukrajinci, kteří sloužili na Krymu, v obavě z rozmístění jednotek NATO na poloostrově sami nabídli svým ruským kolegům, aby území převzali, o čemž informovali ruského prezidenta Vladimira Putina. 

“Oni (ukrajinští vojáci. – pozn.) přišli k Rusům, nebylo to na nejvyšší úrovni… Vojáci. Proběhl rozhovor (jako obvykle… a rozhovor následoval, molodci, samozřejmě, Ukrajinci), varovali Rusy, že Krym nebude ruský, když neuděláme určité akce. Nebude ani ukrajinský. A čí? NATOvský. Tehdy NATO mělo zaostřeno na Krym. A po dalším setkání s Rusy… Navrhli, .. řekněte svému prezidentovi, že otázka Krymu se musí řešit. Podle mých informací byl prezident Ruska informován,” řekl Lukašenko.

Podle jeho slov Američané už projektovali kasárna v Sevastopolu.

“Proto ti, kteří tam sloužili na Krymu, oni to viděli, Ukrajinci, bývalí sovětští generálové a důstojníci. A nabídli to Rusům,” vysvětlil Lukašenko.

Poznamenal, že podle jeho informací Vladimir Putin „trval na právním řešení problému“.

“Byl absolutně “pro”. Znám postoj Putina – v žádném případě by na Krymu neměly být jednotky NATO,” dodal prezident.

Prezident Běloruska zdůraznil, že „to bylo dohodnuto“: Krym je třeba zachránit. A Putin trval na referendu. Proto se poloostrov stal součástí Ruska, aniž by padl jediný výstřel, řekl. 

Celostátní hlasování legálně znovu sjednotilo Krym s Ruskem, shrnul Lukašenko.

Region se stal ruským po referendu v březnu 2014, ve kterém se pro připojení ke státu vyslovilo 96,77 % krymských voličů a 95,6 % obyvatel Sevastopolu. Ruské vedení opakovaně prohlásilo, že Krymčané demokratickou cestou, plně v souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN, hlasovali pro znovusjednocení s Ruskem. 

Podle ruského prezidenta je tato otázka „s konečnou platností uzavřena“.

https://bit.ly/31dVcAW

sdíletj na

3 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
2. 12. 2021 09:58

Jak se říká, hlas lidu, hlas boží, jen u nás to ta bruselsko globalizační partaj odmítá. Tady vládnou dědové vševědové a lid je pro ně pouhý nástroj k ovládání a zotročení. Brzy mnoho z nás bude muset poprosit Lukašenka, aby nás přijal do své vlasti, protože zde bude již zavedena plná totalita.