politika

Lukašenko: S Merkelovou jsme se dohodli. Požádala o čas

Lukašenko dal Merkelové návrh na řešení migrační krize

Bělorusko má plán jak čelit 20 000 polským vojákům, kteří se soustředili na hranici, aby zabránili migrantům z Blízkého východu vstoupit na území Polska.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko to řekl na dnešní schůzce po rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, informuje zpravodaj PolitNavigator.

„Dospěli jsme ke společnému názoru, že nikdo nepotřebuje eskalaci– ani Evropská unie, ani Bělorusko.  A nemůžeme dovolit eskalaci až do horkého střetu bez ohledu na to, jak moc si to někdo přeje.

Ano, nikdy jsme do této eskalace nešli. Řekl jsem, že na druhé straně hranice je asi 20 000 ozbrojených lidí. Nenasadili jsme tam ani jednu četu, ani jednu rotu – vojenskou – tam, na hranici. Vrchní velitel ozbrojených sil armády takový rozkaz nevydal. Ale máme plány jak čelit jakékoli agresi z jejich strany.  Dal jsem takový příkaz ministru obrany, dalším generálům a mocenským strukturám,“ řekl Lukašenko.

Zároveň kancléřku informoval, že z území Běloruska bylo vyhnáno 4681 migrantů. 

Mezi nimi – 3 042 Iráčanů, 696 Íránců, 487 Syřanů, 19 Afghánců, 215 Egypťanů, 242 Libyjců.

„Ty, kteří přijdou do Běloruska legálně, ty zde přijímáme. Stejně jako v jakékoli jiné zemi. U koho je zjištěno byť jen sebemenší porušení zákona – do letadla a zpět. Takových je k dnešnímu dni asi 5 tisíc.  Informoval jsem o této záležitosti německou kancléřku,“ řekl Lukašenko.

Lukašenko upřesnil, že dal Merkelové návrh na vyřešení situace.

„Nebudu to nyní rozvádět. S Merkelovou jsme se dohodli, že o tom zatím konkrétně mluvit nebudeme. Požádala o čas, pauzu, aby tento návrh projednala se členy EU. O tomto problému budeme znovu mluvit v blízké budoucnosti. A už jsem řekl, že bych rád slyšel odpověď na svůj návrh Merkelové na vyřešení tohoto konfliktu,“ řekl Lukašenko.

https://bit.ly/3ciYTXP

sdílet na