Lukašenko: Pokud EU chce problémy kvůli sankcím proti Bělorusku, dostane je

MINSK 4. května – RIA Novosti.

Běloruský vůdce nařídil kabinetu ministrů a ministerstvu zahraničí, aby přezkoumali aktivity západních nevládních organizací a médií v republice. Hlava státu navíc požádala vládu o informace o největších evropských projektech a podnicích v zemi a zprávy o jejich práci. 

Stalo se tak v rámci přípravy reakce na západní sankce. Alexandr Lukašenko zdůraznil, že zahraniční omezení by neměla zůstat bez odpovědi. Dříve EU a USA uvalily na Bělorusko sankce, a to i proti velkým společnostem a vedení země. Podle odborníků jsou západní sankce z hlediska mezinárodního práva nezákonné. Analytici se zároveň domnívají, že v této fázi nemohou mít omezení na Minsk zvláštní dopad.

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko řekl, že pokud si Evropská unie přeje problémy kvůli sankcím proti Minsku, dostanou je. Zároveň Lukašenko instruoval předsedu vlády Romana Golovčenka, aby pro něj připravil informace o velkých projektech a podnicích Evropské unie v republice.

V úterý Lukašenko přijal Golovčenka s příslušnými doklady.

„Toto je pokus nás zastrašit sankcemi. Evropané jsou v tomto obzvláště horliví …Řeknu vám to jednoduše, abyste pochopili: pokud Evropané chtějí doma problémy v souvislosti s těmito sankcemi (proti Bělorusku – pozn. red.), dostanou je. Nebudu říkat nic jiného, ​​čas ukáže. Ale vás žádám: podejte mi informace o největších evropských projektech v naší zemi a podnicích, které byly založeny na území Běloruska. Podívejme se na jejich práci. Hlavní však je, že nic by nemělo zůstat bez odpovědi,“ řekl Lukašenko.

Jak poznamenala hlava státu, vždy si klade otázku, kdo tyto sankce potřebuje a proč.

„Poslouchejte, bráníme naši zemi a jsme s vámi, se všemi lidmi, chceme žít ve své zemi, budeme ji bránit .. tady je třeba odpovědět“, řekl Lukašenko.

A první odpověď už přišla.

MINSK 4. května – RIA Novosti.

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko nařídil vládě a ministerstvu zahraničních věcí, aby přezkoumaly aktivity v rámci humanitárních programů Západu, uvedla v úterý státní agentura Belta.

Hlava státu zároveň podotkla, že se jedná o „neziskové organizace, zahraniční agenty, nejrůznější bandity“. Podle Lukašenka již byl vydán odpovídající příkaz vedoucímu prezidentské správy Igorovi Sergejekovi.

„Dohodli jsme se na opětovné registraci těchto organizací a také médií. To oni nás drží na krátkém vodítku a začnou tahat jak se jim zachce. Výhodné, nevýhodné – jak vidím, už o tom nepřemýšlí.“ varoval Lukašenko.

V souvislosti s nepřátelskými akcemi EU a USA by běloruské orgány měly přehodnotit aktivity západních nevládních organizací v zemi, tvrdí analytici.

„Západní nevládní organizace, včetně litevských, polských a ukrajinských, pracují pro jiné země a získávají odtud prostředky, což je pro Bělorusko nepochybně nebezpečné.“

„Většina nevládních organizací je smíšené povahy, většina z nich má sídlo v Litvě, Polsku a částečně na Ukrajině. Funkcionáři těchto organizací zpravidla přicházejí a jednají na území Běloruska. V tomto ohledu nevylučuji, že Lukašenko zavede vízová omezení nebo opatření související s využíváním finančních zdrojů.“

Předseda vlády Roman Golovčenko zase řekl, že Minsk na základě situace rozhodne o protisankcích proti Západu. Rovněž uvedl, že uvalení sankcí na Bělorusko je v rozporu s normami mezinárodního práva.

„Obecná devalvace mezinárodního právního systému bohužel vede k tomu, že sankce se zpravidla používají jako nástroj vlivu nebo tlaku na nežádoucí státy, aby se zhoršila ekonomická situace v zemi,“ uvedl.

Podle jeho slov bylo Bělorusko několik let vystaveno té či oné formě sankčního tlaku a již se naučilo v takových podmínkách žít.

https://bit.ly/3vFyKtV
https://bit.ly/3thGctB

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
Souhlas
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře