politika

Lukašenko nevyloučil, že Bělorusko uzná republiky Donbasu jako suverénní státy

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vysvětlil postoj republiky k uznání samozvaných republik Donbasu. Svůj názor vyjádřil během tiskové konference při návštěvě společných rusko-běloruských cvičení. V odpovědi na otázku novinářů o možnosti uznání DLR a LPR Lukašenko řekl, že nevylučuje uznání republik Donbasu jako suverénních a nezávislých států. 

Řešení otázky uznání bude podle jeho slov společné s Ruskem a oboustranně výhodné.

18. února se v Moskvě uskuteční jednání mezi Vladimirem Putinem a Alexandrem Lukašenkem.

Mezitím Kreml ještě nerozhodl o výzvě Státní dumy, aby uznal LPR a DLR. Uvedl to tiskový tajemník prezidenta Dmitrij Peskov. Putin podle jeho slov výzvu obdržel a pečlivě si ji prostudoval, ale zatím definitivně nerozhodl.

Kyjev zároveň připouští, že Moskva samozvané republiky Donbasu uzná. Uvedl to ministr obrany Ukrajiny Alexej Reznikov. Podle jeho názoru je uznání možné, ale nestane se tak nyní, ale po nějaké době, která je nezbytná k tomu, aby Kreml Ukrajinu „vydíral“. 

Ministr je přesvědčen, že Putin si tímto uznáním s Kyjevem „pohraje“ a donutí ho splnit požadavky Putina. Jak zdůraznil Reznikov, uznání republik by bylo porušením minských dohod ze strany Ruska, zatímco Ukrajina je dodržuje a provádí.

https://bit.ly/3oVRBjC

sdíletj na