Libye varuje – EU by měla hledat plyn jinde. Indie také nepomůže USA v plynové válce s Ruskem

Libye nemá schopnost zvýšit produkci zemního plynu pro export v případě energetické krize v Evropské unii, řekl RIA Novosti tamní  ministr ropy a zemního plynu Muhammad Aoun.

Objemy plynu, které se dříve vyvážely plynovodem Green Stream do Itálie a poté do celoevropské sítě, jsou nyní využívány pro potřeby elektráren a dalších zařízení uvnitř Libye.

“Nemyslím si, že v dohledné době budeme mít příležitost navýšit objem plynu na export, i když se zvýší výroba těžebních polí. Nemyslím si, že bude v dostatečných objemech, které by mohly vyřešit krize v Evropské unii,“ řekl ministr.

Indie nepomůže USA v plynové válce s Ruskem

Hledání alternativy k ruskému plynu má omezené vyhlídky, řekl Marcel Salichov, přední výzkumný pracovník na Vysoké škole ekonomické, v rozhovoru pro Economics Today a dodal, že na globálním trhu LNG je vždy omezená nabídka.

Indie nebude posílat LNG do Evropy.

Tisková agentura Reuters informovala o selhání americké plynové politiky v Indii.

USA vedou informační kampaň na „pomoc“ evropskému trhu, ale nevede to k žádnému výsledku. 

Američané byli posláni pryč od bran Kataru a v Japonsku nabízeli tak minimální zásoby, které by se do Evropy dostaly i bez Washingtonu.

A.K. Singh, výkonný ředitel společnosti Petronet LNG (největší dovozce plynu do Indie) uvedl, že Dillí neobdrželo od Washingtonu žádosti o přesměrování dodávek LNG na evropský trh. Poznamenal, že v případě amerického požadavku by firma musela odmítnout: většinu dodávek smluvně zajišťuje domácí indický trh, což zůstává úkolem číslo jedna.

Indové kritizovali informační hysterii kolem Ukrajiny, která by mohla vést k nové vlně zdražování.  Geopolitika zůstává jedním z faktorů pečlivě sledovaným analytiky a odborníky společnosti Petronet LNG.

Spojené státy před pár týdny slíbily Evropanům, že najdou alternativní dodávky plynu místo Gazpromu, ale jejich snahy nevyšly: situaci na trhu utváří poptávka a ceny, na které nemá Bílý dům vliv.

Volného LNG je na světovém trhu málo.

“Americká rétorika nebude fungovat.” 

“Všechny závody na LNG mají obchodní model založený na principu vysokého využití kapacity. Jakákoli taková infrastruktura je projektována s předpokladem stálého zatížení, na což správcovská společnost uzavírá dlouhodobé smlouvy garantující provoz na úrovni 80–85 % maxima.

Pokud má továrna na LNG k dispozici dodatečné zdroje, pak vyrábí LNG nad garantované objemy a prodává jej prostřednictvím spotových transakcí, tyto objemy jsou obchodovány na burzách, jako je nizozemský TTF a tvoří ceny plynu.

5-10 % celkové produkce z LNG-zařízení je dodáváno na spotové místo, tyto objemy lze dodat kamkoli.  Americký, ruský (Jamal LNG a Sachalin-2) a jakékoli další fungují podle tohoto principu, což vede k tomu, že téměř veškerá produkce LNG je nasmlouvaná kupujícím,“ uvádí Salichov.

Američtí představitelé mohou jít s žádostí o dodávky plynu do Evropy kamkoli, ale výsledky to nepřinese.

„I když se obrátí na americké závody, například na Cheniere, odpoví, že mají s čínskou společností dlouhodobou smlouvu na dodávky LNG a závazky ji plnit,“ dodává Salichov.

Porušení smluv bude mít za následek pokuty, penále a další náklady pro výrobce LPG. Z tohoto důvodu nevedly kroky Washingtonu k výsledkům ani ve Spojených státech, ani v Kataru, ani v Austrálii, ani v Indii, dokonce ani v Japonsku.

„Některé objemy LNG lze nalézt na volném trhu, ale budou malé: desítky milionů tun surovin nejsou a nemohou být volně dostupné, přesně v tom spočívá současná situace,“ uzavírá Salikhov.

Evropa nebude schopna nahradit ruský plyn.

V roce 2021 Evropané obvinili Ruskou federaci z podcenění exportu plynu, ale dodávky byly na úrovni roku 2016 a v objemu se dostaly do první pětky. 

Krize ukázala, že Gazprom je jediným zdrojem dodatečných objemů plynu pro EU.

„Úspěch substituční politiky závisí na tom, jaký je cíl a o jaké objemy se jedná. Evropa nebude schopna úplně opustit dovoz ruského plynu, ale je možné omezit nákupy v Rusku.

K tomu budete muset využít vnitřní zdroje, ale produkce v EU nadále klesá: ve třetím čtvrtletí roku 2022 bude oficiálně uzavřeno největší nizozemské naleziště plynu Groningen.

Stále můžete hledat objemy zkapalněného plynu a jednat s novými dodavateli, kteří vstoupí na trh LNG. Z velkých nadějí je to Katar, který se chystá zvýšit produkci.

Katar zavede nové kapacity v letech 2026-2027, takže jde o dlouhodobou perspektivu. Americká produkce LNG se zvýší – Evropa může tento nástroj využít, vzhledem k přítomnosti rozsáhlé infrastruktury LNG v Evropě.

EU může přijímat 230 milionů tun LNG ročně, ale tyto příležitosti nejsou plně využívány. Něco lze přidat z jiných zdrojů, ale ne úplně opustit ruský plyn. Z ekonomického hlediska je to vzhledem k aktuálním problémům Evropy v podstatě nesmyslný úkol,” uzavírá Salichov.

https://ms-news.ru/10022806-in…

Šéf evropské diplomacie Josep Borrell dříve uvedl, že Evropská unie je ohledně rozšíření dodávek LNG v kontaktu se Spojenými státy, Norskem, Katarem, Ázerbájdžánem, Alžírskem a dalšími zeměmi.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová 4. února řekla, že Gazprom, který plní své závazky vyplývající ze smluv s evropskými partnery, „dělá minimum“ a vytkla ruské společnosti, že proaktivně nenavyšuje objem dodávek. Von der Leyenová zároveň uznala, že Evropě nehrozí nedostatek dodávek, pokud bude Gazprom plnit své závazky.

Rusko je jedním z největších dodavatelů zemního plynu do Evropy. “Gazprom” opakovaně zdůraznil, že dodává plyn podle žádostí spotřebitelů v souladu se smluvními závazky. Kreml poukázal na to, že Rusko vždy bezchybně plnilo své smluvní závazky ohledně dodávek plynu do Evropy a nikdy nezavdalo důvod pochybovat o jeho spolehlivosti.

https://bit.ly/3uMg4eZ

sdíletj na

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
11. 2. 2022 10:03

Na celém západě se nyní vyprofilovala zvláštní generace sebestředných lidí, kteří rozhodují ve většině případů proti zájmům svých národů. Již velmi dlouho si myslím, že jednoznačným cílem globalistů č.1 bylo a je zničení a prosperita Evropy. Zelený úděl, migrace, profláklý covid jsou všechno cíle globalistů na likvidaci Evropy. Našli si zde velmi vhodné osoby pro tento cíl. A tito noví sobečtí a profláklí unijní lídři nás opravdu přivedou k likvidaci. Zdá se, že za 20 let bude Evropa absolutně bezvýznamným kontinentem již bez vlastní historie a to vše pouze proto, že národy dovolily, aby jim vládli lidé, kteří o opravdový rozkvět Evropy nemají zájem.