politika

Lehnu si pod deku, přikryju a nikam nepůjdu!

Ústředí Tichanovské se připravovalo na násilné uchopení moci.

Epické video vyšetřovacího výboru Běloruska, které ukazuje záznam ze setkání běloruské opozice za účasti Tichanovské, na kterém 5. srpna 2020 účastníci diskutují o uchopení moci po volbách v Bělorusku.

Volby ještě neproběhly a účastníci se předem dohodli, že budou protesty a obsazení administrativních budov. V současné běloruské realitě je to plný balík obvinění v celé řadě trestních případů. 

Navíc je zcela jasné, že žádný „mírumilovný protest“ v Bělorusku nebyl ani plánován – od začátku šlo o převzetí moci.

Ústředí bývalé běloruské prezidentské kandidátky Svetlany Tichanovské, která uprchla do Litvy, připravovalo v zemi násilné převzetí moci. Vyšetřovací výbor Běloruska zveřejnil na svých sociálních sítích video ze schůzky ústředí Tichanovské, které se uskutečnilo před volbami.

Přítomní diskutují o plánech zmocnit se místních administrativních budov a uvědomují si, že Lukašenko bude prohlášen za vítěze voleb.

“Naším cílem je zmocnit se výkonných orgánů. Volby, víme, jak to skončí. A víme, Svetlano, že v každém případě, a jestli to nebude 9. ani 10. ani 15., už je to bod odkud není návratu, a ty budeš prezidentkou“
říká Maria Kolesnikova, vedoucí ústředí ex-bankéře Viktora Babarika, který byl v té době již ve vězení.

Podporuje ji neznámý muž:

„Plán je následující: odstranit všechny vedoucí administrativy, vzít pod kontrolu zástupce a postavit jednoho z pověřených zástupců do každého okresu, kteří budou sledovat jejich jednání.“

Účastníci diskutují o tom, za co utratit peníze ústředí (platy, vysílačky, kapsle s plynem), a zároveň odhadují počet svých potenciálních podporovatelů, kteří jsou připraveni jít na protesty – na 10 tisíc.

“Potřebujeme silový blok. Aby se zabránilo, že první zásah pořádkové policii protestní akce srazí. 
Každý není připraven na myšlenku prostě vykročit vpřed a trpět,“ říká jeden ze členů ústředí.

Je charakteristické, že samotná Tichanovskaja není potěšena plány svých kumpánů a pochybuje o úspěchu masových akcí.

“Lidi, pokud mě někdo nezná, vůbec nechápu, co se to stane potom. Vůbec tomu nerozumím. A díky bohu, že mám Olega a Mašu (Maria Kolesnikova). Jsem člověk, který neví, jak se bránit. Řekne se mi, já přikývnu, ano, asi je to tak správně. Co děláte?

Řekněme, že Bělorusko 9-tého vyjde, za Tichanovskou přijdou a uvězní. Co bude dál? Na co se to promění. 
Jak dlouho vydrží, ti Bělorusové. Tichanovskou někdo následuje? Nikdo, ani jeden. I když se Tichanovskaja stane prezidentem … z nějakého neznámého důvodu. Chápete, že sama si s ničím nedokážu poradit. 
Lehnu si pod deku, zakryju a nikam nepůjdu!,“ kňučí Tichanovskaja, pak vstane a odejde z jednání.

Po zveřejnění tohoto videa je jasné, proč je Maria Kolesnikova ve vězení. A také to objasňuje chování běloruských úřadů, které se ji původně pokusily jednoduše vytlačit na Ukrajinu. Kolesnikova tuto příležitost nevyužila, ale Tichanovskaja, Pavel Latuško a řada běloruských opozičníků upřednostnili útěk, aby ze zákona nebyli odpovědni za přípravu státního převratu. Úřady jim poskytly takovou příležitost.

Běloruský vyšetřovací výbor dnes zařadil Tichanovskou na seznam hledaných a předal úřadu generálního prokurátora zvazek dokumentů k jejímu vydání.

Obecně platí, že všichni účastníci (z těch, kteří ještě neuprchli do zahraničí nebo nejsou už ve vězení) mohou být bezpečně zadrženi a zavřeni po mnoho let. 

To je on – „boj za demokracii v Bělorusku“, … za který přijde zasloužená odplata.

Pozdrav všem, kdo někdy věřil, nebo dokonce ještě věří na „běloruský pokojný protest“.

PS. Juanita Tichanovskaja velmi potěšila svými komentáři na schůzce. Pro Lukašenka je samozřejmě ideálním protivníkem, aby na pozadí takto zkompromitované postavy vylepšil svůj obraz. 

… Opravdu, ne nadarmo ji vypustil do zahraničí.

https://bit.ly/2OdVDnO
https://bit.ly/2PtJf3N

sdíletj na