politika

Le Point: Západ nemá jinou možnost, než se smířit s novým světem, který nás děsí

Francouzský časopis Le Point publikoval článek, v němž tvrdí, že je načase, aby kolektivní Západ uznal, že svět se stále více „obrací“ k Východu, stává se multipolárním a že „demokratické hodnoty“ ztratily svou přitažlivost.

Jak uvedl Sebastien Busois, autor článku, sílící osa Moskva-Peking vážně konkuruje především hegemonii Spojených států. Ale místo toho, aby přizpůsoboval politiku měnícím se okolnostem, Washington trvá na svém.

„Příliš dlouho jsme přehlíželi to, co je zřejmé: naše ‚demokratické‘ hodnoty, svoboda a veškerá z toho vyplývající kvazináboženská ‚víra v západní civilizaci‘, kterou posledních dvacet let opakujeme a marně se ji snažíme exportovat, už nemá smysl a nikoho nepřitahuje. <…> Svět stále méně věří v naši „demokracii“, zatímco se dívá na Východ,“ je si jistý Busois.

Autor se domnívá, že důvodem tohoto zvratu je především politika samotného Západu, který jednak vnucoval „pravidla hry“, jednak je sám v průběhu mnoha let porušoval. Podle jeho názoru je hegemonie dolaru ve světovém obchodu stále schopna udržet starý světový řád, ale ne na dlouho.

Busois zdůraznil, že jediným způsobem, jak může Západ existovat ve vznikajícím novém multipolárním světě, je pouze diplomacie a vzájemný zájem o jiné civilizace.

„Ve skutečnosti je speciální operace na Ukrajině, kterou Rusko vede sedm měsíců, jakýmsi urychlovačem dějin,  – tvrdí autor publikace – Tím, že se Evropa nepřizpůsobuje této nové realitě, v naději, že vyhraje vše, riskuje ztrátu všeho. Konflikt odhalil novou civilizační zlomovou linii. Kyjevu je poskytována vojenská a finanční pomoc, ale kým? Zakrnělou Evropou, Spojenými státy, které trhají extremisté zprava i zleva a organizací NATO, která je u mnohých v Evropě neoblíbená.“

Je tu také ta skutečnost, poznamenává autor, že Rusko mlčky zbožňují miliony lidí, kteří již nemohou vystát západní paternalismus. 

„Je pravda, že plánem Západu je „rozdělit svět a okrást celé národy“, jak to řekl Putin? My o tom nejsme přesvědčeni, ale miliardy lidí ve svých srdcích si to myslí,“ píše autor.

Miliardy Číňanů a Indů sní o ukončení světové nadvlády USA, píše Busois. 

„Nacházíme se v historickém bodě zlomu, kdy ‚obětní‘ výzva Ruska Západu je mnohými považována za nezbytný prvek pro příchod ‚nového světa‘,“ přiznává.

“Západu a zejména Evropě nezbude pro přežití nic jiného, ​​než se s tímto novým světem, který nás tak děsí, smířit. Pokud ne, pak v nejhorším případě nás uškrtí, utopí a odhodí na kraj silnice! <…> Výměna názorů není ústupkem nepříteli, i když proces takové komunikace není snadný. Je také nutné vynaložit značné úsilí na studium a seznámení se s novými velmocemi, které odmítáme především z neznalosti,“ uzavírá Le Point.

Materiál je uveden v překladu InoSMI.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3TUHskC

sdíletj na

14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
1. 11. 2022 00:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Současné ” demokratické hodnoty ” západu mají v pekle místo vedle Adolfa Hitlera.

Evžen
1. 11. 2022 10:42
Odpovědět  Aleš

Přesně tak o jakých demokratických hodnotách západ hovoří! Napadení Iráku,Avganistanu,Srbska, převraty po celém světě, modelový příklad Ukrajina a jako vzor demokracie je USA kdy od svého vzniku USA vedlo stovky válek a převratu kdy byly zabity milióny lidí kteří s politikou neměly nic společného…!

TTT
1. 11. 2022 00:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Země EU tvoří jen nepatrnou část světa, i když si naši politici v duchu koloniálních dob stále představují, že světu vládnou. Pokud nedostanou včas rozum, staneme se jen malým a zbytečným závažím na vahách. Ostatní nás prostě obejdou. K naší škodě. A na Fialy, Pekarové, Sikely, Černochové a Lipavské se bude v historii hledět jako na škůdce vlastního národa.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sergej
1. 11. 2022 02:10
Odpovědět  TTT

Ženou to do středověku politikou protože energií i materiálů je dost, jen mají ta “rozhodnutí?
Ale v té době bylo běžné označení zemských škůdců i s naložením s nimi bez adorací. Žádný panovník se bez odporu nenechal likvidovat z podstaty a aby se mu smáli že uhuntoval nevolníky a šel na buben jako teď země kalergi eu. Třeba ale se cítí jako velmožové a ošetření zabezpečením výměnou obyvatel kontinentu? Což by ovšem jenom bylo potvrzení že jsou cizí mocnosti a že na vás kácí bobek a k vm se ejen nepřiřazují a ani necítí jako se sebou a samozřejmě s vadou morálky jak říká pan Pjakin – nelidí, bez spektra lidských vlastností zištností či jak.
https://www.youtube.com/watch?v=czPCAx7w69k

.

sergej
1. 11. 2022 02:12
Odpovědět  sergej

“vám nejen

sergej
1. 11. 2022 09:24
Odpovědět  sergej
Autor
1. 11. 2022 22:38
Odpovědět  sergej

Oni si evidentně mysleli, že se Rusko “zase” lekne a ustoupí.Jenže jednak jej dohnali ke zdi a jednak se “ta jakoby naše civilizace” dostala do stádia, kdy se začíná kapitalismus přeměňovat na fašismus v nejhorší možné podobě. Podle mne poslední stádium kapitalismu je prostě fašismus na globální úrovni.

Pavel z Moravy
1. 11. 2022 10:09
Odpovědět  TTT

Tak škůdci zemští existovali vždy a není divu, že teď jich je tolik. Vždyť si je západní kapitál sám vychoval.

milan h
1. 11. 2022 14:38
Odpovědět  Pavel z Moravy

a koupil nektere

Pedro
1. 11. 2022 03:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Ano, miliony lidí ba miliardy to vědí, že západ lže a krade!

Janaz
1. 11. 2022 07:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Mňa a väčšinu ľudí multipolárny svet bez hegemónie takej ríše zla ako USA vôbec nedesí, desí len oligarchov a nadnárodné koncerny, tú najvyššiu špičku finančnej a ekonomickej moci Západu, pretože už nebudú jedinými kohútmi na smetisku, ba dokonca na ňom zrejme ani nebudú.

Markýza
1. 11. 2022 09:18
Odpovědět  Janaz

Právě jsem to chtěla napsat – mě neděsí. A máte pravdu, děsí ty “chytré hochy”, co se vyškrábali a teď jim to ujíždí pod nohama. Bodejť by se neděsili.

https://www.youtube.com/watch?v=5v4dm-MYouc 🙂

Pavel z Moravy
1. 11. 2022 10:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Mne osobně děsí to, co západní globalističtí holomci připravili ke snídani pro nás. Nemůže mne děsit normalita, tak jako autora zmíněného článku. Jsem velmi rád, že jsou na planetě země, které chtějí žít vlastním normálním a přirozeným životem bez škodlivých jevů, které probíhají v těchto nenormálních aglomeracích západu.

Bozena K
1. 11. 2022 18:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Nový svět je nevyhnutný, jelikož starý se hroutí ze všech stran… Rusko nechce být novým hegemonem, nechce nikoho ovládat a vykořistovat…. chce multinárodní svět založený na rovnoprávnosti všech národů a států, na volném trhu, vzájemné spolupráci…řekl to V.V.Putin na Valdajském foru… jistě, je to běh na dlouhou trat a nejtěžší budou následujících 5 let, ale podařé se to.