politika

Le Figaro: Soud ve Francii vydal zatykač na syrského prezidenta Bašára al-Asada

Francouzský soud vydal zatykač na syrského prezidenta Bašára al-Asada na základě obvinění z účasti na chemickém útoku v roce 2013, uvádí list Le Figaro s odkazem na zdroj.

„Francouzská justice v úterý vydala mezinárodní zatykač na syrského prezidenta Bašára al-Asada, obviněného ze spoluúčasti na zločinech proti lidskosti v souvislosti s chemickými útoky,“ stojí v prohlášení.

Je upřesněno, že 21. srpna 2013 byl v syrské provincii Východní Ghúta použit plyn sarin. V důsledku chemického útoku zemřelo podle americké rozvědky více než tisíc lidí.

Zdroj potvrdil vydání čtyř zatykačů za spoluúčast na zločinech proti lidskosti a za spoluúčast na válečných zločinech.

Tyto zatykače se zaměřují také na bratra Bašára al-Asada Mahera, de facto vůdce čtvrté divize, elitní jednotky syrské armády, a také na dva generály – Ghassana Abbáse a Bassama al- Hassana.

Plynový útok se odehrál v srpnu 2013 na předměstí Damašku ve Východní Ghútě. Americká rozvědka uvedla, že za útokem údajně stály vládní síly; Damašek obvinění kategoricky odmítl. 

V září 2023 zveřejnil americký novinář Seymour Hersh zpravodajský dokument Pentagonu, v němž se uvádí, že v roce 2013 měla k sarinu v Sýrii přístup nejen Asadova vláda, ale také teroristická skupina Džabhat al-Nusra.

Před pár dny Asad ve svém projevu na summitu Ligy arabských států a OIC v Rijádu vyzval země arabského a islámského světa, aby ukončily vztahy s Izraelem a zastavily nepřátelské akce v Pásmu Gazy.

Bašár al-Asad navíc podporuje vedení speciální vojenské operace (SVO) na Ukrajině. Sýrie podle něj podporuje speciální operaci zaměřenou proti neonacistům a starým nacistům.

O svůj názor o této situaci se v rozhovoru pro Paragraf podělil politolog Stanislav Tarasov. Vydání zatykače souvisí s pokusem o diskreditaci syrského vůdce, s tím, že Asad získává v arabském světě politickou váhu, domnívá se expert.

„Poprvé se zúčastnil důležitého summitu, který se konal v Rijádu. Jeho hlas je stále více slyšet. Západ chce zdiskreditovat syrského prezidenta. Na rozhodnutí francouzského soudu reagovat nemusí,“ poznamenal politolog.

Podle něj je možné, že se k rozhodnutí Francie připojí i další západní země. To však již není tak důležité, protože Asad bude pokračovat ve svém politickém kurzu. https://1url.cz/QukSz

Francie projevila slabost vydáním zatykače na Asada

Zatykač na syrského prezidenta Bašára al-Asada ve skutečnosti nic neovlivní, říká Nikita Mendkovič, šéf Euroasijského analytického klubu.

“Je to kvůli prudkému oslabení pozice Evropy na Blízkém východě a v Africe, kterou se Francie snaží získat zpět některými demonstrativními kroky,” řekl Mendkovič. 

„Jak víme, ve skutečnosti to nic neovlivní. Vztahy mezi Evropou a Sýrií po jejím osvobození od militantů jsou již na dost nízké úrovni. Zatykač na Asada proto zásadně nic nezmění. To je jen záminka pro další kampaň proti arabským režimům, které jsou vůči Francii nepřátelské.“

Jinými slovy, jak zdůraznil Mendkovič, Francie se snaží zvýraznit svou symbolickou přítomnost v regionu, protože pro reálnou přítomnost nemá prostě sílu ani příležitost. Expert uvedl, že je nepravděpodobné, že by Francie byla v blízké budoucnosti schopna podniknout aktivní akce na Blízkém východě nebo v Africe.

„Po neslavném ústupu z Nigeru se bude Francie s největší pravděpodobností velmi dlouho přeskupovat a hledat cesty, aby obnovila boj o vliv ve světě,“ řekl.

Věří však, že protisyrské síly se pokusí využít tento dokument k narušení mezinárodních návštěv a kontaktů oficiálního syrského vedení.

„Po návratu Sýrie do Ligy arabských států, myslím, že tyto pokusy budou jako házet zrní slonovi. Tento zatykač znamená, že Francii nezbývají žádné jiné prostředky, jak ovlivňovat politiku regionu,“ uzavřel Mendkovič.

Orientalista Michail Balbus zase poznamenal, že podobné akce francouzských úřadů by měly smysl během horké fáze občanské války v Sýrii, kdy došlo k provokacím s použitím chemických zbraní.

“Teď je to načasování extrémně nešťastné,” řekl Balbus. “Nebude to mít žádné praktické důsledky [pro Asada a Damašek] kvůli nedávnému návratu Sýrie do Arabské ligy.”

https://1url.cz/OukSw

sdíletj na

23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
JoFa
15. 11. 2023 21:49

Tento článok si dal sám odpoveď čo tu treba komentovať redakcia? Přečteno a podepsáno-finito.
Citujem: “Teď je to načasování extrémně nešťastné,” řekl Balbus. “Nebude to mít žádné praktické důsledky [pro Asada a Damašek] kvůli nedávnému návratu Sýrie do Arabské ligy.”

Standa
15. 11. 2023 22:41
Odpovědět  JoFa

Není problém vydat zatykač ligy Arabských států na nějakého soudíčka z nějakého francouského městečka s nulovou hodnotou pro a za podporu teroristického združení o ISIS po IS nebo podporu genocidy Arabů v Sýrii , která s toho ,, rozsudku” čouhá , jako sláma z bot.

Gales
16. 11. 2023 09:31
Odpovědět  Standa

A my bychom měli vydat zatykač na pobělohorské pány.

ali-baba
16. 11. 2023 13:13
Odpovědět  Standa

Co je co zac? Umela inteligence? Ta by to tak zle nedokazsla nsasat !!

Boomer
16. 11. 2023 13:53
Odpovědět  ali-baba

.. joó vy myslíte našeho Standu? Tak to pozor, Standa vystudoval dvě vysoké školy a provozuje advokátní kancelář, občas to zde uvádí jak fait accompli. Někdy, povětšinou tedy furt, píše jako Hotentot, ale všimnul jsem si, že ve svých příspěvcích( někdy..) prokazuje určitou míru smyslu pro humor, což údajně AI nedokáže. Ovšem na druhou stranu musím připustit, že oproti Standovi se AI dokáže velmi rychle učit, tak snad i ten smysl pro humor by mohla zvládnout.
A včil babo raď…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
16. 11. 2023 16:43
Odpovědět  ali-baba

A co je to tady za tu vaši hotentotštinu?

Janaz
15. 11. 2023 23:16

Prečo nevydajú zatykač na Biele prilby? Tí by im vedeli povedať všetko o tom chemickom útoku, veď ho predsa sami vykonali, že?

Standa
16. 11. 2023 07:29
Odpovědět  Janaz

Musím reagovat!!
Vydat zatykač na tvz. českého presidenta P. Pavla!!!!
Velel v nevyhlášené válce proti Jugoslávii nějakým českým žoldákům.Agresivní válka s tisíci mrtvími neschválená a odsouzená OSN..Rozbombardované továrny , infrastruktůra, města,vlaky.Obdivovatel O….Brajtové -chicht ..( balkánské řeznice) , obdivovatel vrahů Mašínů.President podvodem!!

Standa
16. 11. 2023 07:36
Odpovědět  Standa

Proč se rozčiluji hned po ránu? Hezké ráno. Ostuda Česka sedí na Hradě , jako ropucha na prameni.Má krásný sestřich a tvz. image od poradců….fuj. Některé se to možná líbí.
A) mě ne…nakop bych ho…do..
B) celkový obraz současného Česka……zítra oslava rozkradení ČSFR…. to zase bude ,, nablito v alejích ” po večírcích na Hradě a oslava puče.

Gales
16. 11. 2023 09:32
Odpovědět  Standa

Sivá Holubice už se na to rychtuje čtrnáct dní.

Evžen
16. 11. 2023 10:52
Odpovědět  Standa

Chlape svět se zbláznil! Amíci organizují převraty napadají jim nepohodlné státy kde zahynuli milióny děti žen a mužů a EU je spoluviník a Hagg je v klidu…!

tvl tsnnnmžn
16. 11. 2023 01:40

Prosím vás, kdo umíte francouzky, řekněte tomu idiotovi, že je idiot. Klidně by mohl vydat zatykač třeba i na Helenu Růžičkovou, že v Hošticích profackovala slunce a seno.

Standa
16. 11. 2023 07:44
Odpovědět  tvl tsnnnmžn
C'est un bœuf, un idiot, un pipi et une honte. Ces gens doivent être éliminés, décapitulés
Pavel z Moravy
16. 11. 2023 16:48
Odpovědět  tvl tsnnnmžn

Probíhá tady totální degenerace, to se čas od času s rozežranci a rozmazlenci děje.

Jaroslavem
16. 11. 2023 05:09

Připomíná mi to české demobolševické podsvinče z ODS a pětikolky. Také vlezou do každého rekta. Všechno se to otočí proti nim

PepeAlex
16. 11. 2023 06:53

Jak je něco podle americké rozvědky,je to přesně naopak.

Boomer
16. 11. 2023 10:08

.. a věděj voni vůbec kde ten pan Bašár bydlí? Aby ti jejich zatýkači nezatknuli omylem někoho jinýho, co má třeba hodně příbuznejch nebo spřátelený sousedy, který by těm zatýkačům taky mohli dát po čuni.
“Zabili jste mně strejčka, tak tady máte přes držku!” .. jak říkal Švejk.

primak
16. 11. 2023 13:51
Odpovědět  Boomer

Však ten zatykač je pro sichr taky na jeho bratra a na pár dalších…

Boomer
16. 11. 2023 14:05
Odpovědět  primak

.. vony jsou ale dost rozvětvený ty famílie v těch končinách. Na tohle zatejkání jim vobyčejná košatinka stačit nebude… a taky by se jim mohli hodit civilní strážníci Ječný a Cígler, to je perfektně sehraná dvojice, jeden volá: Rozejděte se!!.. a druhý to prokládá voláním: Neshlukujte se!!!

Pavel z Moravy
16. 11. 2023 10:43

Západ se prostě zmítá v křečích, hoří mu koudel u pr.dele. To jsme si pěkně zavařili, že jsme se dali do holportu s takovými pitomci.

Frank1
17. 11. 2023 09:24
Odpovědět  Pavel z Moravy

My jsme se nedali byli jsme tam dani Lahvonem Vaskem, KGB, CIA a zradci naseho naroda, kteri ucitili nova koryta. Jejich pusobeni u lizu nam to doklada kazdy den.

Frank1
17. 11. 2023 09:21

Putin, Asad uz maji na KoZa zatykace. Uz chapete to zoufalstvi zapadu? Nic se mu nedari.

Tutanchamoon
17. 11. 2023 21:45

Francúzsko je v očiach Damasku bezvýznamná krajina, takže vláda ani prezidentský palác tento prázdny čin nekomentujú. Toto mi pripomenulo zatykač ICC na V. Vladimiroviča a jeho železné sebaovládanie, keď na tú budovu hlupákov v Haagu neposlal kinžal veriac, že zlo aj tak nakoniec potrestá samo seba.