LCI TV, Francie: o životě v Rusku, Prigožinovi a svaté válce Kadyrova

Autor: La France de Basque

…V tuto chvíli nemají sankce na každodenní život obyčejných Rusů žádný vliv, v jejich životě se nic nezměnilo.  Navíc mají často opačný efekt a vedou k nárůstu patriotismu mezi obyvatelstvem…A elity to samozřejmě mají těžké…“ (Anne Nivat na LCI TV)

Turbíny letadla ještě nevychladly a Anne Nivat, která přiletěla linkou Moskva-Istanbul-Paříž, se již pohodlně usadila ve studiu LCI TV, připravena odpovídat na dotazy moderátora.

Nashromáždilo se mnoho otázek na moskevskou korespondentku deníku „Le Point“. Pokaždé, když se Anne vrátí do své vlasti, prožívá těžké časy. Místní média se o ni přetahují. Špičkové televizní kanály se snaží být první, kdo dostane do vysílání specialistku na Rusko.

Francouzských novinářů je v Rusku jen pár. Z hlavního proudu je to jenom Anne Nivat. Pro místní média je Nivat snad jediným spolehlivým zdrojem informací o naší zemi, kterému věří. Protože je svá a  jen zběsilí ukrajinští propagandisté ​​ji mohou podezírat ze sympatií ke Kremlu.

Anne je v Rusku téměř neustále od října loňského roku a jen občas se objeví doma ve Francii. A pokaždé se její rozhovory stávají zjevením nejen pro diváka, ale i pro kolegy novináře. 

Tentokrát  byl v roli osvíceného Adrien Gendre, moderátor LCI.

Ve skutečnosti na tomto televizním kanálu (nejen) pevně věří, že Rusové hladoví, že země je na pokraji kolapsu a že se chystá začátek velké ukrajinské ofenzívy, která by měla skončit někde ve Vladivostoku.

Ale příběh Anne Nivat o tom, co viděla v Rusku, se opět stal studenou sprchou pro mediální snílky.

Otázka moderátora Adriena Gendreho“Anne, byli jsme ohromeni, že jste tentokrát měla příležitost položit otázku osobě, která děsí západní diváky – čečenskému prezidentovi Ramzanu Kadyrovovi. Bála jste se?”

Odpověď Anne Nivat:Ale ne, nepociťovala jsem žádný strach, byla jsem mu blíž než k vám, Adriene.”

A na tváři Francouzky se rozzářil zvláštní, dokonce bych řekl laskavý úsměv. „Zvláštní“, protože donedávna jsem se jménem Kadyrov v hlase Anne Nivat neslyšel nic jiného než extrémní nevraživost.  Prezident Čečenska pro Anne Nivat představoval absolutní zlo, tyrana, který potlačuje vůli lidu a drží je ve strachu.

Po cestě do Čečenska se ale postoj korespondentky Le Point k dění v této severokavkazské republice a jejímu charismatickému vůdci zjevně změnil.

„Byli jsme s ruskými novináři na ceremonii otevření vojenské základny, kterého se účastnil Kadyrov,”  pokračovala novinářka.

Všechno se stalo nečekaně, nepředpokládalo se, že bude možné mluvit s Kadyrovem. Kadyrov ale sám přišel k novinářům a podařilo se mi položit mu otázku.“

Anne Nivat (vlevo) klade Kadyrovovi otázku.

Otázka moderátora: “Kadyrov zakončil svou odpověď na vaši otázku úžasnou poznámkou. Řekl: “Ukončíme satanismus a extremismus na Ukrajině.” Opravdu upřímně věří tomu, co říká?”

Odpověď Anne Nivat: “Právě proto jsem opravdu chtěla jet do Čečenska, abych se ujistila zda obyvatelé Čečenska skutečně věří v posvátnou povahu války na Ukrajině. Nešlo mi do hlavy, jak se konflikt na Ukrajině mohl stát svatou válkou, džihádem pro Čečence. Je prostě neuvěřitelné, když mladý Čečenec říká: Jdu do této války, protože pro mě je to svatá válka.

Po cestě jsem nabyla dojmu, že ukrajinský konflikt umožnil Čečencům znovu se prosadit, prosadit se v nových ruských reáliích, plně obnovit svou legitimitu po „čečenských válkách“.

Když Putin říká, že je proti západním hodnotám, proti sňatkům pro gaye, proti změně pohlaví, když mluví o dekadenci, úpadku Západu, o důležitosti tradičních hodnot, tak v Čečensku s tím naprosto souhlasí.

Slova Kadyrova o západním satanismu jsou určena především mladší generaci Čečenců, kteří neprošli čečenskými válkami. A tato slova skutečně rezonují.

Mladí Čečenci věří, když Kadyrov říká: “Díky Rusku stavíme mešity, můžeme praktikovat své náboženství, nepálíme Korán, a pokud Rusko prohraje, pak prohrajeme i my. Proto bojujeme na Ukrajině za naše hodnoty a proto je pro nás tato válka svatá, je to džihád proti satanismu.”

Ujišťuji vás, že Kadyrov není loutka, jak se to snaží západní média prezentovat. A ano, vládne republice železnou autoritativní rukou, potlačuje disent… ale ve výsledku je obyvatelstvo Čečenska velmi spokojeno, že žije v míru a věří, že to bylo umožněno díky Ramzanu Kadyrovovi.

Čečenci jsou velmi hrdí na to, že se aktivně podíleli na dobytí Mariupolu. Ale poté odešli do stínu a do popředí se v Bachmutu dostala další osobnost –  Jevgenij Prigožin. A pokud je Kadyrov produktem moci a je s ní spojen, pak Prigožin je naopak mimo moc a není s ní svázán. Kritizuje vojenské úřady. Nejsem si ale jistá, zda si je Putin vědom tohoto konfliktu mezi Prigožinem a vedením ministerstva obrany.

Prigožin vzbuzuje strach v elitě, svými brutálními projevy vyvolává nepříjemný pocit u těch, kteří jsou u moci.

Ale chci zdůraznit, Adriene, že Prigožin nezpůsobuje žádné odmítnutí, nevraživost mezi obyčejnými občany.  Na rozdíl od úředníků se staví k tomuto fenoménu celkem klidně, Prigožin obyvatelstvo vůbec nedráždí.

Je zvláštní, že ve francouzské televizi v poslední době přišla do módy rétorika, podle které je nutné zahájit jednání s Putinem, aby se zabránilo katastrofě v Rusku (s náznakem, dokud se k moci nedostane někdo jiný). 

Ano, ano, jen z tohoto ušlechtilého důvodu je nutné ukončit konflikt, a ne proto, že všichni ve Francii jsou unaveni rostoucími cenami, bojí se konfrontace mezi globálním Jihem a kolektivním západem, kolapsu dolaru jako světové měny a Ukrajina zjevně nechce spěchat do poslední sebevražedné protiofenzívy.

Ale ve skutečnosti Kadyrov a Prigožin západní novináře až tak nezajímají a Adrien Gendre položil svou hlavní otázku, kvůli které byl program vysílán, až na jeho konci.

Otázka moderátora: “Anne, v jakém stavu je teď Rusko? Může se teď rozpadnout, jak říkají analytici v našich programech…?”

Odpověď Anne Nivat:Adriene, nevydávejte naše přání za realitu.” 

A obličej Adriena (na snímku obrazovky) odráží hloubku zklamání z těchto slov: na konci tunelu není žádné světlo.

Anne Nivat zklamala moderátora: “Není třeba vydávat zbožná přání za realitu.” 
Snímek obrazovky z kanálu LCI YouTube.

“Naprostá většina obyvatel věří, že pouze Rusko jako silný stát může řídit tak rozsáhlé území a neexistuje k tomu žádná alternativa. O žádné hrozbě ruského kolapsu se nemluví.”

Poslední otázka “Anne, co se děje v Rusku? Jaký vliv má válka a sankce na jeho obyvatelstvo, má potíže?”

Odpověď : “V Rusku je všechno tak klidné, že když jste tam, máte pocit, že se nic zvláštního neděje. Jako by žádná válka nebyla. Tomu nerozumím, ale Rusové se vůbec neděsí, že dochází k útokům dronů, že jeden dopadl na Kreml. Žádná panika, žádný strach…

… V tuto chvíli nemají sankce na každodenní život obyčejných Rusů žádný vliv, v jejich životě se nic nezměnilo.  Sankce mají navíc často opačný účinek a vedou k nárůstu vlastenectví mezi obyvatelstvem, například přání kupovat ruské výrobky. Často jsem toho byla svědkem. Mluvím o naprosté většině Rusů.

A elity to samozřejmě mají těžké, jsou nuceny platit víc, aby mohly odletět s přestupy na Západ, a oligarchové zase mají smutek – byly jim odebrány jachty…“

Jsem si jist, že po této poslední srdceryvné pasáži o utrpení elit se mnoha milionům soucitných Rusů, skutálela slza po tváři. Chudáci oligarchové bez domova na nádražích, zbavení nemovitostí v zahraničí, jachet a fotbalových klubů… Zatracené sankce.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3MvIO2C

sdíletj na

5 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
22. 5. 2023 22:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Jo, taková Novinářka by se u nás v novinách, médiích vůbec ani neohřála! Takhle se dělá poctivá práce – poctivé informace.
A to bez ohledu na její skutečné názory.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
tupý hulvát
23. 5. 2023 07:40
Odpovědět  Peter 008

Ono je to ještě jinak.Pokud by byla dost chytrá,vzdělaná,poctivá a čestná,NEMOHLA BY mít takové názory.

Pavel z Moravy
23. 5. 2023 10:38
Odpovědět  Peter 008

Říká to, jak to tam vypadá, ale cítím, že jim, tedy Rusům nefandí, spíše asi závidí. Rusové, buďte opatrní, zde na západě máte ve vysoké politice a jejich služebníčcích velmi málo úpřimných lidí. Širokospektrální závist zdejšího osazenstva bruselského konglomerátu, který neví jak zblbnout svého občana ničím jiným než lživými informacemi je vypovídající stavu ve kterém se západ nachází. Chtějí vaši zemi, chtějí vaše zdroje. To, že přijdou války o zdroje jsem četl již před 25 roky, takže nejméně takovou dlouhou dobu se na vás chystali. Gorbík a Jelcin jim to na chvíli umožnili bez konfliktu, jenže teď je situace jiná. Zapomeňte na západ, nic slušného s vámi nezamýšlí. To je ale každému asi jasné.

Milan ze Zahrady Čech
23. 5. 2023 14:01
Odpovědět  Pavel z Moravy

Dost blbě se mi to říká, protože mám rád francouzké filmy, ale můj poznatek z autocourání po Francii je, že Frantíci uznávají jen Frantíky, fandí jen Frantíkům, a ostatní ať jim políbí pr-del. To bylo vlastně moje nejotřesnější poznání, které jsem si z Francie přivezl. Pro pořádek – mluvím pouze o Frantících – ne o Bretoncích nebo o Bascích a podobně. Nejlíp to vyniká v Belgii. Takový rozdíl mezi dvěma národy v rámci jednoho státu, jaký je mezi Valony a Vlámy jsem nikde jinde nezaznamenal. Jako bys přejel kontinent – a zatím jsi jen o pár kiláků dál.

Markýza
23. 5. 2023 14:04

Rodina mojí starší je vyloženě frankofonní, oba páni rodiče francouzsky mluví, dcera jezdívala do Francie jako opérka – a říkají víceméně totéž. Až na to, že oni shovívavě 🙂

Milan ze Zahrady Čech
23. 5. 2023 14:25
Odpovědět  Markýza

Než jsem vyrazil na autovandry Evropou (a pro-jebal tak těžký prachy), tak jsem si myslel, že nejšovinističtější národy Evropy jsou helmuti a chocholové. A pak jsem jen zíral.
Můj kluk, který dvakrát absolvoval svatojakubskou cestu, dospěl, co se týká frantíků, nezávisle na mě, ke stejnému poznatku. A můj druhej kluk, který ve Francii strávil co zedník rok – bydlel u kámoše ze školy, co se tam přiženil -, to samé.
Zato nás mile překvapili Katalánci, kde jsme strávili něco přes rok u jednoho Welšana – renovovali jsme mu tam sídlo, co si tam zakoupil. On totiž nemohl nikde sehnat nikoho, kdo by si poradil s půltisíciletými stavbami z kamene. Až narazil v Gironě před Lídlem na jednoho Čecha s transparentem: “Jsem zedník, hledám práci.” No a takhle se tam nakonec sešla parta severočechů. A jéje. Už jsem se zase rozjel.

janle57
23. 5. 2023 00:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Novinář podobného typu,který se nebojí říct veřejně pravdu o Rusku,by v naší
slavné vlasti za svá slova upadl do spárů neobolševického normalizátora Stříže
a sodružky Bradáčové,kteří by mu v rámci demokratického trestního práva
navrhli trest minimálně na 15 let převýchovného pobytu na Borech,nezávislý
demokratický soud by tohle spravedlivě provedl a v případě odvolání by
gen.rozvědčík Pávek,po vzoru gen.Pinocheta z Chile,tenhle trest změnil
na doživotí,aby tak společnost uchránil před drzými dezinformačními živly.

René
23. 5. 2023 20:33
Odpovědět  janle57

tito trockisti marxisté ale nejsou neobolševici

Pavel K
23. 5. 2023 07:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Paní novinářce dávám 👍👍🌹❤🍀

Gales
23. 5. 2023 10:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Už vidím jak Fialovic sfině přespávají na nádraží. – Jedna z představ která vzbuzuje u mně smích.

Markýza
23. 5. 2023 14:05
Odpovědět  Gales

Mně stačili ti oligarchové – to jsem se tu řezala smíchy při takové představě.

aamater
23. 5. 2023 11:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak veru!!! Na mieste Putina by som sa zasadil o postavenie menšej mešity v meste Mariupoľ niečo na spôsob “Kaplnky”, kam by Čečenci mohli chodiť pokloniť a pomodliť sa svojim krajanom, ktorí položili životy za oslobodenie tohto Ruského mesta!!! Na ich večnú pamiatku. Takéto gestá totižto upevňujú vzájomnú dôveru a úctu jedného národa ku druhému. Nie ako sme teraz svedkami búrania pamätníkov osloboditeľom Červenej armády!!! To je neúcta a a hanebnosť voči tým ktorí padli aby oni mohli žiť!!! Áno je to čistý satanizmus!!!