Lavrovovi bylo stydno za odpověď NATO o bezpečnosti

Ministr zahraničí Sergej Lavrov v komentáři k reakci NATO na ruské návrhy bezpečnostních záruk řekl, že se „stydí za ty, kteří to napsali“.

Lavrov v rozhovoru pro ruské rozhlasové stanice poznamenal, že „na pozadí papíru, který nám poslali z NATO, je i americká odpověď téměř vzorem diplomatické slušnosti“.

„Odpověď NATO je tak ideologická, tolik dýchá exkluzivitou Severoatlantické aliance, jejím zvláštním posláním, jejím zvláštním účelem, že jsem se až trochu styděl za ty, kdo tyto texty napsali,“ citovala ministra rozhlasová stanice Sputnik.

Konstruktivní odpověď Spojených států a NATO byla zároveň vypůjčena z ruských návrhů:

„To vše (opatření k předcházení konfliktům a deeskalaci, opatření na budování důvěry) bylo v posledních dvou až třech letech z jejich strany odmítnuto. Nyní o tom všem navrhují diskutovat (…) No to, myslím, no, alespoň něco“.

Ministr dodal, že Rusko zahájilo mezirezortní studii reakce NATO a Spojených států na bezpečnostní návrhy. Lavrov také v pátek zašle všem zahraničním kolegům žádost, jak budou jejich země implementovat ustanovení OBSE o nedělitelnosti bezpečnosti, uvádí RIA Novosti .

Připomněl slova prezidenta Vladimira Putina, že pokud selžou pokusy Moskvy dohodnout se na oboustranně přijatelných principech pro zajištění bezpečnosti v Evropě, pak Rusko přijme odvetná opatření, která mohou být velmi různá a rozhodnutí padne na základě návrhů armádních činitelů.

Lavrov odpověděl na otázku, zda bude válka

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v probíhajícím  rozhovoru pro velké rozhlasové stanice odpověděl na otázku, zda se v poslední době narůstající konfrontace může změnit ve válku. 

„Pokud bude záležet na Ruské federaci, nebude žádná válka. Nechceme války. Ale také nedovolíme hrubě útočit na naše zájmy, ignorovat naše zájmy,“ zdůraznil Lavrov.

Zdroj: https://rusves…

https://bit.ly/3r8YxuW

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na