Lavrov: Západní partneři v situaci s Navalnym překročili veškerou slušnost a hranice rozumu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro RTVI uvedl, že Moskva má právo pochybovat o správnosti a profesionalitě západních expertů, kteří provedli odborné zkoušky v případu vůdce opozice Alexeje Navaľného. Podle pana Lavrova „západní partneři překročili veškerý rámec slušnosti a hranice rozumu“ a nutí Rusko, aby se přiznalo k otravě Navalného.

“Pokud jde o tuto situaci, zdá se mi, že naši západní partneři prostě překročili veškerou slušnost, hranice rozumu. Ve skutečnosti se od nás nyní požaduje, abychom se přiznali. “Ptají se nás: nevěříte německým specialistům Bundeswehru? Jak to může být? Závěry potvrzují Francouzi a Švédi. Ani jim nevěříte? “ 
– cituje ministra RIA Novosti.

Vysvětlil také, proč v Rusku nebylo zahájeno trestní řízení ohledně Navalného.

“Máme své vlastní zákony, podle nichž nemůžeme věřit na pouhé slovo, abychom zahájili trestní řízení.
Musí být dodrženy určité postupy. Jejich dodržování bylo předmětem kontroly před vyšetřováním, které začalo bezprostředně po tomto incidentu a probíhá i v současné době, kdy byly zohledněny všechny okolnosti případu,“- řekl Lavrov.

“Vracíme se k našemu předběžnému vyšetřování. Každý je zaměřen na trestní případ. Zatím nemáme právní důvody k zahájení trestního řízení, a proto 27. srpna požádala Generální prokuratura o právní pomoc německou stranu,” dodal Lavrov

Rusko zatím nemůže udělat víc, než již bylo učiněno k objasnění okolností incidentu s vůdcem opozice Alexejem Navaľnym, pokračoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Pokud bychom přímo dnes zahájili trestní řízení (ale zatím pro to nemáme právní důvody, a proto generální prokuratura požádala německou stranu o právní pomoc 27. srpna), co by se udělalo od samého začátku, kdy se to stalo? Pilot by byl vyslechnut, cestující v letadle, lékaři. Dozvěděli by se, že lékaři ve fázi, kdy byl Navalnyj převezen do omské nemocnice, zjistili, jaké léky byly použity. Byli by vyslýcháni ti, kdo s ním komunikovali,“ řekl ministr.

„A to vše bylo uděláno: vyslechli jsme těch pět, kteří ho doprovázeli a účastnili se událostí minulých dnů, před tím než Navalnyj nastoupil do letadla; hovořili jsme s těmi, kteří čekali na let z Tomsku do Moskvy a jedli s ním v baru. Zjistili jsme co si objednávali, co pil on. Šestá dáma, která ho doprovázela, jak víte, unikla. Říká se, že to byla ona, kdo předal láhev německé laboratoři. To vše bylo provedeno. I kdyby se tomu všemu říkalo „trestní případ“, nemůžeme udělat víc “, – shrnul ministr.

Sergej Lavrov zdůraznil, že pokud by nebyl případ Navalného, Západ by vymyslel jiný důvod pro zavedení sankcí proti Ruské federaci.

„Souhlasím s těmi z našich politologů, kteří jsou přesvědčeni, že kdyby neexistoval Alexej Navalnyj, tak by si vymysleli nějakou záminku pro zavedení dalších sankcí,“ prohlásil Lavrov.

https://bit.ly/3kmJW9j

sdíletj na