Lavrov: “Starší soudruzi” nedovolují některým evropským státům žádat Rusko o pomoc

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že řada evropských zemí, včetně členů Severoatlantické  aliance (NATO), by se chtělo obrátit na Rusko se žádostí o pomoc, mají ale údajně zákaz ze strany svých starších partnerů.

Podle slov ruského ministra zahraničí Lavrova se některé státy dokonce i v podmínkách pandemie Covidu-19 snaží uplatňovat principy geopolitiky.

Všichni dobře víme, že Rusko poskytuje pomoc Itálii, a to na základě bezprostřední žádosti italského premiéra. Některá italská média dosud neustále šíří paniku a snaží se to představit jako vojenskou invazi na území Severoatlantické aliance,” 
řekl Sergej Lavrov

Ruský diplomat také uvedl, že i řada dalších zemí by chtěla využít ruskou pomoc.

“Máme informaci z několika zdrojů, že řada evropských států, a to včetně členů Evropské unie a NATO, by vůbec nebylo proti tomu následovat italský příklad a požádat nás o nějakou pomoc, kterou jsme schopni poskytnout ve vyšší kvalitě. Nicméně mají zákaz ze strany svých starších soudruhů”. zmínil se ministr Lavrov.

Rusko na konci března poslalo do Itálie vojenské lékaře a epidemiology, specialisty a vojska radiační, chemické a biologické ochrany. 

Ti poskytli systémy pro analýzu a diagnostiku a vysoce výkonné mobilní dezinfekční aparáty se zásobami speciálních prostředků určených k poskytování pomoci pacientům v těžkém stavu. 

Spolu s italskými vojáky ruští specialisté provedli plnou dezinfekci penzionů pro seniory ve více než 70 městech a obcích Lombardie.

V současné době počet obětí onemocnění Covid-19 v Itálii přesáhl 26 tisíc lidí a celkový počet případů nákazy koronaviru nového druhu překročil 195 tisíc pacientů.

Italský kraj Piemont požádal Rusko o pomoc

Italský kraj Piemont potřebuje pomoc ruských vojenských specialistů při provádění dezinfekce, a to zejména v penzionech pro staré lidi, protože přetrvává hrozba nového typu koronaviru. 

Sputniku to řekl Marco Gabuzi, ministr regionální vlády pro dopravu, infrastrukturu a civilní stavebnictví.

“Absolutně (nutná, pozn. Red.). V této chvíli již pominula nejhorší doba. 
Přestože jsme zahájili podobné dezinfekční operace s italskou armádou, byli bychom hrdí (na pomoc z Ruska, pozn. Red.) 

A stále ještě potřebujeme ruskou jednotku na tyto sanitární práce za účelem dezinfekce domovů pro seniory, proto je uvítáme s otevřenou náručí,” 
řekl Gabuzi v rámci své odpovědi na otázku, zda a na co potřebuje tato oblast ruskou pomoc.

https://bit.ly/2Y6Rnth

sdíletj na