politika

Lavrov: Pokud EU nechce partnerství, bude Moskva nucena ukončit dialog

Pokud si Evropa neuvědomí potřebu vzájemného respektu mezi partnery, může Moskva přestat s Bruselem vést dialog, uvedl ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ruský ministr zahraničí připomněl, že Ursula von der Leyen uvedla, že geopolitické partnerství se současnou ruskou vládou nefunguje.

“Lidé, kteří jsou zodpovědní za zahraniční politiku na Západě nerozumí potřebě vzájemně respektujícího rozhovoru, možná bychom s nimi měli na chvíli přestat komunikovat, zejména proto, že [předseda Evropské komise] Ursula von der Leyen říká, že se současným ruským vedením geopolitické partnerství nefunguje.
Ať je to tak, pokud chtějí,“ řekl.

Rusko bude nuceno na nějakou dobu přestat komunikovat s Evropskou unií, pokud unie nechápe potřebu vzájemně respektujícího rozhovoru s Ruskou federací.

Lavrov poukázal na to, že existuje dostatek důkazů o tom, jak se EU chová v souvislosti s incidentem s Alexejem Navaľnym – zcela „nevhodným a nepřijatelným“ způsobem.

“Rusko chce obecně pochopit, zda je za současných podmínek možné s EU obchodovat,” uvedl ministr.

Hodnocení EU

Lavrov uvedl, že Rusko musí přestat na své západní partnery pohlížet jako na zdroj hodnocení svého chování, který by mělo Rusko sledovat.

„Souhlasím s těmi politology <…> [kteří] tak trochu uhodli pocit, který v nás dozrává: musíme přestat považovat naše západní kolegy, včetně Evropské unie, za zdroj hodnocení našeho chování. Zdá se mi, že se na ně musíme přestat ohlížet,“ řekl Lavrov.

Připomněl, že na nedávném zasedání Rady EU byla učiněna moralistická prohlášení, že Rusko nedokázalo „využít příležitosti vysvětlit, co se stalo Navalnému“. 

„Ve větším koncepčním plánu, ne tak dávno, před pár týdny, vystoupila [předsedkyně Evropské komise] Ursula von der Leyen s tím, že je důležité se rozloučit s iluzí, že Rusko bude za současného vedení schopno obnovit status geopolitického partnera Evropské unie. Toto je velmi vážné prohlášení z úst nejvyššího úředníka Evropské komise,“ uvedl ministr.

Podle Lavrova v úterý během dlouhého rozhovoru s vedoucím diplomacie EU Josepem Borrellem upozornil svého partnera, že v situaci, kdy se proti Ruské federaci ozývají arogantní prohlášení o nemožnosti jednat s Ruskem obvyklým způsobem, chce Rusko pochopit, zda je tedy možné vést „vůbec nějaký byznys“ s Evropskou unií za současných podmínek.

Upozornil na zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční politiku, na to jak tam zněly „moralizující akcenty“ a prohlášení o Rusku. 

“Nebudu zacházet do podrobností, které jsou hojné, o tom jak se Evropská unie chová zcela nevhodně, nepřijatelně v souvislosti se incidentem s Navalným,” zdůraznil Lavrov.

Lavrov je přesvědčen, že důkazy o incidentu s Navalným nebudou nikdy předloženy

Ruský ministr zahraničí poznamenal, že Moskva nemůže zahájit vyšetřování incidentu s Alexejem Navaľným, dokud mu nebudou poskytnuta fakta.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov je přesvědčen, že německá strana nikdy neposkytne důkazy v případě otravy Alexeje Navalného.

„Pamatujeme si, jak britské úřady bez jakýchkoli důkazů obvinily Rusko z otravy Skripalových v Salisbury.
Jsem si jist, že tomu tak bude i v tomto příběhu,“ uvedl na tiskové konferenci.

„Pozice Evropské unie v tom, že se jim musí věřit na slovo, jednoduše proto, že oni jsou EU, je megalomanství a neúcta k jejich partnerům,“ řekl Lavrov.

Lavrov uvedl, že Rusko nemůže zahájit vyšetřování incidentu s Navalným, dokud mu nebudou předložena fakta.

„Bylo nám řečeno, že my sami musíme tento zločin vyšetřit, ale nemůžeme vyšetřovat případ, ve kterém nemáme žádné údaje,“ řekl.

„V Německu nám bylo řečeno, že to již není dvoustranné, ale mezinárodní, takže musíme kontaktovat OPCW, a tam nám bylo řečeno, že všechny výsledky výzkumu jsou k dispozici pouze se souhlasem Berlína,“ řekl Lavrov.

Podle ministra Německo nerespektuje mezinárodní právo a ignoruje čtyři žádosti ruského generálního prokurátora o právní pomoc v případě Navalného.

Hrozba sankcí

Lavrov poznamenal, že hrozby uvalení sankcí na Rusko v souvislosti s Navalným nejsou překvapivé.

„Skutečnost, že sankce na nichž Německo a další země EU trvají budou zavedeny jak bylo oznámeno, bez důkazů a dokončení vyšetřování, nás nepřekvapuje. Už jsme to viděli, když došlo v Salisbury k případu otravy,“
řekl ruský ministr.

https://bit.ly/2FqYaHb
https://bit.ly/34P1ZyE

sdílet na