Lavrov otevřeně: NATO připravuje „zákeřné plány proti Rusku“

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že NATO má pro Rusko zákeřné plány. 

Ministr zdůraznil, že jedním ze závazků přijatých Severoatlantickou aliancí je zastavení přibližování NATO k hranicím Ruské federace.

NATO připravuje plány, které by mohly poškodit Rusko, uvedl ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle jeho slov o tom svědčí neochota aliance plnit své závazky, uvádí RIA Novosti.

„Neignorují to jen tak, ale když navrhujeme znovu potvrdit to, co bylo prohlášeno – například zásadu nedělitelnosti bezpečnosti – že nikdo v euroatlantické oblasti by neměl posilovat svou bezpečnost na úkor bezpečnosti ostatních, opouštějí tento princip a bojí se ho znovu potvrdit. Závěr je velmi jednoduchý. To znamená, že mají nějaké zlověstné plány ve vztahu k Rusku. Chci se mýlit,“
řekl Lavrov v úterý 1. června po zasedání ministerské rady BRICS ve formě videokonference.

„Závěr je velmi jednoduchý. To znamená, že mají nějaké zlověstné plány ve vztahu k Ruské federaci 
Chci se mýlit,“ uvedl Lavrov.

Diplomat zdůraznil, že Moskva je připravena obnovit kontakty v rámci rady Rusko-NATO. 

Zahájit dialog by však podle Lavrova měli armádní představitelé a diskutovat mimo jiné o porušení dohody ze strany Aliance o nerozmisťování významných vojenských sil na území nových členů NATO.

„Nejprve ať začnou hovořit armádní představitelé o skutečné situaci v terénu, včetně zohlednění hrubého porušení, ze strany našich natovských kolegů, dohod uzavřených koncem 90. let o tom, že NATO nebude nasazovat významné vojenské síly na území nových členů,“ zdůraznil.

Lavrov poznamenal, že když je Rusko pozváno k diskusi o Ukrajině do Rady Rusko-NATO, pak v těchto diskusích není nic nového, žádná „přidaná hodnota“. Tam podle jeho slov prostě opakují to, co kolegové z NATO „každý den hovoří do mikrofonu“.

Šéf ruského ministerstva zahraničí zdůraznil, že Moskva není připravena diskutovat s členy Severoatlantické aliance o podpoře kurzu Kyjeva o „čistce“ prováděnou Ukrajinou od ruského jazyka a ruského vzdělávání, jakož i ruskojazyčných médií a jakýchkoli opozičních sil. 

Ruská strana rovněž nehodlá jezdit do Bruselu, aby znovu vyslechla neopodstatněná obvinění z neplnění Minských dohod, zdůraznil.

Lavrov zároveň poznamenal, že Rusko je vždy připraveno diskutovat o úkolech vojenské deeskalace na kontaktní lince, jakož i o návratu k zásadám, které podepsali členové Ruské federace a členové NATO na nejvyšší úrovni.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas dříve řekl, že NATO je připraveno na dialog s Ruskem, ale klíč ke zlepšení vztahů je podle něj v Moskvě.

Lavrov řekl, že Rusko je připraveno obnovit dialog s NATO, ale pod podmínkou, že to nebudou prázdné rozhovory. Podle něj si Moskva klade za cíl zaměřit pozornost Rady NATO-Rusko na bezpečnostní otázky. Ministr zároveň zdůraznil, že Moskva stále čeká na odpověď Severoatlantické aliance na mnoho návrhů, které NATO zvažuje již déle než rok.

https://bit.ly/2S5MKii

sdíletj na