politika

Lavrov o stavbě Nord Stream 2: Otázka je uzavřena

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že otázka výstavby plynovodu “Nord Stream 2” v Evropské unii je uzavřena pro všechny, kdo dodržují zákon. 

“Všechno, tečka, otázka je uzavřena. Pro každou osobu, která respektuje zákon,” uvedl šéf ruského ministerstva zahraničí v rozhovoru pro RBC.

Zdůraznil, že Rusko plní své závazky vybudovat plynovod na 100%. A současné potíže vyvolaly kroky EU.

Lavrov také označil podmínky pro zrušení amerických sankcí z “Nord Stream 2” za ponižující.

Podmínky USA proti Německu, za kterých mohou zrušit sankce proti plynovodu “Nord Stream 2”, jsou ponižující, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro RBC.

“Nyní otevřeně píšou, že vyjednávání probíhá, a diskutují o možnosti dohody mezi Washingtonem a Berlínem, podle níž “Nord Stream 2”, … dobře, Bůh s vámi, ať je dokončen, ať funguje, … ale pokud najednou průtok plynu Ukrajinou náhle poklesne, pak bude “Nord Stream 2″ uzavřen. Nemohu rozhodovat za Německo, ale skutečnost, že se jedná o ponižující návrh, je podle mého zřejmá,” řekl Lavrov РИА «Новости».

Ministr zahraničí RF uvedl, že uvalením sankcí Washington zamýšlí „finančně podpořit svůj geopolitický projekt s názvem Ukrajina“.

Americká prezidentská administrativa uvedla, že pro úspěšné dokončení výstavby plynovodu musí Berlín vytvořit mechanismus, který zabrání provozu “Nord Stream 2” v případě omezení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Washington tak chce zabránit oddělení Kyjeva od evropské plynárenské sítě a zabránit závislosti EU na uhlovodících z Ruska, uvádí «Ведомости».

Dříve bylo oznámeno, že americká prezidentská administrativa předloží zprávu o dalších sankcích proti plynovodu “Nord Stream 2”. Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil názor, že útoky na “Nord Stream 2” jsou pokusy donutit Moskvu, aby zaplatila za geopolitický projekt Západu na Ukrajině.

Lavrov uvedl, že otázka statusu “Nord Stream 2” je po přezkoumání příslušným útvarem Evropské komise uzavřena pro každého, kdo dodržuje zákon.

https://bit.ly/3pB7OIu
https://bit.ly/2NnIqsv

sdíletj na