politika

Lavrov o ruské zahraniční politice

Ruský ministr zahraničí Lavrov poskytl poměrně dlouhý rozhovor o současné ruské zahraniční politice.

1. V Karabachu bojují až dva tisíce zahraničních žoldáků (čtěte, syrští ozbrojenci), které tam přivezlo Turecko. Na diplomatické úrovni již Kreml vyjádřil Erdoganovi svou nespokojenost s rostoucí teroristickou hrozbou na Zakavkazsku v souvislosti s touto skutečností.

2. V případě války v Karabachu se Rusko bude i nadále držet pozice mírotvorce a arbitra. Pokud jde o nároky Turecka na zakavkazskou arbitráž, Lavrov odpověděl poměrně vyhýbavě, což podtrhuje existenci významných třecích ploch s Tureckem a Ruskou federací v této věci. Obecně od začátku války nedošlo k žádným posunům pozice.

3. Tichanovskaja je na seznamu hledaných v Rusku v rámci dohod s Běloruskem. Bělorusové ji přidali do obecné databáze, takže je formálně také na ruském seznamu hledaných. Rusko považuje Lukašenka za volbu běloruského lidu, který musí sám rozhodnout o svém osudu přijetím nové ústavy.

4. Rusko nebude dělat žádné ústupky ve vztazích s Evropskou unií. Rusko je „připraveno počkat“, až se Evropa stane rozumnější než nyní. (Tady si myslím, že očekávání budou marná).

5. Neočekávají od amerických voleb nic zvláštního, budou pracovat (jak pracovat, tak udržovat vztahy) s Trumpem i Bidenem, ať vyhraje kdokoli.

https://bit.ly/34RSLTy

Celý rozhovor je zde  https: //www.kommersant.ru/doc / …

sdílet na