Lavrov hovořil o „panickém strachu“ Američanů z rezoluce o Nord Streamu, které je Čína spoluautorem

Úvodem je třeba poznamenat, že 27. března by se v OSN mělo konat další hlasování o návrhu rezoluce o vyšetřování sabotáže Nord Stream. Spoluautory dokumentu se staly Rusko a Čína. Pozorovatelé předpovídají, že rezoluci s největší pravděpodobností Spojené státy zablokují, ačkoli americké úřady tvrdí, že se na teroristickém útoku na plynovody nepodílely.

Rusko bude hledat pravdu v situaci s vyšetřováním teroristického útoku na Nord Stream, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

“Budeme hledat pravdu,” řekl Lavrov během tiskové konference po jednání s ministrem zahraničí Burundi.

Vyjádřil také naději, že si OSN uvědomí svou odpovědnost za boj proti terorismu, „který zničil kritickou infrastrukturu, na níž v rozhodující míře závisela energetická bezpečnost EU“.

“Předložili jsme proto Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, v níž jsme požádali generálního tajemníka OSN, aby zorganizoval nestranné, objektivní a transparentní vyšetřování za široké účasti mezinárodních expertů. Podporuje nás Čína,” řekl ruský ministr.

Lavrov zároveň dodal, že Spojené státy reagovaly „velmi nervózně“ a jejich chování připomíná „panický strach“. Washington začal se svými spojenci tlačit na skupinu zemí, u kterých očekávají, že budou hlasovat proti ruské rezoluci.

“Nevylučuji, že se jim podaří získat i dostatek hlasů pro zablokování této iniciativy. Pak podepíší to, že mají co skrývat, pak se potvrdí objektivita dat, která prezentoval Seymour Hersh,” věří Lavrov.

Čína je spoluautorem ruské rezoluce o Nord Streamu

Čína vystoupila jako spoluautor návrhu rezoluce navržené Ruskem o mezinárodním vyšetřování sabotáže na plynovodech Nord Stream a Nord Stream 2. 

Dmitrij Poljanskij, první zástupce stálého představitele Ruské federace při OSN, to ve čtvrtek oznámil na svém telegramovém kanálu.

“Na textu jsme měsíc svědomitě pracovali, odstranili jsme všechny rozporuplné body pro konstruktivně smýšlející partnery. Výsledkem bylo, že představitelům Západu, kteří se této práce demonstrativně neúčastnili, zbyl jediný “argument”: mezinárodní vyšetřování není potřeba, protože důvěřují vyšetřování Dánska, Švédska a Německa. A to i přesto, že jsme rozesílali korespondenci s dotyčnými zeměmi, ze které je zřejmé, že jako přímo dotčená mocnost nemáme důvod těmto vyšetřováním věřit,“ napsal Poljanskij.

Podle diplomata byli spoluautory textu Číňané. 

Hlasování v Radě bezpečnosti OSN o ruské rezoluci se bude konat 27. března.

K výbuchům došlo 26. září 2022 současně na dvou ruských exportních plynovodech do Evropy – Nord Stream a Nord Stream 2. Cílenou sabotáž nevyloučily ani Německo, Dánsko a Švédsko. Provozovatel Nord Stream Nord Stream AG oznámil, že stav nouze na plynovodech je bezprecedentní a nelze odhadnout dobu opravy. 

Ruská generální prokuratura zahájila řízení ve věci mezinárodního terorismu. 

Prezident Vladimir Putin 31. října oznámil, že Gazpromu bylo povoleno prohlédnout místo výbuchu a šéf společnosti Alexej Miller mu o kontrole podal zprávu. Ruský vůdce řekl, že výbuch na plynovodu je zjevným teroristickým útokem.

8. února publikoval americký novinář Seymour Hersh, držitel Pulitzerovy ceny, své vyšetřování výbuchů Nord Stream, ve kterém s odkazem na zdroj uvedl, že výbušná zařízení pod ruskými plynovody byla nastražena v červnu 2022 potápěči amerického námořnictva s podporou norských specialistů pod zástěrkou cvičení Baltops.

Podle Hershe rozhodnutí provést operaci učinil americký prezident Joe Biden po devíti měsících diskusí s představiteli administrativy, kteří se zabývají otázkami národní bezpečnosti. 

Později Pentagon agentuře RIA Novosti řekl, že Spojené státy nemají nic společného s vyhozením ruských plynovodů do povětří.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3ZgOthw

sdíletj na

3.8 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ModrýKlokan
25. 3. 2023 00:39

Západní dementi končí… ti retardovaní to netuší… ti méně debilní cvakají půlkama…. což jim ovšem nepomůže… hasta la vista liberalisti

Frank
25. 3. 2023 07:57
Odpovědět  ModrýKlokan

O to více budou kolem sebe kopat jako chcípající kobyla, ale stejně jim to bude prd platné. A to, co nezničili sami dokončí migranti.

aamater
25. 3. 2023 05:34

Je až neskutočné ako sa Nemecko správa!!! Nemcom by malo záležať na tom, aby sa tento ohavný teroristický útok na infraštruktúru, ktorá mala slúžiť Nemecku vyšetril. Ak nepodporia túto rezolúciu tak je nad slnko jasné, že tu niečo poriadne smrdí. Som zvedavý na to ako dopadne toto hlasovanie. Verím, že zverejnia kto a ako hlasoval. Už len tým si bude človek vedieť urobiť akú takú predstavu o tom, kto za týmto ohavným teroristickým útokom stojí. I keď indície ktoré doposiaľ ľudia majú k dispozícii jasne ukazujú na páchateľa. A to USA!!! Sám dement Binden sa totižto otvorene nechtiac priznal, keď mu novinárka položila otázku ako to chcú dokázať. A on hneď verte mi dokážeme to. Následne telefonát, ktorý bol odhalený pre verejnosť kde sa západní predstavitelia bavia, že je to hotové. Z tohto sa iba tak ľahko nedostanú. A potom tá rozprávka o jachte, ha, ha, ha …

Velitel
25. 3. 2023 07:01
Odpovědět  aamater

Německo není stálým ani nestálým členem Rady bezpečnosti, čili nic jako podpoří nebo nepodpoří rezoluci nenastane,Když vynechám stálé členy tak ze západu bude hlasovat Švýcarsko a Malta.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
25. 3. 2023 09:40

Je jasné jak to skončí, že nebudou chtít nic vyšetřit. Ruský medvěd musí již řádně zavrčet a poslat ty parchanty z USA a EU do háje. Musí zastavit jakoukoliv činnost s touto zapráskanou bandou. Přestat s touto částí světa jakkoliv komunikovat a nechat je odejít zdechnout do houští.

ladik
26. 3. 2023 15:01
Odpovědět  Pavel z Moravy

To měli udělat dávno. Za Stalina by to bylo jednoznačné. Nyní s ohledem na zájmy kapitálu v Rusku to skvěle drhne.

Gales
25. 3. 2023 11:04

Americká vláda funguje jako mezinárodní teroristé.Bude na ně vydán mezinárodní zatykač. A tak to bude spravne.

Velitel
25. 3. 2023 19:50

Hlasovat budou členové Rady bezpečnosti to jsou aktuálně
USA
Británie
Francie
Rusko
Čína
to jsou stálý členové s právem veta
Gabon
Ghana
Albánie
Brasilie
SAE
Mosambik
Ekvádor
Japonsko
Švýcarsko
Malta
10 komparzistů

Naposledy upraveno$ s uživatelem$