Lavrov: Francii čeká vážný rozhovor s Ruskem o Ukrajině ve formátu „2 + 2“

Setkání se uskuteční 12. listopadu.

MOSKVA, 11. listopadu. / TASS /. 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že na nadcházejícím setkání ministerstev zahraničí a obrany Ruska a Francie 12. listopadu v Paříži budou mít strany vážný rozhovor o ukrajinských otázkách.

„Skutečnost, že Francie varuje, že nastolí otázku Ukrajiny, považuji za pochopení našich francouzských kolegů, že se zítřejšímu rozhovoru nemohou vyhnout, a obecně, nemohou uniknout před odpovědností za chování svých svěřenců v Kyjevě, mám na mysli režim prezidenta Ukrajiny Vladimira Zelenského <…> Budeme mít velmi vážný rozhovor na toto téma,“ řekl ministr na čtvrteční tiskové konferenci. 

Lavrov dodal, že v Kyjevě se souhlasem Francie a SRN „podkopávají, a důsledně, otevřeně, ignorují všechny závěry Minských dohod“.

Ohledně prohlášení Paříže, že Rusko odmítlo zúčastnit se schůzky 11. listopadu, Lavrov poznamenal, že „toto nejsou způsoby, které jsme zvyklí očekávat od francouzských partnerů“.

“Když naši francouzští kolegové oznámili, že se Rusko 11. listopadu odmítlo sejít v normandském formátu na úrovni ministrů zahraničí, vysvětlili jsme jim vše velmi podrobně i na papíře,” dodal.

Lavrov zdůraznil, že před dvěma týdny na schůzce s francouzským ministrem zahraničí Jean-Yvesem Le Drianem, kdy byla poprvé představena iniciativa na schůzku v „normandském formátu“ v termínu 11. listopadu, “tak jsem mu hned jsem řekl, že kromě věcné stránky věci, která vyžaduje dodatečné schválení, mi kategoricky nevyhovuje ani samotné datum – 11. listopadu, protože na tento den mám naplánovanou návštěvu kolegy, vedoucího odboru zahraniční politiky spřáteleného státu”. 

“Pokud tento argument není považován za přesvědčivý, pak, opakuji, je třeba obnovit manýry, pravděpodobně se musí vrátit mravy – takové, na které jsme zvyklí v diplomacii a obecně v běžné lidské komunikaci,” shrnul ruský ministr zahraničí.

Ministři zahraničí a šéfové ministerstev obrany Ruska a Francie uspořádají 12. listopadu v Paříži pravidelné zasedání Rady rusko-francouzské bezpečnostní spolupráce k otázkám strategické stability ve formátu 2 + 2.

https://bit.ly/3DkAxbS

sdíletj na