Lavrov: Budeme tvrdě reagovat na pokusy USA překročit „červené čáry“

Rusko bude reagovat na jakékoli pokusy Spojených států překročit „červené čáry“ vyznačené Moskvou a je připraveno žít v podmínkách studené války, pokud Washington nepřestane jednat z pozice suveréna, uvedl ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov.

„No, pokud ne, je to jejich volba. To znamená, že budeme žít v podmínkách studené války, nebo v podmínkách ještě horších.  Věřím, že během studené války napětí bylo, samozřejmě, velmi vážné, vícekrát se vyskytly rizikové situace, krizové situace. Ale byl vzájemný respekt, který je nyní v deficitu,“ řekl Lavrov RIA Novosti .

„Prezident ve svém sdělení (Federálnímu shromáždění) jasně řekl, zdůraznil, že jsme připraveni na nejširší dohody, pokud je to v našem zájmu … a samozřejmě budeme tvrdě reagovat na jakékoli pokusy překročit „červené čáry“, které, jak jste slyšeli, určujeme sami,“ řekl ministr.

Lavrov zdůraznil, že ve vztazích se Spojenými státy se nemůže nic změnit, dokud si „neuvědomí marnost a bezperspektivnost jakýchkoli pokusů o oživení unipolárního světa, vytvořením nějaké struktury, kde všichni budou podřízeni západním zemím a celý západní tábor bude verbovat pod svůj banner všechny jiné země na různých kontinentech proti Číně a Rusku.“ 

Podle ministra zahraničí RF by Washington měl pochopit, že v Chartě OSN „nadarmo nejsou ukotveny takové zásady, jako je respektování svrchovanosti, územní celistvosti, nezasahování do vnitřních záležitostí a suverénní rovnost států“. 

USA by měly zahájit dialog s Ruskem „vzájemně se respektující, založený na rovnováze zájmů, kterou je třeba najít,“ řekl Lavrov.

Lavrov připomněl připravenost Ruska reagovat na eskalaci USA.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Rusko nevylučuje odvetná opatření proti USA, pokud bude eskalace Washingtonu pokračovat.

„Všechno je řečeno v naší reakci na poslední nepřátelské kroky Američanů. Oznámili jsme všechna opatření, která jsme přijali a která jsme připraveni přijmout, pokud bude eskalace pokračovat,“ uvedl Lavrov.

Putin ve svém poselství Federálnímu shromáždění hovořil o nepřátelských akcích Západu proti Rusku a uvedl, že „organizátoři jakékoli provokace proti Rusku budou litovat tak, jak už dlouho ničeho nelitovali“.

Tiskový mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov poznamenal, že „červenými liniemi“ ve vztazích mezi Moskvou a Západem budou  zasahování do ruských vnitřních záležitostí, včetně voleb, a také urážky a porušování ekonomických zájmů.

Dříve ministerstvo zahraničí RF oznámilo, že představy Západu o Rusku jsou daleko od reality.

https://bit.ly/3dXCjpu

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na