politika

Larry Johnson: USA již nepřevádějí Patrioty na Ukrajinu ze strachu, že je znovu ztratí

Systém Patriot „proražený“ ruskými hypersonickými střelami; USA „zastavily“ dodávky na Ukrajinu – analytik CIA

Spojené státy se zdráhají převést na Ukrajinu více systémů protivzdušné obrany Patriot, především kvůli květnovému útoku, při kterém Rusko použilo hypersonickou střelu Kh-47 Kinžal k zacílení a poškození systému protivzdušné obrany Patriot.

Bývalý agent CIA Larry Johnson ve svém rozhovoru s youtuberem Stephenem Gardnerem hovořil o různých tématech souvisejících s rusko-ukrajinskou válkou, včetně neochoty Spojených států převést systémy protivzdušné obrany Patriot na Ukrajinu. 

Nejistota ohledně toho, zda Spojené státy přistoupí k dalším dodávkám amerických systémů protivzdušné obrany Patriot na Ukrajinu, vyvolala v komunitě odborníků značnou diskusi. 

Larry Johnson naznačil, že tato nejistota pramení ze zničení baterie vyrobené v USA ruskou hypersonickou střelou Kinžal. 

Spojené státy jsou věrným zastáncem Ukrajiny a aktivně se zapojují do úsilí o posílení ukrajinských schopností protivzdušné obrany. Současné směřování však podle Johnsona zahrnuje poskytování méně výkonných a cenově výhodných zbraňových systémů. 

Naznačil, že tento posun je řízen obavami pramenícími z úspěšného zacílení a poškození komplexu Patriot, které v květnu 2023 způsobila ruská střela. 

„Už měsíce jsme o něm [systému protivzdušné obrany Patriot] neslyšeli žádné zprávy. Byl poslán na Ukrajinu; byl vyhozen do povětří. Zdá se, že buď byl zničen, nebo je v opravě, ale na bojišti se neúčastní,“ řekl Johnson.

“Posíláme více systémů protivzdušné obrany, ale neposíláme Patrioty,” zdůraznil Johnson. 

Johnson také vyjádřil obavy z toho, že USA se rozhodly na Ukrajinu poslat tanky Abrams a i ty mohou nakonec čelit zkáze na bojišti. 

Argumentoval tím, že tyto tanky americké výroby jsou těžké a nebyly šité na míru pro provoz na ukrajinském bojišti. Ukrajinské síly navíc nemusí mít dostatečný výcvik nebo zkušenosti k efektivnímu využití těchto tanků.

16. května ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruská armáda zasáhla protiletadlový raketový systém Patriot v Kyjevě vysoce přesným úderem hypersonického raketového systému Kinžal.

V květnu ruský hypersonický raketový útok poškodil dvě součásti systému protivzdušné obrany Patriot, ale  podle amerických představitelů zůstal funkční a nikdy nepřešel do režimu offline. 

Později Spojené státy tvrdily, že systém byl opraven a je zpět v úplném provozním stavu.

+

Business Insider: Systémy protivzdušné obrany Patriot na Ukrajině nemohou sestřelit ruské vysoce výbušné letecké bomby sovětské éry.

Americké protiletadlové raketové systémy Patriot používané ukrajinskými ozbrojenými silami nejsou schopny zachytit ruské vysoce výbušné letecké pumy. Informoval o tom v sobotu 23. září Business Insider.

Nedávná zpráva s odkazem na Alexeje Melnika, specialistu z kyjevského analytického centra naznačuje, že systém protivzdušné obrany Patriot vykazuje omezenou účinnost v boji proti leteckým bombám. Alexej Melnik tvrdí, že boj proti ruským bombám je pro Ukrajinu „obzvlášť iritující“.

Zpráva uvádí, že zachycení vysoce výbušných leteckých bomb, které ruské ozbrojené síly údajně používají na Ukrajině, představuje pro ozbrojené síly Ukrajiny značné problémy.

“Ruské bomby ze sovětské éry představují pro Ukrajinu smrtící výzvu, protože je obtížné je zachytit i pomocí nejmodernějších systémů protivzdušné obrany,” uvádí se v publikaci.

Podle experta tyto projektily, poprvé použité před 30-50 lety v SSSR, byly Ruskem upraveny, nyní obsahují moduly GPS a klouzavé vrtule, čímž se zvýšila jejich přesnost navádění. 

Na rozdíl od raket dlouhého doletu jsou tyto bomby ve vzduchu jen krátce, něco málo přes minutu, takže jejich zachycení je složitější.

Expert z Kyjeva tvrdí, že přední západní protiraketové systémy, jako je systém protiraketové obrany Patriot, nebyly původně navrženy tak, aby čelily takovým projektilům, což je činí méně účinnými proti vysoce výbušným leteckým bombám. 

Navíc tyto bomby nabízejí také cenově výhodné řešení pro ruské vojenské stratégy.

sdíletj na

20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
27. 9. 2023 22:31

Kdy jim dojde, že nejlíp neposílat nic? Zatím, co vím, cokoli poslali, o to přišli. Nejvíc se mi na tom líbí, že jde o šmelinu – my vám zbraně a vy nám černozem, většinu jíž už nyní vlastní americké korporace. Jo, a co se mi na tom tak líbí?

Inu, že ve finále utřou hubu. A nebudou ani zbraně, ani černozem. Akorát mi vrtá hlavou, čím hodlají napadnout Čínu. Ale jó, chápu, že vychází s predikce, že oslabí a rozloží Rusko, načež se napakují na ruských zdrojích a hurá na Kitaj, jenže nechápu, že nechápou, že za prvé “osu zla” – Rusko+Kitaj+KLDR – nemají šanci vojensky porazit ať již jakýmkoli způsobem, včetně atomválky, a za druhé, že jim nedochází, že Gosudar a spol. tento jejich plán znali snad ještě dřív, než v jejich anglosaských kebulích uzrál.

KoZa ani nechápe, že ten kamarádčoft s Kimem neuzrál zčistajasna najednou a pod tlakem. Že, tedy dle mého, byl s Kimem předsjednán možná už před zveřejněním bezpečnostního ultimáta. KoZa si vážně neuvědomuje proti čemu stojí. Leckdo se bouří že vše na dlouhé lokte – jenže ono to není na dlouhé lokte, ale na lokte “vše v pravý čas”. Teď například dostane rusarmáda zbraň pracující na principu nových fyzikálních zákonů…

pája
28. 9. 2023 01:40

Jsou fyzikální zákony. Že je někdo nezná, neznamená, že jsou nové: Jak podle nich ti hloupí a věčně ožralí mužici ze zemljanek mohou vyvíjet nové zbraně mi není zcela jasné. Asi RA docházejí polní lopatky vz. 889. 🙂

Milan ze Zahrady Čech
28. 9. 2023 13:02
Odpovědět  pája

“Nové fyzikální zákony” jen technická zkratka – nic víc.

Girl
28. 9. 2023 08:35

Činu nie je potrebne platit. Čine uz patri skoro vsetko…..

Milan ze Zahrady Čech
28. 9. 2023 13:15
Odpovědět  Girl

Tvrdím snad někde, že Čínu je třeba platit? Žádný bobky, však už si Rusko svého situačního spojence, protože o nic víc, než o pragmatické situační spojenectví nejde, ohlídá. Má v tom ostatně bohatou, a úspěšnou, praxi.

Mike
28. 9. 2023 09:12

Mně to zas připadá, že amíci poprvé v historii zjišťují, že se zbraně ve válce likvidují, což je účel protivníka, že jsou první na mušce. Je to úplně něco jiného, než vraždit domrodce, jejichž zbraněmi jsou kameny a klacky, maximálně prastarý Kalašnikov, který léta sloužil jako motyka k okopávání chudého políčka.

Pavel z Moravy
28. 9. 2023 09:17

S těmito zeměmi, tedy amíky, brity a dalšími zápaďáky nikdy nemůže být na planetě klid. Ti se musí odstavit do zapomění. A nejjednodušší je, když se rozpadnou a jejich říše se dostane do stavu podobnému prvopospolné společnosti. Tedy pluh, rádlo, kolový vozík jako nejmodernější součást jejich výbavy. Vím, není to zrovna příjemné, ale pokud by měli pouze tyto hračky, bude od nich klid. A teď vážně, ten klid může nastat pouze tehdy až zjistí, že Rusko, Čína a další země budou mít tak působivou výzbroj, která jim vezme veškerou chuť k výbojům. Je to jako když se malý skřet postaví skutečnému ranaři. Je hotovo dříve než se skřet nadechne.

Milan ze Zahrady Čech
28. 9. 2023 14:35
Odpovědět  Pavel z Moravy

Léta se tvrdilo jak vše maká dle Darwina a jeho teorie přírodního výběru, kdy vítězí ten silnější. Tak to před lety nějaký vědecký tým prozkoumal. A zjistil, že ne-e.
Že v rámci druhů vítězí ne ten silnější, ale inteligentnější. Ostatně kdyby tomu bylo dle Darwina, tak ZOO by nezbudovaly lidi, ale gorily, by měly kde očumovat lidi v klecích a kochat se ze svého vítězství v rámci druhu primátů – ne naopak.
Anglosasové, resp. Germáni, protože jsou co etnikum Germány, nezvítězili nikdy a nikde díky vyšší inteligenci, ale všude a vždy jen a jen díky své proradnosti a dravosti – tedy díky částečně lidskému (proradnost), a částečně živočišnému (dravost) dědictví.
Avšak nad Slovany nezvítězili nikdy. To, co prožíváme poslední tři dekády, je závěr tisícileté snahy o podmanění si Slovanů – posledního, a jediného, etnika, které jim až do konce minulého století úspěšně odolávalo.
A jak to dopadne? Inu (tedy dle mého, dlužno poznamenat), buď zvítězí inteligentnější etnikum, protože s převahou lidského dědictví na živočišným, nebo konec lidstva.
A ne. Nebude to pluh a vozík. Bude to chaos, fety, a vražedný boj všech se všemi o žvanec. Pak klacek na rytí a obranu a mošna na žvanec.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
28. 9. 2023 15:05

Se Slovany souhlasím, ale Darwin tuším nikdy netvrdil, že evoluce = zákon silnějšího. Protože ona evoluce v zásadě sází na ty nejšikovnější – což můžou být nejsilnější, nejchytřejší, nejmenší (s malým výdajem energie a malou potřebou potravy) – zkrátka, komu se povede urvat nějaká ta vývojová nika. Lidi jsou tak úspěšní proto, že jsou enormě adaptabilní plus agresivní, plus ještě chytří.
Ale je pravda, že někdy vítězí to a někdy to druhé – asi je zajímavé to sledovat.

Milan ze Zahrady Čech
28. 9. 2023 19:23
Odpovědět  Markýza

Takže oprava, když jinak nedáte. Měl jsem na mysli svět vyšších savců – takže ve světě vyšších savců ten nejsilnější a nejrychlejší (což jsem vynechal, neb mi to v dané souvislosti přišlo jako nadbytečné) – viz: silný, silnější, nejsilnější, rychlý, rychlejší, nejrychlejší. Tak nás to učili, ne?
Přičemž o inteligenci nikde ani ťuk. Ani u mrňavců, jako jsou někteří hlodavci, kteří se ve světě mrňavců prosadili ne díky své mrňavosti, ale právě díky vyšší inteligenci mezi mrňavci – viz myši – o inteligenci ani ťuk. Přičemž to nesedí tam ani tam. Samosebou s několika výjimkami potvrzujícími pravidlo, jako je např. lenochod, pásovec a daší. No a právě to vědci zkoumali – síla versus inteligence. Vyhrála inteligence.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
katango
29. 9. 2023 11:12

V tom i ostatních světech vítězí ten, kdo zanechá více své genetické informace v dalších generacích. Samozřejmě se sílou, rychlostí i chytrostí to souvisí, ale ne úplně. Mnohdy hraje roli třeba eroticko sexuální přitažlivost samce pro samice, a to může být dáno nějakým aspektem samcova zevnějšku. Zaveďte v lidstvu nový vysoce přitažlivý a zároveň geneticky daný znak a budete se divit.

janle57
27. 9. 2023 22:51

Jestli je tohle ta antiraketová hotdogovská superzbraň,pak musí být Rusové jen a jen
rádi, co tihle hotdogové a celá zotročená EU nasadí proti Kinžalům a Zirkonům v případě,
když si tahle teroristická organizace jménem NATO něco doopravdy začne.

Veny232
28. 9. 2023 08:06

Bůh ví jestli nějaké mají…chtěl bych vidět ty jejich sklady v USA…
Ta jejich Armáda je dnes už v podstatě řízená soukroumými společnostmi, jako Je lockhead…DARPA…
Protože armáda veškeré know how převedla právě na soukromé a polovojenské společnosti…aby se vyhnuli povinosti zveřejnění atd…
No a tyto společnosti čerpají biliony z armádních rozpočtů…na supermoderní zbraně, které ale většinou nefungují a produkují je v řádech maximálně jednotek kusů…
V podstatě tak tunelují 2/3 armádního rozpočtu USA a zbraně které dodají a jejich počet? To nebude žádná sláva…
Podle mě těch patriotů nemají dnes už dost ani pro sebe…a HIMARSŮ…
USA je dnes takový ten třídní tyran co se na každého vytahuje…dokud nedostane facku…

Girl
28. 9. 2023 08:36
Odpovědět  Veny232

USA a Nato sa zbavili vsetkych leziakov co mali na sklade, no teraz by radi produkovali nieco nove….ze jo?!

katango
29. 9. 2023 11:14
Odpovědět  Girl

Ovšem nemaj suroviny, nemaj továrny, nemaj zkušené dělnictvo…ale jistě si s tím nějakej Rambo poradí.

Velitel
28. 9. 2023 11:20

Patriot je technicky i technologicky zaostalý krám prodávaný za naprosto ujeté peníze. Na zniření této šíleně předražené hračky nepotřebujete žádný hypersonický hightech ta věc má tak omezené možnsoti a tolik slabin, že je spíš umění jí nezničit než zničit.

  1. Radar . Prakticky všechny existující systémy maji pouze sektorový radar, pokrývajicí 120 stupňovou výseč což znamená, že Patriot není schopen stílet na nic co přilétá z 240 stupnové vyseče kolem něj.Ruské systémy mají přehledové radary s pokrytím 360 stupňů.
  2. Rakety, ty americké strartují z nakloněného kontejnérů tim směrem kam je kontejnér naklopen, Ruské kolmo k obloze a naklopí se potřebným směrem až po vypuštění z konteinéru. Patriot má vlstně jen jeden typ raket starší již nevyráběné PAC2 a novější PAC3cena PAC3 je dnes 5,3M$, pokud na patriiot pošlete moped za 20.000$ musí po něm Patriot střílet raktu za 5.3M$ tj. 265x dražší . Rusové maji pro své systémy celou škálu raket a hlvně maji cely vrstveny systém PVO , čili na mopedy střílí levné rakety atd,
  3. To nejpodsatnější Patriot nemůže střílet na nic co letí výše než 20km, Kinžál má letovou hladinu 50km. Tzn letí mimo dosah jak radaru tak raket. Patriot neumí dobře střílet
Velitel
28. 9. 2023 11:21
Odpovědět  Velitel

Na aerobalistické cíle. Viz neschopnost trefit kouzavé pumy, navádění funguje tak, že raketa se snaží spočítat polohu cíle v budoucnu na základě údajů z radaru a predikce vypočítané podle nějakého matematického modelu u věcí bez pohonu tedy podle balistické křivky, problém nastane pokud začne daná věc využívat vlastnosti prostředí tedy klouzat americký model nesedí a střela netrefí cíl PAC3 je malá raketa a musí se s cílem prakticky srazit, Rusové sází na „brokovnici“ a i 10m chyba nevadí, broky cíl zničí tak jako tak.
Závěr chcete zničit Patriot za miliardu dolarů, OK kupte si 50 mopedů za cenu 20.000$/ks to je celkem za 1M$ posílejte je postupně na Patriot, v max konfiguraci ma 32 střel za 5.3M$ tj za skoro 170M$. Na každý váš moped vystřelí aspoň jednu a rakety obsluze dojdou dřív než vám mopedy a pak už budou jen čekat jak na ně mopedy padají z nebe.
Stejně tak vám stačí jeden Kalibr, Vystřelíte směrem k Patriotu, 160km před ním uděláte oblouk a střela pak přiletí zezadu mimo dosah radaru a směru kam jsou naklopeny rakety.
Patrioty neumi nízkoletící objekty, Jemenci tak stříleli na SA a Patrioty jen stáli a nic neviděl

Velitel
28. 9. 2023 11:22
Odpovědět  Velitel

 Pokud tedy stojí Patriot na velké rovině není problém jeho radar podletět atd.
Ruský systm PVO je mnoha vrstevnatá soustava tvořící systém s desítkami a stovkami systému PVO USA ma Patriot a pod tím šaškárnu v 8 raketkama Stinger na podvozku nějakého teréníh auta a díky cenám si nikdo ani USA nemohou dovolit mít systém s velkým počtem Patriotů na relativně malé ploše.
 
 

josef
28. 9. 2023 12:56
Odpovědět  Velitel

On ten problém není ani tak v technice jako spíš v lidech. Jestliže něco beru jako absolutní zbraň, tak to špatně dopadne. Vzpomeňte si na systém PNCIR s1 v Sýrii. Tam ho dostaly také drony. Dostaly ho protože vystřílel vše co měl a pak … . V ČSLA existoval projekt na využití Ještěrek – 30 mm dvojkanonů. Ve spolupráci s radarem a počítačem … .Na obranu Patriota před drony dost dobré. Možná by bylo potřeba jinou munici. A hlavně ne perfektně vycvičené opice. Ale lidi, kteří o své práci přemýšlí a řeší problémy.
A co se stane s bombou neb raketou, když jim byly rebáky podstrčeny falešné údaje, nebo vir, který např. veškerou volnou paměť systému alokuje pro sebe?

Ladislav 💤
28. 9. 2023 12:43

Copak neznáte velkohubé amíky?
Ti si troufají jen na pasáky koz a rolníky, ale na nejsilnější armádu světa Rusko si akorát sedřou kůži!
Bylo by taky třeba, v tom popcorlendu vyzkoušet nějaký ten Sarmat, nebo ještě lepší Poseidon a to z východu i ze západu!
Aby je přešla chuť ničit ostatní suverenní státy!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$