politika

Larry Johnson: Porazil by Sovětský svaz ve druhé světové válce nacisty, kdyby existovaly sociální sítě?

Larry Johnson, A Son of the New American Revolution 

Nějaký ctižádostivý kandidát na doktorát historie, který hledá zajímavé téma disertační práce? 

Myslím, že by to mohla být i zatraceně dobrá kniha. 

Mediálním světem druhé světové války bylo rádio, noviny, časopisy a filmové záběry natočené odvážnými frontovými kameramany. Tehdejší média mohla sloužit k šíření propagandy a dezinformací. 

V kategorii dezinformací byla například armáda duchů generála Pattona. Veřejné zprávy o jeho „armádě“ byly podpořeny velkým množstvím údajně tajných zpráv a rádiových odposlechů, které Němci zachytili. Účelem této konkrétní dezinformace bylo přesvědčit Němce, že Spojenci mají v úmyslu zaútočit na Pas de Calais. Nemyslím si, že ovlivňování veřejného mínění bylo prioritou.

Myslím, že kritickým problémem je, že vláda a její vojenští vůdci přikládají velkou váhu tomu, co říkají sociální sítě a populární média. Myslím, že je celkem jasné, že Spojené státy, Spojené království a NATO jsou silně závislé na sociálních sítích, aby udělaly nějaké kouzlo a pomohly porazit Rusko. 

Také si myslím, že Putin a jeho vojenští vůdci se o sociální sítě nezajímají. Odvedli velmi špatnou práci v boji proti západní mediální kampani. Možná jsou jen nešikovní. To je jedna z možností. 

Na druhou stranu, jim to případně může být jedno, protože se zaměřují na vedení této války nejen na Ukrajině, ale také proti Západu, aby zajistili budoucnost Ruska.

Pokud jste nestudovali historii americké občanské války nebo války Sovětského svazu s nacistickým Německem, doporučuji vám přečíst si dva autory – třídílné mistrovské dílo Shelby Foote The Civil War: A Narrative a When the Titans Clashed: Jak Rudá armáda zastavila Hitlera od Davida Glantze a Jonathana House. 

Footeovo přesvědčivé vyprávění o občanské válce vás přenese zpět v čase a ponoří vás do houští krvavých bitev a politických intrik. Když čtete zprávu o posledním roce a půl občanské války, kdy generál Ulysses S. Grant utrpěl porážku a dostal se do patové situace a stále pokračoval v tlačení svých vojáků kupředu v drtivé opotřebovací válce, která oslabila vůli a schopnosti Jihu pokračovat ve válce, chci, abyste si představili tlak, který by Grant pociťoval, kdyby existovaly Twitter a Facebook.

Taktická realita na místě – nejen s jednotkami Granta v Severní Virginii obklopující Richmond, ale i se Shermanovou armádou drancující Jih přes Atlantu, poté do Savannah a poté odbočující na sever – při zpětném pohledu je jasné, že Jih byl poražen. Prostě jim trvalo několik měsíců, než si tuto realitu uvědomili.

Podobné ponaučení lze vyvodit z počátečního selhání Sovětského svazu při zadržování nacistických hord. Bitva u Stalingradu byla podle mého názoru konečným zlomem ve válce proti Německu. Přestože před námi byly dva roky bojů, kostky byly vrženy a mýtus o neporazitelném Wehrmachtu byl zničen.  Musely přijít ještě dvě velké bitvy – Kursk a Bagration – aby bylo nevyhnutelné zřejmé.

Jak jsem již dříve poznamenal, Západ silně investuje do víry, že vítězství v informační válce povede Ukrajinu k úspěchu na bojišti. Přestože jsme viděli, jak dopadl „úspěch“ amerických informačních válek v Iráku, Afghánistánu a Sýrii. Peněžní díry, které spolykaly biliony dolarů daňových poplatníků USA bez skutečného úspěchu na místě, tam kde se to počítá.

Obě tyto katastrofické války – občanská válka a druhá světová válka – souvisejí s krveprolitím na Ukrajině. Fakta jsou velmi jednoduchá:

 • Fakt první – ukrajinská ekonomika je v troskách a neexistuje žádná schůdná cesta k obnovení toho, co bylo 24. února 2022.
 • Fakt druhý – Ukrajina je zcela závislá na západní pomoci, aby udržela armádu v poli.
 • Fakt třetí – Ukrajina nemá životaschopné letectvo a nemůže svým jednotkám v přední linii poskytovat blízkou leteckou podporu. To znamená, že jakýkoli ukrajinský postup na zemi je závislý na omezeném množství obrněných vozidel a dělostřelectva, které zůstaly neporušené.
 • Fakt čtvrtý – schopnost Ukrajiny vyrábět elektřinu se neustále snižuje a neexistuje žádné krátkodobé řešení, jak nechat světla rozsvícená.
 • Fakt pátý – Rusko nezapojilo do boje své frontové síly a špičkové zbraně.
 • Fakt šestý – ruská ekonomika je silná navzdory snahám Západu ji zničit.
 • Fakt sedmý — Rusko je ekonomicky soběstačné. K udržení své průmyslové základny nepotřebuje zahraniční export, ale svět potřebuje kritické produkty a nerosty, které vyrábí pouze Rusko.
 • Fakt osmý – Ruské továrny fungují 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a vyrábějí základní vojenské vybavení a technologie, aby udržely své síly v boji.
 • Fakt devátý – Rusko může mobilizovat a vycvičit nové jednotky na svém vlastním území bez obav z útoku z Ukrajiny. Ukrajina nemůže.

Spojené státy a NATO se mýlí. 

Mají stejnou moc jako zlé dívky na střední škole, to znamená – vyhýbají se Putinovi a nenechají ho sedět u jejich jídelního stolu. Stále jsou přesvědčeni, že ho rozdrtí. 

Co nevzali v úvahu je, že Putin staví vlastní jídelnu a bude jíst jídlo, které on chce a sedět u stolu, který on kontroluje. Ve skutečnosti mnoho zemí v Evropě potřebuje základní zdroje, které Rusko dodává. A je jen otázkou času, kdy se tyto dívky pokusí získat místo u stolu Putina.

Je pravda, že Rusko se vzdalo, alespoň prozatím, části Chersonu, která leží na západ od řeky Dněpr. Ale ovládá zbytek Chersonu východně od řeky. 

Pokud Ukrajina bude chtít získat Krym, bude muset překročit Dněpr a na Krym se probojovat. Ukrajina na to nemá vojenské zdroje; ani s pomocí Spojených států a NATO.

Okay. Dost ode mě. Co myslíte vy? 

Larry Johnson

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3EvFgJZ

sdílet na

30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
16. 11. 2022 03:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Není žádným velkým tajemstvím, že to pochopilo mnoho lidí na Západě, že mnohá – už i mainstreamová média – začínají měnit rétoriku, dokonce už i Makarón pochopil, že s USA se dostane tak leda do pekla. To spolehlivě dokládá fakt, že Francie a Španělsko byli v říjnu největšími dovozci LNG z Ruska.
To že Česko, Slovensko, Polsko a Pobaltí kvičí ve své vlastní prohnilé bublině nemá nic společného s realitou, která dnes mění světové dění. Jediné, k čemu to povede, je jejich vlastní zhouba, kdy budou vykradeni do mrtě západním zkorumpovaným světem, parazitujícím na hodnotách vytvořených generacemi našich předků. Dokonce už kanibalizují i sami na sobě. Takový Orlen s marží 5 korun v Polsku má u nás marži 50 korun a bezuzdně okrádá české obyvatelstvo, které tomu nečinně přihlíží. Dokud nebudeme schopni pozavírat různé Šafry, řeporyjské nacisty, nacistické kolaboranty jako Černochová, Rakušan či Fiala, dotud budeme trpět v okovech západního kolonialismu.
Pokud chceme opravdu navrátit české země do českých rukou, pak už nestačí nějaké demonstrace. Pokud nebudeme schopni obětí v národně osvobozeneckém boji, staneme se jen další Ukrajinou v rukou znovuobnoveného nacistického řádu.

Autor
16. 11. 2022 07:32
Odpovědět  pavelpe

Proto neevropské kolonie i neokolonie vzhlíží k Rusku a ne k Číně. Čína potřebuje stabilní svět, ale při změnách ve vedení by mohla sklouznout do sice měkčích, ale přesto pdoobných kolejí jako USA. Kdežto Rusko má starostí i doma víc než dost, ale je to jediná země, která je schopna zničit strukturu svého nepřítele a i sama se vymaňuje z pout neokolonialismu, kam se dostalo díky Gorbačovovi a Jelcinovi.

František
16. 11. 2022 10:07
Odpovědět  Peter

Rusko má jen jeden problém, a to velké množství domácích zrádců. Prý zmatek na začátku války. Stalin měl v armádě spoustu bývalých bělogvardějských generálů. Ti v první části války zradili a utekli,a nechali bojovat nízké šarže a vojáky. Stalin pak provedl čistku, dosadil spolehlivé velení a porazil Hitlera. Putin je ve stejné situaci. Má v armádě zrádce, sloužící zájmům USA. Proto dal generálům, stejně jako Stalin, možnost projevit se. Proto ty tzv. neúspěchy na začátku. Neplnili se rozkazy, do boje se dostali čerství branci a pod. Teď to Putin vyhodnotil jako Stalin a provedl čistku. Přišel generál Surovikin a začal mazec. Západ je založen na podvodu a zradě a proto proti Rusku vždy prohraje

sizok
16. 11. 2022 07:36
Odpovědět  pavelpe

Obávám se, příteli, že máš naprostou pravdu.

Pavel K
16. 11. 2022 09:22
Odpovědět  sizok

Tak o těchto obavách snad víme dlouho, stačí sledovat konání našich vládních činitelů a musí to být všem jasné, že nás mají na háku a nejen to, oni nás snad doopravdy chtějí zničit. Včera jsem na SvRá poslouchal p. Vandase a jedno video M. Kociánové s hostem pana Hynka Berana (doporučuji) a ten jasně řekl, že je energie dost a ty tanečky okolo jsou jen politické zvůle. Tzn. že kdyby chtěli, tak ty energie máme jako všechny státy vedle nás, laciné.Ale když někdo zkrátka nechce, tak nechce. Zadání, je zadání. Ne nadarmo běhá Fiala na US abasádu jak pejsek.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
janle57
16. 11. 2022 09:07
Odpovědět  pavelpe

Tenhle článek by si měla přečíst především madam Černochová a celá řada
dalších blbů konče brankářem Haškem a režisérem Hřebejkem,války se
nevyhrávají na Twitteru a dalších podobných nesmyslech,které jen poukazují
na jejich ubohost,váku vyhrává jen ten,kdo je ekonomicky silnější,nezávislý
na okolním světě a s dobře připravenou armádou se silným zázemím,což je
v tomhle ohledu jednoznačně Rusko.

Pavel K
16. 11. 2022 09:29
Odpovědět  janle57

Tihle blbové jsou chytří a mazaní zároveň. Oni jedou na této vlně nenávisti proti Rusku a dobře si na tom vydělávají. Až se otočí situace a ona se už otáčí si myslím, tak budou kvičet jako střelený sswyně, že byli pomíleni a zneužiti. Na ja.

Pavel z Moravy
16. 11. 2022 09:55
Odpovědět  Pavel K

Kolik tato naše malá země porodila zaprodanců je k nevíře. A kolik lidí je zde bez vlastního myšlení se taktéž nedá pochopit. Prostě ten západ 33 roků nezahálel a proto je nyní stav jaký je. Nejvíce mne fakt vytáčí ty generace Husákových děcek, ty ročníky 1970 a výše. Vše měli, rodiče se z nich mohli pos.rat a oni to teď krásně svým starým rodičům splácejí. Ne všichni, ale z většiny jsou to egoističtí a sobečtí spratci, kterým je asi jedno jak jejich rodiče žijí a místo toho, aby měli pohodové stáří se někteří budou strachovat jak přežít.

Gene
16. 11. 2022 13:58
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ono i ta nase generace je dost odepsana. Polovina z nich kdyz uslysi Rusko zacne operovat s okupaci v sedesatymosmym a jak nas okradali. Co potom ocekavate od jejich decek? Nova google generace ta je odepsana uplne. Nejaka historie je nezajima, poucit se nechteji nechat, vzdyt si muzou vse vygooglovat. Nikdy nepoznala co je to stradani, nebo setreni. Vi ze na tom svete je neco spatneho, ale nedovedou se zorientovat co. Mi to pripada ze jsou mentalne tak deset roku za nama kdy jsme byli v jejich veku.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
16. 11. 2022 18:02
Odpovědět  Gene

Znám spousty 60-75 lidí, co jsou na rusy úplně bezmyšlenkově vysazený a nemohou jim přijít na jméno.Povětšinu je to spojeno s poválečným zabraným živnostenctvím aq s tím propojenýma událostma. Tady je zakopaný pes, oni ti švábové a spol moc dobře ví, že teď je ta doba. Moc dobře ví, že je zde spousta potomků u kterých byla nenávist ke všemu ruskému pěstována po celá ta léta od rodičů přes potomky.

Gene
17. 11. 2022 12:09
Odpovědět  Pavel K

Aspon vidis, jak je vetsina lidi vygumovanych, nejvic na vse vzdy doplatil Rus. Ovsem za sociku jsme nebyli lepsi.

Pavel K
17. 11. 2022 12:49
Odpovědět  Gene

Čau, ale jo. Neměli jsme info a byli mladí. Však já tím 68 byl ovlivněn ze svého okolí. Byl jsem beagbíťák a chtěl chodit na západní skupiny samozřejmě že jsem byl na bolševika nassranný, že je sem nepustil koncertovat. Dnes už víme proč tomu tak bylo. 🙋‍♂️

Markýza
16. 11. 2022 09:37
Odpovědět  janle57

Madame Černochové by se tenhle článek nedostal ze sítnice do mozku – zcenzurovaly by jej rovnou světločivné buňky.

Velitel
16. 11. 2022 15:48
Odpovědět  Markýza

Pochybuji, že umí číst

Pavel K
16. 11. 2022 09:13
Odpovědět  pavelpe

👍 👍 👍 👍 👍

Pavel z Moravy
16. 11. 2022 09:41
Odpovědět  pavelpe

Milý jmenovče, chtěl jsem něco napsat, ale po přečtení vašeho příspěvku by to nemělo význam. Řekl jste vše, tak jak to my všichni zde cítíme. Co potřebujeme je pouze vlastenečtější a probuzené občanstvo.

Editor
16. 11. 2022 14:35
Odpovědět  pavelpe

Nechci rýpat, ale jak se ksakru dosáhne na benzínu za 43, Kč/l marže 50 Kč a na naftě za 48 Kč /l taktéž? A jen do mě a mínusy sem!

16. 11. 2022 17:32
Odpovědět  scipio

Jednoduše. Stačí nevnímat co čtu.

17. 11. 2022 11:45
Odpovědět  scipio

Vážený příteli, zde nemluvíme o benzínu, zde mluvíme o barelu ropy. Pokud chcete příklad na benzínu, mohu vám ho dát, protože se shodou okolností podílím na výrobě. V současné době jsou náklady na výrobu litru benzínu 8,- Kč (+- se hýbou o desetiny koruny). 12,84,- je spotřební daň státu. Připočteme-li marži rafinérie, která se pohybuje běžně kolem 2,50,- Kč, byl by nákup pro distributory někde na úrovni cca 24,-Kč/l benzínu. Při marži 2,50 čerpacích stanic a cca 6-7,- Kč DPH se dostáváte na prodejní cenu kolem 33-34,-Kč/l pro konečného spotřebitele. Bohužel pro vás si rafinérie počítají cenu z tzv. burzy v Holandsku, která je dnes 16,-Kč/l benzínu. To znamená, že cena se navýší tímto o 6,-Kč/l při nákupu z rafinérie a příslušně (cca o 1,30,- Kč) se vám navýší DPH. To vám pak dává cenu 41-42,- Kč/l při marži 2,50,- Kč/l benzínu na čerpacích stanicích. Rozdíly na čerpacích stanicích jsou pak dány jen a jen marží čerpacích stanic.
A to zde mluvíme o situaci, kdy v prosinci a lednu se barel ropy Brent pohyboval mezi 100-115 USD, dnes je kolem 95 USD. Na tomto příkladu nejlépe vidíte, jak se velké společnosti napakují. Nikoliv Vladimír Putin.

Autor
16. 11. 2022 07:26
Ohodnotit příspěvek :
     

K jednotlivým bodům:

 1. Ukrajina byla po rozpadu SSSR silná hospodářsky prakticky jako Německo ve své lepší době, kdy ještě něco vyrábělo.
 2. Pokud by bojovali jen Ukrajinci, bylo by po všem.
 3. Drží to jen zahraniční dodávky a žoldáci.

Se zbytkem lze souhlasit.
Sociální sítě dělají z drtivé většiny cenzuru a proto nemůže opačný, či “nevhodný” názor prorazit tuto zeď. Na druhou stranu je to navzdory údajům a úvahám v článku velká slabost. Prozrazuje myslícím lidem, že za tím stojí nadnárodní korporace – tedy extrémní pravice. Kdo tohle nepochopil a stále nadává na levici, bolševiky, okamžitě prozrazuje, že je sice rozhořčen, ale nechápe podstatu záležitostí. Nechápe vůbec nic, kromě obsahu své peněženky. Protože jakékoli navrácení do předchozího stavu – zajímalo by mne ke kterému datu, vždy se přece “něco” nepříjemného dělo za posledních 33 let, co ničilo tu jakoby “demokracii” – by znamenalo naprosté zachování statusu quo právě pro ty, co to všechno spískávají.
A příklad těch dívek?
Není nic horšího než zlá a uražená “žena” (v uvozovkách, protože to není Žena, ale tvor s … (slušný “popis” je vždy horší než správné “nespisovné” slovo, že? Protože vyvolává asociace, které autor ani nemá na mysli.)) Taková nikdy nezapomene a ani nepromine nic. Jejich “protivník”, zde jakoby Putin, by byl … kdyby si je nechal přisednout ke svému stolu. Leda k vedlejšímu a za jeho podmínek.
Ale skutečný symbol těch extrémních “levicových ultrapravičáků” je správný:

karikatura_004-2484090923.jpg
Naposledy upraveno$ s uživatelem$
janle57
16. 11. 2022 09:14
Odpovědět  Peter

Kdyby Ukrajinu nevedli od roku 2014 banderovci typu Porošenko a Zelenskij a kdyby
se tahle země,díky nejlepším podmínkám pro vyspělé zemědělství,orientovala, s ohledem
na své historické zkušenosti jednoznačně na Rusko,mohla to být země,která by byla
v budoucnu jednou z nejbohatších v Evropě,vybrali si jiné vzory,a proto se pro jejich obyčejné
lidi vrací středověk se vším,co k téhle době patří.

František
16. 11. 2022 10:27
Odpovědět  Peter

Ta předpověď sedí. Děvka Makron ještě nedávno nemohl přijít na jméno prezidenta Venezuely Madura. Neuznával ho, vyhrožoval, okrádal. A ejhle. Na summitu G20 se snažil přilézt k Madurovu stolu. Prý jsou kamarádi.

ModrýKlokan
16. 11. 2022 12:52
Odpovědět  Peter

@ peter

souhlas… kromě té terminologie… není možné neustále v diskusích sáhodlouze ideologicky pitvat termíny/termity… když použiju urážku a označení eurobolševik/eurosvazák/eurofašista/euronácek/neomarxista… tak je to prostě nadávka a označení… a chápu že jde primárně o zjevné či maskované poskoky oligarchického kapitálového korporátního západního systému – tj. extrémní pravici… a chápu že jim slouží i někteří zmatení co sebe i korporáty považují za levici… ale kdo to nechápe a musí to řešit by asi neměl moc vypisovat ale vzdělávat se… fakt není potřeba dnes takto řešit levici/pravici… jazyk a slova jsou tak zneužívaná a významově záměrně převracená, že bysme neustále řešili taxonomii… ignorujme to a společně systém fakujme a sabotujme… slovní kejkle nechme západní říši lží a bukvicím a presstitutkám v západních masmédiích

karči
17. 11. 2022 14:06
Odpovědět  ModrýKlokan

Každý národ má mateřský jazyk, který je základní matricí pro porozumění v komunikaci (sdílení informací).
Pouze některé pseudonárody (uměle vytvořené v koncentráku v GRATZU) mají umělý jazyk (chochlovština), který ničí jejich komunikaci. Většina národů má s národním jazykem generační problém, spočívající v dehonstaci a destrukci jazyka potomky (pitomci, kteří nic nechápou, pouze vše významově kurví – židovský jazykový efekt).

Aleš
16. 11. 2022 08:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrajina je mrtvola udržovaná na JIP Západem. Asi tak.
Řešení ? Mírové jednání bez USA a EU jakožto skutecnych pachatelů této valky na neutrální půdě.

Pijack
16. 11. 2022 09:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Naše smělé bojovnice za Ukrajinu Němcová, Černochová, Pekarová, Langsádlová nebudou moc nadšené, když se jim nesplnil sen o útoku na Rusko. Už už se těšili, jak navlečou maskáče a poběží na frontu 🙂 A teď jim proruský troll Biden sdělil, že tu rachejtli vypálili UKáčka. Ta Černochová se snad toho nikdy nedočká… 🙂

katango
16. 11. 2022 13:28
Odpovědět  Pijack

Možná se těšily na ruskou armádu táhnoucí Českem a zmrhávající panny i počestné paní. A vono nic!

Editor
16. 11. 2022 14:39
Odpovědět  Pijack

Stačí aby požádala Zemana a on jí dá dispens aby mohla beztrestně do armády UA.

Markýza
16. 11. 2022 16:36
Odpovědět  Pijack

No ono těch vyvolávačů článku 5 bylo jak much na mršině. Nebyly to zdaleka jen ženské – pardon, ale musím se kapku svého pohlaví zastat.
Ale je pravda, že ty obličeje bych viděla ráda………….

josef
16. 11. 2022 18:40
Odpovědět  Markýza

Markýzo, ona žena nebo muž není jenom pohlaví.