politika

Ladislav Jakl posílá kvůli právu veta vzkaz do Německa. Tak, jak jej známe…

08.09.2022 20:10 | Rozhovor

„Já ony dva aktivisty, kteří demonstraci svolali, neznám, a je mi to jedno. A jedno to bylo i ostatním účastníkům. Dělat z těch desetitisíců lidí blbečky, kteří podlehli nějakým štvavým imperialistickým vysílačkám a kteří jsou pomýleni nepřátelskou propagandou, to je tak na úrovni Jakeše,“ shrnuje dění po demonstraci proti vládě na Václavském náměstí Ladislav Jakl. Bývalý poslanec, muzikant, spisovatel a člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání si je jistý, že pokud vláda správně nezareaguje, budou protesty sílit.

Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl

Mnoho bylo řečeno po demonstraci na Václavském náměstí, kde se sešly desítky tisíc lidí, aby protestovaly proti krokům vlády. Jak jste protest vnímal vy? 

Na demonstraci jsem byl. Tři hodiny. A nestál jsem na místě, ale dvakrát dokola obešel celou horní půlku Václavského náměstí, což v té tlačenici občas vůbec nebylo snadné. Proto vím, že složení účastníků bylo ohromně pestré. Chudší i bohatší, vysokoškoláci i lidé se základním vzděláním, Pražani i venkovani, mladí i starší, celoživotní antikomunisté i hlouček dnešních komunistů, samotáři i rodiny. Říkal jsem si, že politický dopad demonstrace možná nebude hned významný nebo přelomový, ale všem účastníkům dodalo velikou naději to, že ve svém postoji vůči energetické drahotě a v odporu proti vládě nejsou sami, že je nás takových mnoho. 

Premiér Petr Fiala (ODS) k tomu řekl: „Demonstraci svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, které mají blízko k extrémním pozicím a které hájí zájmy, které jsou proti zájmům České republiky i proti zájmům našich občanů.“ Ačkoliv svá slova mířil k pořadatelům, odborníci i někteří členové ODS varují, že se mohou dotknout také účastníků, mezi nimiž nebyla vidět jediná ruská vlajka. Souhlasíte, či nikoliv?

Já ony dva aktivisty, kteří akci svolali, neznám, a je mi to jedno. A jedno to bylo i ostatním účastníkům. Sešli se tam svéprávní lidé a každý z nich sám za sebe dobře věděl, proč on tam je a co tím chce vyjádřit. Dělat z těch desetitisíců lidí blbečky, kteří podlehli nějakým štvavým imperialistickým vysílačkám a kteří jsou pomýleni nepřátelskou propagandou, to je tak na úrovni Jakeše. Fiala prokázal, že svým spoluobčanům nerozumí, že je nezná a že jimi pohrdá. A člověk, který pohrdá svými spoluobčany, nesmí být premiérem. A mezi námi, jako proruský agent se chová právě Fiala, když považuje zhoubný Geen Deal za šanci pro naši republiku. Ano, je to šance, ale jak si zničit vlastní zdroje energie a stát se závislým na vrtkavých dovozech z Ruska a od arabských šejků.

Domníváte se, že se demonstrace mohou počtem lidí zvětšovat, pokud vláda správně nezareaguje a bude protesty podceňovat, jak varují někteří politologové?

Nedomnívám. Jsem si jist. Je mnoho lidí, kteří si říkali: Tentokrát se mi to ještě nehodilo, tentokrát jsem nebyl ještě dost odhodlán. A takoví už příště přijdou.

Dělá česká vláda podle vás dost? A je vhodné v této krizi stále nechávat trh, aby se s výkyvy vyrovnal sám?

Nikdo přece trh nenechává. Trh vůbec nemá šanci se v režimu plném sebevražedných regulací prosadit. Kdyby měl, žádná drahota by byla nepřišla. Co je tržního na povinných emisních povolenkách? Co je tržního na hrubém tlaku na omezení produkce energie v uhelných elektrárnách? Co je tržního na podpoře solárních a větrných baronů? Co je tržního na podpoře boháčů z kapes chudých poplatníků, aby se ti zámožní mohli předvádět s dotovanými elektromobily s dotovaným provozem? Co je tržního na nuceném přechodu tepláren na plyn? Ne, drahota není dítětem trhu, ale brutálního sociálně inženýrského plánu, jak obětovat normální život milionů lidí chiméře boje s podnebím. Boje, díky kterému si namastí kapsy ti, kteří se na tvrdých zelených restrikcích přiživují a kteří je sami vymýšlejí a prosazují.

Někteří přisuzují zdražování energií ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a válce na Ukrajině, jiní také protiruským sankcím, emisním povolenkám, lipské burze nebo zelené dohodě Evropské unie Green Deal. Kdo je tedy na vině? Jde o kombinaci těchto faktorů?

Růst cen energií a krachy distribučních společností přece začaly naplno už loni, dávno před válkou. My vyrobíme 38 procent elektřiny z uhlí a 36 procent z jádra. Z plynu asi devět procent – a mohla by to být nula, kdyby se plynem nejistily nespolehlivé slunečné a větrné zdroje. Za zdražování může jen a pouze šílená klimatická politika. Válka je pro bojovníky s podnebím a i za cenu chudoby jen skvělou výmluvou. 

Evropská unie hodlá v Green Dealu pokračovat. Zrušila výrobu automobilů se spalovacími motory od roku 2035, trvá na emisních povolenkách, které zdražují energie – nedávno dosáhly ceny téměř 100 eur za tunu oxidu uhličitého. Co k tomu říci?

Že je to kriminální čin. Někdo tady zachraňuje podnebí a svou peněženku i za cenu, že nás všechny ostatní vrátí do doby kamenné. I kdyby se nyní všechna ta zlá a pitomá klimatická opatření zrušila, bude chudnutí pokračovat ještě roky. Ale jestli se tato opatření ještě zesilují, tyhle generace se návratu prosperity už nedožijí nikdy.

Diskutuje se rovněž o zrušení práva veta členských států Evropské unie. Tedy menší státy jako Česká republika by pak nemohly odmítnout některé z návrhů Bruselu. Už nyní platí většinový systém rozhodování v mnoha tématech, kdy bývají menší státy přehlasovány těmi většími, jako Francie či Německo. Jak se vám taková představa líbí?

Prosazovatelé myšlenky oživené Velkoněmecké říše si stěžují, že kvůli právu veta nemohou být přijímána některá rozhodnutí. A on snad někdo brání Německu přijmout si nějaká svá vlastní opatření? Nebrání. Ale to Němcům nikdy nestačilo a nestačí. Oni chtějí přijímat opatření, která by mohli vnutit ostatním, a to jde s právem veta trochu hůř. Bez práva veta už nebudeme rozhodovat vůbec o ničem.

Často jsme spolu hovořili o svobodě projevu i ubývající svobodě jako takové. „Svobody rychle a nenávratně ubývá a reálně hrozí, že svoboda, jak ji známe, chystaný masivní útok na své základy nepřežije. Neházejme flintu do žita, nedejme svou kůži lacino, ale moc nadějí si nedělám,“ řekl jste mi v polovině roku 2020. Jak jsme na tom nyní?

Jak? Je vidět, že jsem si moc naděje před dvěma lety nedělal zcela oprávněně. Něco vám povím. Cenzoři říkají, že je třeba umlčet lži a nepřátelskou propagandu. Mám jeden historický příklad. Za komunismu byly zahraniční vysílačky u nás rušeny. Aby se sem nedostávala takzvaná štvavá propaganda ze Západu. Měli ale tehdy Západní Němci, Francouzi, Britové či Norové své rušičky, aby jejich občané náhodou neposlouchali komunistický Československý rozhlas? Neměli. Nebáli se ho. Věřili svobodě a svým lidem. Naši dnešní vládcové nemají čisté svědomí. Jsou podobni komunistickým cenzorům, ne vládám západních zemí v období studené války. 

Co vypovídá o svobodě blokování webových stránek bez rozhodnutí potřebných orgánů – tedy policie či soudu ze strany českého poskytovatele domény CZ.NIC, a to na popud vlády a bezpečnostních složek?

To, že vláda práva je jen fráze. U nás vládne ten, kdo drží moc a má v rukou nástroje, jak tuto moc prosadit. Hlava, nehlava. Takoví se konfrontace názorů bojí. Nemají na to, vědí, že lžou.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdíletj na

23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Masunta
8. 9. 2022 22:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Fiala neumí řídit složité soviální supersystémy, podobně jako britský Johnson, nebo turecký sultán. Tito umí dobře jen řečnit a rozkulačit stát. Je to dáno i geneticky. Odpor občanů bude sílit, stávky pokračovat, až přijde bod zlomu. Možná se do toho promítnou i nějací kostlivci ve skříni. Azimut vývoje je nastartován. Ten v podstatě v tomto složení vlády nelze změnit.

Duudu Wo
9. 9. 2022 04:24
Odpovědět  Masunta

Jsem přesvědčen že neumí řídit ani auto.

Emil to zná
8. 9. 2022 22:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Emil Jakl to musí znát : Šéf Chcíplého psa ods –krach podnikání sváděl
 na vládu. Miliony neplatil už před covidem

Bývalý poslanec ODS a spoluzakladatel
 iniciativy Chcípl pes Jiří J.

9. 9. 2022 04:10
Odpovědět  Emil to zná

(_!_)

Lev Prch
9. 9. 2022 06:16
Odpovědět  Emil to zná

Tvojí Achillovou patou je tvoje hlava, prázdná hlava!!!!!

Masunta
9. 9. 2022 08:49
Odpovědět  Lev Prch

!!!! …. těmi vykřičníky ubezpečuješ sám sebe o správnosti svých názorů (nízká sebedůvěra?) nebo si myslíš, že můžeš na kde koho řvát ?

Lev Prchala
9. 9. 2022 11:07
Odpovědět  Masunta

Jdi koukat na ZOO nebo na Mardocha,Vygume!!!

ijn
8. 9. 2022 22:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Donutit Helmuty k doplacení uznaných škod za rozpoutání II.WW a varovat ostatní agresory!!! Mírumilovné reparace ve výši 18 biliónů Kč použijeme na záchranu Střední Evropy, oddlužíme ČR dostavíme Temelín + 2 nové Jaderky, přidáme důchodcům jako mají jejich finští kolegové!!!

zejména vymýcením podvodníků z politiky a nechat je sázet smrčky, politici napraví své pochybení s kůrovcem, zabavením majetků za podporu kauzy COVID19 lze vrátit alespoň část neoprávněně získaného prospěchu z vakcinací (jedů) a roušek,….lze se domnívat a přát si, že doba zločinců u moci se smrtí královny končí!!!!!!!!!!!

oldoo
9. 9. 2022 08:59
Odpovědět  scipio

Smrk není původní??

Masunta
8. 9. 2022 23:47
Odpovědět  ijn

Těmi vykřičníky ubezpečuješ sám sebe o správnosti svých názorů (nedostatek sebedůvěry ?)?
Německo svého času uvedlo, že nedostaneme odškodnění z důvodu (v 1. fázi) bezohledného odsunu Němců.

sergej
9. 9. 2022 00:16
Odpovědět  Masunta

To rozhodli velmoci na jaltské? konferenci o ukončení WW2, 360 000 MRTVÝCH ČECHŮ JE NEEKLUJE? Byl snad mezi němci odboj na ukončení války? Co chcete ksakru řešit!

9. 9. 2022 04:16
Odpovědět  Masunta

Tím mentorováním ubezpečuješ sám sebe že nejsi jen tak nějaký obyčejný nádeník ale něco lepšího?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prch
9. 9. 2022 06:17

Kopírování starých článků a keci na jiné,to jediné mu jde 👎

Lev Prch
9. 9. 2022 06:16
Odpovědět  Masunta

Je hloupé neumět se udržet a dávat rady jiným!!!!!

Masunta
9. 9. 2022 08:49
Odpovědět  Lev Prch

!!!! …. těmi vykřičníky ubezpečuješ sám sebe o správnosti svých názorů (nízká sebedůvěra?) nebo si myslíš, že můžeš na kde koho řvát ?

Lev Prchala
9. 9. 2022 11:07
Odpovědět  Masunta

Jdi koukat na ZOO nebo na Mardocha,Vygume!!!

Pedro
8. 9. 2022 22:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak ho zmrdal Verhofstadt toho mamlase dosazeného a on se málem pochcal strachy, tak bylo jasno, že západ řve na méněcenný východ! Je mi špatně, stydím se za to ponížení, vstal bych a liberální zmrd by dostal pěstí! Slovan se posral a to bolí. Hňup autistickej, mamánek.

Autor
8. 9. 2022 23:18
Odpovědět  Pedro

Slovan? O tom dost pochybuji. Spíš vypadá jako z jiné dimenze.

Tom
9. 9. 2022 01:11
Odpovědět  Peter

Je to zbabely srac, klasicky odesak, stejny jako to tluste a vyzrane prase, novotny…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
8. 9. 2022 23:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten zájem o Rusko je zcela jiný, než si “oni” představují. Rusko na tom bylo mnohem hůře než my po rozpadu a po “našem listopadu”. Bylo a je plné těch, co chtějí jako ti u nás vzývat jen Boha ze zámoří, ale tam se dokázali v části politického spektra proti tomu spojit a z počátku utajeně až konspiračně začali obnovu své země. Kdyby naše vlády, nebo EU “komise” udělali jen polovinu toho, co za posledních dvacet let Rusko, žili bychom si bez problémů a starostí. Rusko obnovovalo svou suverenitu, stejně jako to chce každý vlastenec své země bez rozdílu kontinentu. Prostředky, slova se mohou lišit, ale ne skutečné cíle. Nikdy nerozhodují “krásná slova”, ale “obyčejné činy”.
Drtivá většina lidí, co se zajímá o Rusko tohle vidí a ve skrytu duše doufá, že by se něco podobného mohlo podařit i u nich (i bez zásahu Putina). Když v zahraničí dělají průzkumy, pak nejčastější odpověď na otázku, proč se jim líbí Putin, řeknou – protože NĚCO dělá pro svou zem a je to vidět. A tohle byl trend za nejméně posledních patnáct let a není to vůbec spojeno s dnešní situací.
Ale dnešní “globalisté”, ať už “zelení nebo fialoví “liberálové”” mají jiné plány, jen svůj osobní prospěch. A proto hospodářství u “nás” vypadá tak, jak vypadá, proto se hroutí se stále větším zrychlením. Pokud se vysmívají, vysmívají se tak především těm, co je volili a zřetelně kašlou na zájmy “své” země.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Tom
9. 9. 2022 01:19
Odpovědět  Peter

A proto bude muset byt defenestrace. Jinak to nepujde, dokud tu prodejnou svoloc neodstranime vlastnima rukama!

jiří
9. 9. 2022 10:35
Odpovědět  Peter

comment image