politika

Kuciak po česku.

Investigativní novináři Sabina Slonková a Jiří Kubík vypátrali pětatřicetiletého Andreje Babiše, syna českého premiéra, kterého se kvůli obvinění v kauze dotačního podvodu již rok marně snaží najít a vyslechnout česká policie.

Ukázalo se, že Andrej Babiš mladší žije mimo území České republiky. Poté, co jej reportéři Seznamu našli a oslovili, poskytl novinářům řadu nečekaných vyjádření. K případu Čapího hnízda, se kterým ho veřejně spojil jeho otec, například Babiš junior uvedl: „Pozitivně si pamatuji, že jsem něco s Čapím hnízdem podepisoval. Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji.“

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prulomove-svedectvi-v-kauze-capi-hnizdo-slonkova-a-kubik-vypatrali-zmizeleho-babisova-syna-60198?seq-no=2&dop-ab-variant=&source=clanky-home

 Opozice vyvolá hlasování o nedůvěře Babišově vládě. Premiéra vyzývá k demisi:

Šest opozičních stran, jež sdružují 92 poslanců, podalo návrh na vyslovení nedůvěry Babišově vládě. Pro vyslovení nedůvěry je třeba hlasů od 101 poslanců.

Po jednání všech opozičních klubů STAN, ODS, Pirátů, TOP 09, KDU-ČSL a SPD se dospělo k jednotnému postoji. Opozice považuje podezření premiéra Andreje Babiše za neakceptovatelná.

Babiš: Odporné a hnusné. Cílem je destabilizovat politickou situaci v České republice

V Palermu se vyjádřil ke kauze na živém brífinku Andrej Babiš. Mimo jiné řekl:

„Je to odporné a hnusné. Je to další pokus těchto lidí destabilizovat politickou situaci v České republice, tentokrát destabilizovat situaci s odporným útokem na moje děti,” řekl Babiš.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/reakce-na-zpoved-babisova-syna-politici-zadaji-vysvetleni-i-demisi-60201?dop-ab-variant=2&seq-no=1&source=hp

*****

To je vám ale ráno, paní Millerová!
Ledva oko proloupnete, už na vás kouká  Slonková a Seznamzprávy…
Půlroční hledání Babišova syna, rozhovor s ním nahraný na skrytou kameru a bezostyšně vysílaný celému národu na odiv.
Jaký postoj k tomu zaujmout?

Tak především:
milá paní Slonková, už tady nepanují devadesátky, ba dokonce ani první desetiletí jednadvacátého století.
Časy ze začínají měnit v tom smyslu, že novináři, jako jste Vy a Janek Kroupa, už přece jen svými manipulativními metodami nemůžete tak úplně a napřímo zasahovat do politické scény, už vám jde obtížněji to obcházení demokratických principů fungování společnosti, a to, i když, jak vidno, se stále snažíte.

„Reportáž“, správně aranžovaný pseudodokument o uměle vytvářeném dokumentu je nutno brát jako to, čím je: …….totiž pokusem o opětovnou destabilizaci země a vyvolání politické krize, a to úplně stejným způsobem, jaký byl realizován v případě vraždy slovenského novináře Kuciaka. (Pokud jsem se na toto téma bavila se svými slovenskými přáteli pak ti, kteří byli blíže obeznámeni s danou problematikou, poukazovali na fakt, že z této vraždy byli obviněny osoby, které již před tím byly odsouzeny na doživotí za jiné trestné činy… takže neměly co ztratit. Z čehož vznikla přetrvávající pachuť, roztahující se po Slovensku, že skutečný vrah je stále na svobodě…)

I z této „reportáže“ je jasné, co je jejím účelem:
má padnout vláda Andreje Babiše, protože přece takové hovado, které nechá unášet vlastní děti a zavírá je do psychiatrických léčeben nemůžeme nechat vládnout.
Reportáž je spuštěna měsíc po senátních a komunálních volbách, ze kterých sice plyne, že Babišovo hnutí ANO neposílilo, ale o ztrátě politického vlivu není možno ani náhodou se bavit. Objevuje se také v momentě, kdy se Andrej začíná „stavět na zadní“ ohledně celounijní politiky vůči migrantům a dalším eurounijním výmyslům.
Odmítl pakt OSN o migrantech a jestli je něco jisté, pak to, že kdyby jeho vláda podepsala Istanbulskou smlouvu, bude to mít ANO v nadcházejících eurovolbách opravdu hodně, ale hodně těžké… Takže proč by premiér Babiš dělal věci, které mu evidentně berou voliče a nic zásadního mu nepřinášejí.

Za této situace, kdy je „eurounijní orientace“ vlády ČR ohrožena, je nutno přijít s diskreditací nejvyššího kalibru. A tou také uvedená reportáž je… Oba tzv. reportéři se snaží ve svém hraném dokumentu poukázat na to, že „hledání Andreje Babiše ml.“ je téměř stejná letitá investigativní a pozitivní práce jako „Hledání Suggermana“. Práce na půl roku…
Když však projedete reportáž pečlivěji a všímáte si nikoliv postav, ale jejich okolí, zjistíte, že jediné skutečně časově zařaditelné snímky „reportáže“ se týkají cesty Slonkové a Kubíka do Švýcarska a přípravy na jednání ohledně proniknutí do domu A.B. mladšího.
Povšimněte si oblečení lidí, jednoznačně podzimního. Ze stavu zežloutnutí listí na stromech je možno dovodit, že ta reportáž je stará maximálně 14 dnů, možná méně.

Z některých „oslích můstků“ o získávání informací o pobytu A.B. ml. lze spíše než na investigativní žurnalistiku pomyslet na neoficiální zpřístupnění policejních spisů novinářům – což ovšem toto podezření není v případě paní Slonkové není nic nového.
Takže před cca 14 dny paní Slonková a pan Kubík pronikli pod falešnou záminkou do domu a do bytu pana Andreje Babiše mladšího, člověka, který ať je jaký je a ať se odehrálo cokoliv, je zcela evidentně psychicky nemocný.
Aniž by to dotyčný věděl, novináři pořídili zvukový i obrazový záznam z jejich rozhovoru a ten pustili do celostátního internetového éteru.

Ustanovení § 81 a následující Občanského zákoníku je naprosto jasné:
„Chráněna je osobnost člověka včetně všech jeho přirozených práv. … Ochrany požívají zejména život a důstojnost člověka, jeho zdraví, právo žít v příznivém životní prostředí, jeho vážnost, čest, soukromí a jeho projevy osobní povahy.“

Svou „reportáží“ zasáhli Slonková a Kubík do osobnostních práv Andreje Babiše ml. takovým způsobem – a to způsobem obzvláště zavrženíhodným, když jde o člověka evidentně těžce psychicky nemocného – že doufám, že budou užalováni k smrti tak, aby už nikdy nevzali novinářskou tužku do ruky.

Je mi jasné, čím se budou ohánět na svou obranu:
totiž tím, že existuje „veřejný zájem“ na objasnění závažného protiprávního jednání premiéra Andreje Babiše. To samozřejmě mají pravdu, tento veřejný zájem na vyšetření případu „Čapí hnízdo“ existuje.
Ale to vůbec neopravňuje Slonkovou s Kubíkem, aby se získanými materiály zacházeli takovým způsobem, jakým s nimi zacházeli. Uvedení rozhovoru s A.B. mladším v obrazové formě považuji za zcela svévolné, nadbytečně a s „veřejným zájmem“ nesouvisející. Samotný rozhovor, vedený jak ze strany Beatrice Babišové, tak A. Babiše ml. zcela bezelstně, říká o souvislostech s případem Čapí hnízdo jen velmi málo.

Postup, kterým se měli Slonková a její novinářský kolega ubírat, je zcela evidentní:
sepsat o svých zjištěních zprávu, tu eventuálně podložit získanými důkazy a veškerá zjištění zformulovat do trestního oznámení, případně do podání informace o skutečnostech relevantních pro již probíhající vyšetřování trestného činu. Takovouto zprávu či ohlášení měli poslat vrchní státní zástupkyni JUDr. Bradáčové, případně dalším orgánům činným v trestním řízení. O těchto svých krocích pak mohli/měli podat informaci široké veřejnosti. Tím by dosáhli zveřejnění veškerých získaných informací, ovšem zároveň s poskytnutím zákonem (a mimochodem také Listinou základních práv a svobod) garantované ochrany soukromí A. Babišovi mladšímu a jeho matce.
……..Takovýto postup ovšem by „neměl tu šťávu“ a zejména by neměl ten dopad přímé politické akce, což je dle mého nejhlubšího přesvědčení skutečný důvod celé „reportáže“.

Co říci na závěr?
Trestní zákoník obsahuje jedno ustanovení, k němuž byste judikáty, tedy rozhodnutí, která se jej alespoň nepřímo dotýkají, spočítali na prstech… no dejme tomu dvou rukou. A i tak se jedná jen o souvislost s uvedeným ustanovením § 328 TZ pouze nepřímou.
O čem tento paragraf pojednává? Jmenuje se „Přisvojení pravomoci úřadu“ a zní:

„Kdo neoprávněně vykonává úkony, které jsou vyhrazeny orgánu státní správy, územní samosprávy, soudu nebo jinému orgánu veřejné moci, nebo
kdo vykoná úkon, který může být vykonán jen z moci úřední orgánu státní správy, územní samosprávy, soudu nebo jiného orgánu veřejné moci,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“

Takže abych to shrnula: to jsem zvědavá, jak dlouho si nechají orgány činné v trestním řízení zasahovat do svých kompetencí a mařit neopakovatelné vyšetřovací úkony … novináři.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zavrit-Ale-ne-Babise-Klara-Samkova-rozrazila-dvere-v-kauze-Capi-hnizdo-zcela-proti-proudu-559203

sdílet na

21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
13. 11. 2018 17:52
Odpovědět  Janinna

Dobře jsi to vystihla. Vnímám to stejně.

Administrátor
13. 11. 2018 18:16
Odpovědět  Janinna

Okamura byl vždy proti Babišovi, ale tak jak hrr, tak šlápl do toho ,….Všechno je to jedno velká špína a opravdu není kde brát a tak tihle vidí svoji šanci. Všechno jsou ty škatule, škatule.
https://praha.idnes.cz/komunalni-volby-2018-kladno-zmena-primatora-nova-koalice-odstrani-milana-wolfa-1wk-/praha-zpravy.aspx?c=A181007_153606_praha-zpravy_rsr

Administrátor
13. 11. 2018 18:42
Odpovědět  Janinna

Špatný volební systém, to je to co jsem tu psal, že na dnešní dobu neuvěřitelných technoologií nesmyslné. Lidi jsou pohodný. Museli by jim všechno povypínat,..zv, net, vzít jim lahváče a židli z pod prdele, aby šli. Jak jsem psal, já jsem nechodíval, ale to byl truc a revolta, věděl jsem, že nic nezměním, že to neberu. Nakonec tomu skoro není jinak, když to pozoruješ. Je to na zvracení .
Já jsem se tu pral s problémy v aministraci, ale neskutečnými a nakonec, chyba byla jinde. Už jsem byl totál rozhozen a bezradný…Tak ještě něco dopiluji, co jsem zase rozhodil?

Administrátor
13. 11. 2018 23:00
Odpovědět  Janinna

Fakt dopiloval, ještě zbytky. Teda jsem z toho mimo..A také koukám jestli ještě dáš nějaký článek.

Administrátor
13. 11. 2018 23:11
Odpovědět  Janinna

No ani mě, když se mi tu míhají písmenka semo tamo,…Normálně si budu muset vykapat oči???

Administrátor
13. 11. 2018 23:23
Odpovědět  Janinna

Popravdě, ti musím dát dopředu “Dobrou”?

Editor
13. 11. 2018 18:57
Odpovědět  Janinna

Nazdar, otázka je, nakolik by u nás většinový systém něco změnil. Není samospasitelný. Referenda také mnoho nevyřeší, protože rozhodovat o každém prdu taky nejde. Lidé by dál k volbám nechodili. Jednoznačně volební systém s různými termíny voleb do různých úrovní zastupitelských sborů je základně špatně proto, protože nikdy nebude shoda mezi obecními samosprávami, okresními nebo krajskými a centrálními. A protože zákon padajícího hovna funguje neomylně, pokaždé to bude, že když celostátní zastupitelé budou ze strany A, budou blokovat peníze pro kraje, kde vyhrála strana B a ty ořežou obce, protože tam vyhrálo C a ty jsou fuj. Navrch centrální správa nechce pusti pravomoci na kraje a ty zase na obce. Kanimůra z vOkamůra holt zase předvádí politickou adolescenci, dosud nedospěl do stadia, kdy bude vědět, na co a kdy se má vyprdnout a kdy ne. Tohle je názorný příklad toho, kdy bez potřebných informací skočí na špek, který za chvíli bude muset vyplivnout.

Administrátor
13. 11. 2018 19:07
Odpovědět  scipio

Asi jo. Možná by bylo dobré něco pobrat ze Švýcarska – stačí tu jejich zodpovědnost a k tomu realizovat tu odvolatelnost politiků.

Editor
13. 11. 2018 20:16
Odpovědět  Janinna

Budeš se divit, volil jsem ho, ale nemohu nevidět, kde a jaké dělá chyby.

Dědouch
14. 11. 2018 13:06
Odpovědět  scipio
Dědouch
15. 11. 2018 14:56
Odpovědět  Janinna

Zeman, Babiš a Okamura, by mi taky vyhovoval.
Okamura, je holt politik začátečník a ještě v tom neumí chodit. Politika obecně, je řekl bych špína a asi je kumšt něčeho dosáhnout a zůstat čistý. Doufám, že mu zůstanou stejné cíle, až se skutečným politikem stane.